Říká se, že manželství je na celý život. Dost často to tak ale nedopadá. A hodně rozpadajících se vztahů pak musí řešit, co se společnými závazky, například hypotékou.
I když soud jasně rozhodne o tom, komu který majetek po rozvodu připadne, s hypotékou je to o něco složitější. Většinou se rozvádějící manželé dohodnou, komu nemovitost i úvěr na ni zůstane. A také na tom, kolik připadne na vyplacení druhého partnera, pokud už je nemovitost z velké části splacena. Jenže tady většinou přichází první problém. Pokud chcete totiž nově úvěr refinancovat už jen sami, banka bude znovu posuzovat vaši bonitu. Jinak řečeno – musíte jí dokázat, že jste schopni hypotéku splácet jen vy, bez druhého partnera.
Jednomu z partnerů tak většinou zůstanou splátky a ještě musí někde sehnat peníze na vyplacení bývalého manžela či manželky. Co s tím? Často nezbývá jiná varianta než žádost o navýšení úvěrového rámce. A to není tak jednoduché. Banka musí vědět, že na splátky budete mít. Znovu tak musí posoudit vše – jako kdybyste žádali o nový úvěr. Může totiž být ze strany banky také potřeba, aby kromě navýšení hypotéky zároveň znovu prodloužila dobu splácení a snížila splátky. Málokdo z jednoho platu totiž “utáhne” to, co dříve platili dva lidé. Co po vás tedy banka bude chtít při žádosti o refinancování? Dva doklady totožnosti, výpisy z účtu, na který vám chodí mzda a doklady o dalších příjmech, které případně máte. Některé banky si pak mohou vyžádat i další dokumenty. Kdo se v maratonu vyjednávání a pořizování všech dokumentů nechce ztratit, může si nechat pomoct od odborníka, tedy finančního poradce, který ho porozvodovým vyjednáváním o refinancování může provést.
Čím déle nemovitost vlastníte a splácíte, tím více je pravděpodobné, že se cena vašeho bydlení změnila. Pokud se zvýšila, můžete být rádi, pomůže vám to u refinancování. Problém ale může nastat v případě, že dorazí odhadce a zjistí, že se cena nezměnila, či dokonce snížila. Pak totiž může banka začít dělat problémy. Pak úvěr refinancovat nemusí chtít. Anebo nastaví velmi přísné a horší podmínky. Pomoct v některých případech může, pokud máte stavební spoření. Lze totiž čerpat určitou část peněz také z něj – a to pak může za určitých podmínek problém s odhadem vyřešit.