Hypotéka placená ze stavebního spoření už bude možná brzy minulostí
02. 03. 2018

Hypotéka placená ze stavebního spoření už bude možná brzy minulostí

Banky již nemohou poskytovat 100% hypoteční úvěry. A nyní musí centrální „šéfku“ poslouchat i v dalších nařízeních. Doplatit na to tak mohou úvěry ze stavebního spoření.

Dle doporučení ČNB bude kupec muset opravdu mít vlastní volné finanční prostředky jako základ pro hypoteční úvěr.

Kombinace dvou úvěrů už nebude možná

Faktem je, že velká část lidí toužících po vlastním bydlení nemá naspořen dostatek peněz tak, aby na hypotéku u bank dnes vůbec dosáhli. Doposud se tato situace dala řešit poměrně jednoduše: Například vzít si k hypotéce ještě třeba úvěr ze stavebního spoření a ten použít na zaplacení části ceny nemovitosti – a zbytek pak financovat hypotékou. Centrální banka ale doporučila ostatním finančním institucím, aby takový postup u klientů nepodporovaly a neakceptovaly. Jinak řečeno, kupec musí mít opravdu vlastní volné finanční prostředky jako základ pro hypoteční úvěr.

Přísnější začínají být všechny velké banky

Přitom právě úvěry ze stavebního spoření zaznamenaly vloni obrovský boom. Je možné, že za tím kromě nízkých úroků stál i strach z restrikcí centrální banky a lidé spěchali tyto produkty využít právě na dofinancování části ceny nemovitosti tak, aby snáz získali hypotéku. Stavební spořitelny tak půjčily skoro 60 miliard korun, což je skoro o pětinu víc, než v roce 2016. Od začátku letošního roku už ale někteří velcí hráči na trhu kombinaci hypotéky a úvěru ze stavebního spoření skutečně přestali akceptovat. Úvěry ze stavebního spoření by tak letos mohly začít i stagnovat.

VyplňteVyberteVyřešeno!