Investování za účelem spoření aneb strategie, jak zhodnotit peníze
06. 11. 2019

Investování za účelem spoření aneb strategie, jak zhodnotit peníze

Asi už jste slyšeli o tom, že ukládat si své peníze do prasátka, případně pod polštář, není zrovna nejmoudřejší. I když tam budou relativně v bezpečí, pořád je tu jeden faktor, na který musíme myslet, protože úspory znehodnocuje – inflace. Jakou tedy zvolit investiční strategii?

Pojem investiční spoření jako takový není úplně přesný, Spořením se rozumí většinou pravidelné odkládání určité části peněz bokem pro budoucí využití. Investice pak znamená to, že ačkoliv bychom si za danou částku mohli něco zajímavého pořídit, rozhodneme se místo utracení peníze zhodnotit a investujeme je.

Investiční spoření nabízí celou škálu možností. Vydělat díky němu můžete i v případě, že se ve finančním světě příliš neorientujete.

Naplánujte si strategii

Aby vám investování za účelem spoření vyneslo co možná největší zisky, vyplatí se předem si promyslet strategii. Jak na to?

Investujte do toho, čemu rozumíte

Ačkoliv zní investice do akcií skvěle a ve filmech se to může zdát jednoduché, není tomu tak. Pokud světu akcií nerozumíte a přesto se rozhodnete do něj investovat, může se to rovnat hazardu. Nabízí se tedy možnost buď zvolit jinou formu, nebo se obrátit na odborníka.

Zapomeňte na emoce

Při výběru vhodného investičního produktu nechte emoce stranou. Také se nerozhodujte rychle a impulsivně, jedná se důležitá rozhodnutí, která je třeba dělat s chladnou hlavou.

Časový horizont

Pokud víte, na co spoříte, je to nejlepší možná varianta. Díky tomu snadněji objevíte vhodnou investici. Existuje totiž krátkodobé a dlouhodobé investiční spoření. Čím déle necháte své peníze vydělávat, aniž byste na ně “sahali”, tím větší výnos vás čeká. Vše ale záleží na tom, co s penězi plánujete dělat dál.

Krátkodobé investiční spoření

Další dovolená, dům, který se chystáte pořídit příští rok nebo třeba Vánoce – na to všechno můžete šetřit pomocí investic. Je však třeba počítat buď s nízkým výnosem, nebo vyšším rizikem, abyste své peníze co nejvíce zhodnotili.

Dlouhodobé investiční spoření

Spoření na důchod, dětem či vnoučatům nebo oprava podlah, kterou plánujete v horizontu deseti let – dlouhodobé investiční spoření má tu výhodu, že i s nižším rizikem můžete své úspory solidně zhodnotit. Jen počítejte s tím, že se k investovaným penězům u většiny produktů po několik let nedostanete, alespoň ne bez nutnosti platit nemalé poplatky.

Podle toho, za jak dlouho budete své peníze potřebovat, můžete zvolit i vhodný produkt:

VyplňteVyberteVyřešeno!