Investice do zlata: vyplatí se ještě?
19. 06. 2018

Investice do zlata: vyplatí se ještě?

Investovat se dá do mnoha komodit, výjimkou nejsou ani drahé kovy. Zlato bylo vždy znakem prosperity. Je dobrou investiční příležitostí i dnes, nebo jeho lesk pomalu upadá?

Investice do zlata
Investice do zlata

Zlato nabízí trvalou hodnotu

Podobně jako každý jiný kov, je i zlato sázkou na jistotu, protože jeho hodnota neklesne nikdy zcela na nulu. Na druhou stranu může hodně kolísat, a to samozřejmě oběma směry. Plusem pro investory představuje fakt, že světová zásoba drahých kovů je omezená. Při nedostatku a vysoké poptávce cena tedy vždy roste. Dalším kladem je, že investovat je zde možné už v menším objemu, nepotřebujete nutně pomoc zprostředkovatele. V neposlední řadě je zlato bezpečným přístavem během období ekonomické nestability nebo dokonce válek.

Zlato rychlé zhodnocení peněz nezajistí

Pokud máte zlato ve fyzické podobě, někdo je může odcizit. Pojištění bude hodně drahé. Dalším mínusem je, že Investice není z nejlikvidnějších. Pokud na prodej spěcháte, cena může být relativně nízká. V případě uložení peněz do zlata a očekávání jejich zhodnocení jde o dlouhodobou záležitost. Pokud nechcete čekat roky na zúročení vloženého kapitálu, není investice do drahých kovů ideální volbou.

Cihly, mince nebo šperky?

Existuje několik možností, jak do zlata investovat. Zlaté cihličky jsou důvěrně známé nejen filmovým fanouškům, jsou však poměrně drahé (náklady na pořízení jedné cihly jdou do milionů korun). Hodnotu mají také zlaté mince, které se dají nakoupit i v bance a velmi snadno se skladují. Zlaté šperky mají často velkou přidanou hodnotu, v jejich ceně se totiž odráží i kvalita zpracování a doba, ze které pocházejí. Do zlata jde samozřejmě investovat i skrze cenné papíry, pořídit si akcie těžařské společnosti už dnes není žádné novum.

Vyplatí se tedy zlato?

Existuje řada důvodů pro, ale pochopitelně i proti. O tom, které argumenty nakonec zvítězí, si musí rozhodnout každý investor sám, neexistuje zde zcela jednoznačná odpověď. Pokud jste skálopevnými fanoušky drahých kovů, kromě zlata se nabízí investice i do dalších cenných kovů – platiny nebo stříbra. A pokud vás blyštivé kovy nelákají, máte mnoho jiných možností, kam své peníze uložit: investice do akcií, dluhopisů, ale také nejrůznějších kryptoměn. V neposlední řadě musíme zmínit rovněž investice do nemovitostí, jejichž cena jde v posledních letech strmě vzhůru…

VyplňteVyberteVyřešeno!