Investice mohou pomoci nejen v boji proti inflaci
22. 03. 2018

Investice mohou pomoci nejen v boji proti inflaci

Tisíc korun je relativně malá suma, většina z nás si ji totiž vydělá už za pár hodin práce. Jakou hodnotu ale bude mít za několik dekád? A jak zabránit devalvaci?

Dobrá investice je bezpečná, pokryje míru inflace a vydělá i něco navíc.
Dobrá investice je bezpečná, pokryje míru inflace a vydělá i něco navíc.

Neúprosná inflace

Ukažme si modelový příklad: Máme tisíc korun, které necháme ležet na běžném účtu po dobu třiceti let. Nevlastníme žádné stavební spoření ani termínovaný vklad. Vezměme v úvahu situaci, kdy nepřijde žádná změna měnového nebo politického systému, přijetí eura je v rámci České republiky nejisté. Inflace za rok 2016 činila 0,7 procenta, v roce 2017 už ale vyšplhala na 2,5 %. Míra inflace za rok 2017 by nám z tržní hodnoty tisícikoruny „odčerpala“ 25 korun. Pokud by k takovému růstu spotřebitelských cen docházelo v průměru každý rok, za tři desetiletí bude mít tisícovka sotva třetinovou hodnotu.

Kam investovat

Jaké jsou možnosti zhonocení volných finančních prostředků? Řešení se přímo nabízí – investice! A pokud se bojíte větších investic i termínovaný vklad bude lepší variantou, než nechat peníze ležet doma nebo na bankovním účtu. K dispozici je také varianta koupě nemovitosti, kterou budeme následně pronajímat nebo stavební spoření.

V případě investic je pak dobré řídit se následujícími zásadami: Investovat bezpečně, rozložit riziko a zároveň pokrýt míru inflace a vydělat – pokud možno – i něco navíc.

VyplňteVyberteVyřešeno!