• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Jak cestovat, aby to nestálo majlant?

O cestování si kdekdo může pomyslet, že patří mezi výsady bohatých. Když se ale ví jak na to, zjistíme, že to tak vůbec nemusí být. Kde a s jak velkým předstihem pořídit letenky, aby nás nevyšly draze? A na které památky se můžeme dostat úplně zadarmo? Detaily prozradí náš průvodce levným cestováním.

8. 5. 2019

O ceně nejvíc rozhoduje výběr destinace

Amerika nebo jihovýchodní Asie? Ať se rozhodnete pro kteroukoliv možnost, ceny se budou hodně lišit. A to nejen u letenek. Je proto dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti a plánování dovolené tomu přizpůsobit. Bez toho levně cestovat nejde.

Mladík hledá nejlevnější spoj do další turistické destinace.I při levném cestování si z dovolené můžeme přivézt pestré zážitky.

Ve kterých zemích je levné cestovat?

Určitě nemá smysl mířit do Ameriky nebo do Skandinávie. V těchto zemích jsou totiž náklady na život až třikrát vyšší než u nás. V rámci Evropy vyjde levně cestovat do Maďarska, Rumunska, na Ukrajinu nebo do Bulharska. Přijatelné jsou také Itálie nebo Španělsko. Celosvětově pak dává smysl mířit do zemí jihovýchodní Asie, na Srí Lanku nebo do Indie.

Jak pořídit levné letenky?

Na to, na kolik nás cesta do zahraničí nakonec vyjde, je i cena letenek dost určující. Naštěstí dnes existuje řada nízkonákladových přepravců, kteří v kombinaci s online srovnávači cen pomohou na letu ušetřit pěkné částky.

Kromě letenek má smysl porovnávat i ceny autobusů nebo vlaků. Dobrou kombinací různých druhů dopravy můžeme na cestách značně ušetřit.

Jak na to? Abychom získali nejvýhodnější letenky a mohli vycestovat levně, má smysl plánovat více dopředu. Dejme tomu, že si chceme pořídit např. akční letenku do Bangkoku. Pokud si ji zarezervujeme s ročním předstihem a poletíme jednosměrně, cesta nás vyjde velmi výhodně: pro 3 osoby zhruba za 7 000 Kč.

Kde hledat výhodné letenky?

Tip k dobru pro levné cestování

Pár stovek na ceně letenky lze ušetřit i tehdy, pokud umíme chytře používat online vyhledávače. Když si např. přes www.kiwi.com najdeme požadovaný let, ale letenku si koupíme u samotného přepravce, letenka bude levnější o provizi, kterou vyhledávač při prodeji inkasuje.

Doprava z letiště

Vedle levných letenek je důležité zajistit adekvátní cenu dopravy z letiště do centra města. Turisté nejčastěji využívají taxi, ale ve větších městech je i možnost jezdit MHD. Pokud cílovou stanici neznáte, na Google mapách si ji můžete vždycky dohledat. Trocha úsilí navíc vám může z rozpočtu ušetřit několik stokorun, čímž bude cestování ještě levnější.

Srovnání: kolik stojí taxi ve světě?
Nejlevnější země Cena za 1 km Nejdražší země Cena za 1 km
Rusko 4,98 Kč Švýcarsko 90,44 Kč
Indie 4,95 Kč Japonsko 84,73 Kč
Pákistán 4,89 Kč Malta 77,18 Kč
Arménie 4,79 Kč Dominikánská republika 67,89 Kč
Egypt 3,70 Kč Irák 57,65 Kč

Jak jsou na tom s cenami taxi další země, najdete na stránkách Numbeo.com.

V ČR zaplatíte v taxi za 1 km jízdy v průměru 25 Kč.

Ubytování

Nepatříte-li k lidem, kteří v zahraničí musí bydlet v luxusním hotelu, možností, jak při cestování bydlet levně, je spousta. Za zmínku stojí např. weby HostelWorld, Booking, BedAndBreakfast nebo Couchsurfuing.

Couchsurfing

Už z názvu služby jde odhadnout, že při ubytování hraje roli hostitel a jeho gauč, na kterém nechává cestovatele přespat. Obří výhodou je, že ubytování přes tuto službu je zdarma, a to včetně stravy. Hostitel od nás ale logicky očekává jistou protislužbu - např. společnost na výletě anebo aspoň povyprávění o zvycích, které jsou typické pro naši zemi.

Pár tipů, jak oslovit hostitele na Couchsurfingu

  • Pečlivě si přečtěte profil hostitele - často se dozvíte, jaké preference má
  • Oslovujte napřímo, ať to nepůsobí, že stejný text používáte jako šablonu
  • Rozepište se o sobě, hostitel si o vás udělá lepší představu
  • Pište s dostatečným předstihem alespoň 2 měsíce před odjezdem

House sitting / pet sitting

Chcete bydlet luxusně a přitom neutratit ani korunu? Levnému cestování skvěle nahrává služba pojmenovaná house sitting. Spočívá v tom, že majitel domu nebo apartmánu odjíždí na delší dobu pryč a potřebuje někoho, kdo by mu jeho domov pohlídal. Podobně funguje i tzv. pet sitting. Na starosti máte majitelova domácího mazlíčka a na oplátku vám dá k dispozici střechu nad hlavou a většinou i jídlo.

Kde hledat příležitosti pro house sitting?

Navštívit můžete třeba webové stránky TrustedHouseSitter.com, kde se propojují majitelé domů a bytů na celém světě. Stačí se zaregistrovat, vytvořit si profil a napsat něco málo o sobě, aby to majitele domu zaujalo. Celá komunikace a administrativa funguje přesně a bez zádrhelů. Kvalita služeb ale něco stojí: jakou house sitter zaplatíte na službě kolem 2 700 Kč ročně.

House sitterka hlídá vilu, zatímco její majitel je na dovolené.

Luxus zadarmo. I tak může vypadat levné cestování díky House sittingu.

Hostely

Jestli vám nevadí sdílet prostor s více lidmi, levně jde cestovat i tehdy, pokud se ubytujete v hostelu. I za malý peníz dostanete většinou slušný servis. Zajímají vás detaily? Více prozradí video z Youtubového kanálu Weef’s World.

Výměna ubytování za služby

Pokud se živíte tvorbou webových stránek, jde vám focení, anebo se umíte otáčet v kuchyni, můžete svoje služby nabídnout výměnou za přístřeší a jídlo. Není vždycky záruka, že vám to vyjde, ale když ano, je to rozhodně zajímavá varianta, jak levně cestovat a blíže poznat zahraniční kulturu.

Kde začít?

Doporučujeme vyzkoušet weby Workaway a HelpX, případně WWOOFing. Vyberete projekt, který vás zajímá, domluvíte si podmínky a můžete začít. Pracujete většinou kolem 3-5 hodin denně, ubytování máte jisté a jídlo většinou také. Navíc zbývá spousta času na turistické aktivity.

Kempování

Nocovat v lůně přírody není při cestování jen dobrodružné, ale taky levné. Spát pod širákem jde všude, dokonce i v zemích, kde je kempování mimo kempy pokutované. V principu jde o to po sobě nenechávat nepořádek a zbytečně na sebe neupozorňovat. V některých zemích jsou navíc na plážích k dispozici zdarma sprchy a WC.

Turistka odpočívající v hamace.

Při levném cestování nemusíte spoléhat jen na stan a spacák. Nocovat se dá i v hamace.

Taxi? Při cestování je levnější stopovat

Vynikající stránka o stopování je např. Hitchwiki - na ní se dočtete o nejrůznějších zkušenostech stopařů z celého světa. Na jiném principu funguje portál BlaBlaCar. Zvolíte si kdy, odkud a kam chcete jet a následně si s řidičem, který jede stejnou trasu, domluvíte spolujízdu.

Rozsáhlý návod k levnému cestování pomocí stopování najdete na stránkách Travel Bible.

Road trip

Roadtrip ve více lidech dává s z hlediska levného cestování určitě smysl. Snáz se totiž složíte na benzín a projet můžete pěkný kousek cizí země, někde se i zastavit na delší dobu… zkrátka záležitost k nezaplacení. A přitom velmi levná.

Pěšky

Kdo tvrdí, že k přesunu z místa na místo musíte nutně používat dopravní prostředky? Chůze má s levným cestováním společné snad vše: kromě fyzických sil nás totiž nic nestojí. Stačí si sbalit pár nezbytností do malého zavazadla a vyrazit se může třeba pouť do Santiaga de Compostela. Poznáte spoustu zajímavých míst, zapracujete na vlastní fyzičce a během chůze třeba přijdete na spoustu zajímavých myšlenek.

Na kole

Pokud se k levnému cestování rozhodnete zvolit jako dopravní prostředek kolo, můžete přibalit i jiné věci, které byste pěšky stěží pobrali (např. stan). Tím tedy ušetříte i na ubytování.

Kam všude můžete s kolem dojet? Inspirujte se například u Matěje Balgy, na cestovatelském portálu Hedvábná stezka anebo v článku z Lidových novin 10 rad pro začínající dálkové cyklisty.

Převážejte auta

Je možné si zdarma vypůjčit auto? Představte si, že ano. V USA, Kanadě i Austrálii existují půjčovny, které potřebují jednotlivá auta převážet mezi pobočkami. A než aby si hledali drahé řidiče, sáhnout raději po cestovatelích, kterým proplatí náklady za benzín. Provozovatelé ušetří, zatímco my můžeme levně cestovat z města do města.

Kde hledat auta pro převoz?

Choďte jíst tam, kam místní

Levné cestování znamená umět se i levně najíst. Jak na to? Jestli chcete okusit něco lokálního a za rozumnou cenu, je třeba se odvážit mimo turistické centrum. Někam, kde to žije, a kde si vás budou domorodci zvědavě prohlížet. Přesně na takové místo si rádi vzpomenete i po několika letech. Plus se tam většinou najíte za míň než v turistických restauracích.

Sami sobě kuchařem

Na vlastní kuchyňku můžete natrefit v penzionu, ale častěji se s ní setkáte při pobytu v pronajatém Airbnb bytu. V takovém případě ji určitě využijete: nákupem na místních trzích poznáte kus cizí kultury plus ušetříte peníze za jídlo, na které byste museli zajít do restaurace. V rámci levného cestování je nejlepší variantou způsob stravování střídat. Jeden den např. zkusit restauraci a druhý den si uvařit z místních surovin.

Zavazadla

Cestovat levně většinou znamená vyrazit nalehko a ideálně jen s příručním zavazadlem - nemusíte pak platit za odbavení. Jaké parametry musí takové zavazadlo splňovat, se dočtete v našem článku jak na zavazadla do letadla.

Památky

V některých destinacích si můžeme koupit tzv. městské karty. V nich je obsaženo vše: lístky na MHD, vstupy do muzeí aj. Pokud chceme z navštíveného města opravdu maximum a zároveň myslíme na to, že chceme cestovat levně, taková karta se vyplatí mnohem víc než jednotlivé vstupy.

Webová stránka HostelWorld nabízí zdarma kapesní průvodce pro vybraná města ve formátu PDF.

Zdarma vstupy

U památek se zřídka zadaří získat zdarma vstup. Už před odjezdem se ale dají vytipovat místa, kde máte nárok třeba na studentskou slevu. A jsou i dokonce výjimky, kdy vstupné nemusíte platit vůbec. Do více muzeí se dá dostat v některých denních hodinách zdarma, některá nabízí i celé dny. Takovou výjimkou je třeba římské Koloseum, kam se dostaneme bez placení každou první neděli v měsíci.

Turisté, čekající ve frontě do Kolosea.Popis: Frontám se v Koloseu nevyhnete, ale placení vstupného ano, když to dobře načasujete.

Co dodat závěrem? Jakmile máme vybranou destinaci, sbalený kufr a koupené letenky, zbývá už jediné: poohlédnout se v našem srovnávači po vhodném cestovním pojištění. Levné cestování rozhodně nepostrádá zajímavé zážitky, častěji je to přesně naopak. Přejeme proto, ať si jich z cest odvezete co nejvíc. Uvidíte, že budete mít na co vzpomínat.

Související články