I jízda na kole je riziko, nezapomínejte na pojištění
10. 08. 2018

I jízda na kole je riziko, nezapomínejte na pojištění

Vášnivých cyklistů je v naší zemi opravdu dost, někteří patří mezi rekreační sportovce, jiní si zase rádi zajedou i obtížnější horské tratě. A co pojistka?

Absence přilby může být překážkou pro uplatnění nároku na pojistné plnění.
Absence přilby může být překážkou pro uplatnění nároku na pojistné plnění.

První úspěšné šlápnutí do pedálů lze pro některé srovnat s prvními dětskými krůčky. Život v sedle přináší sportovní vyžití, najde vám spoustu přátel a pobyt na čerstvém vzduchu jednoduše prospěje každému. Co však platí pro nezkušené cyklisty, hrozí i těm opravdu ostříleným. Pád z kola, zvláště ve vysoké rychlosti, může s sebou přinést i určité zranění. Nemusí jít hned o život, ale i zlomená ruka je také velká nepříjemnost. A rázem na vás čeká, kromě bolesti a domácího diskomfortu, zpravidla také několikatýdenní pracovní neschopnost.

Nehody si opravdu nevybírají

Jízda na kole obvykle není pojišťovnami považována za rizikový sport, pokud se tedy nehodláte prohánět po horách v nejvyšší rychlosti a sjíždět prudké svahy po celé Evropě. V případě, že máte tuto vášeň, vyplatí se připojištění rizikových sportů, které pokryje veškeré náklady spojené s případným ošetřením. Na konkrétní podmínky se pak zeptejte ve vybrané pojišťovně, protože každá má svá interní pravidla. Při jízdě na kole nepotřebujete ze zákona povinné ručení, ale například pojištění odpovědnosti je naprostý základ. Může jít i o součást pojištění domácnosti, takže zajistíte více položek naráz a případně i se zajímavou slevou.

Helma je důležitá, pozor na alkohol

Pojišťovna uplatňuje samozřejmě i výluky, například cyklista pod vlivem alkoholu nedostane z úrazového pojištění odpovídající částku (tj. dojde ke krácení nebo dokonce nevyplacení pojistky), problémem může být i absence přilby. Nenechávejte proto nic náhodě a myslete na odpovídající pojištění i v sedle horského kola. Víte, že například za rok 2014 bylo podle policejních statistik na území ČR zraněno více než tři a půl tisíce cyklistů? Opatrnosti tedy jistě není nikdy dost.

VyplňteVyberteVyřešeno!