Hypotéky jen pro bohaté? ČNB tlačí na omezení úvěrů na bydlení
28. 06. 2018

Hypotéky jen pro bohaté? ČNB tlačí na omezení úvěrů na bydlení

Dostupnost bydlení na úvěr se postupně snižuje. Mohou za to opatření České národní banky. Ta chce totiž realitní trh ochladit.

Vlastní bydlení můžete mít jen s vlastním finančním základem

Tím nejzásadnějším opatřením, které Česká národní banka (ČNB) zavedla už před delší dobou, je nutnost mít alespoň část ceny nemovitosti naspořenou. Aktuálně už neexistuje varianta, při které by klient dostal hypotéku na sto procent ceny nemovitosti. Dokonce ani pět procent našetřených peněz nebude stačit. Hodnota LTV (loan to value, tedy poměr výše úvěru k ceně nemovitosti) je v Česku momentálně maximálně 90 %. Centrální bankéři navíc tlačí komerční kolegy k tomu, aby i v pásmu mezi 80 a 90 % LTV bylo jen minimum úvěrů – konkrétně 15 procent. Na čtyřmilionový byt tak musí mít lidé našetřeno alespoň 400 tisíc korun.

Další doporučení k regulaci hypoték? Možná už brzy

Centrální banka se navíc netají tím, že jen omezit LTV je pro ni málo. Chtěla by, aby se banky víc zaměřovaly také na otázku, kolik procent z příjmu mohou klientovi reálně ukrojit všechny jeho splátky. Banka se tak jistí, aby lidé byli schopni závazky splácet i “v horších časech”. Měsíční splátky by tak neměly přesáhnout hranici 40 procent z vaší výplaty. A nejen to. Podobně se Česká národní banka vyjadřuje i o dalším možném nástroji k omezení dostupnosti hypoték. Všechny vaše úvěry dohromady by neměly překročit osminásobek čistého ročního příjmu. Podle odborníků by ale takto nastavené parametry výrazně omezily možnost pořídit si vlastní bydlení hlavně mladým rodinám.

VyplňteVyberteVyřešeno!