Jak na zavazadla do letadla
30. 12. 2018

Jak na zavazadla do letadla

Vše, co potřebujete vědět o zavazadle do letadla

Dovolená klepe na dveře. Má to být odpočinek a ne stres, tak si přečtěte, jak to s těmi zavazadly do letadla vlastně je. V kompletním průvodci se dozvíte:

 • Jaké zavazadla můžete mít s sebou
 • Jak velké mohou být
 • Jakou hmotnost může mít zavazadlo
 • Co můžete přepravovat
 • Co zavazadlu hrozí
 • Jak řešit poškození nebo ztrátu zavazadla

Jsou 3 druhy zavazadel do letadla, jejich rozměry a váha

Letecké společnosti jasně popisují 3 druhy zavazadel, které pasažéři mohou převážet. Termíny jsou u všech aerolinek stejné.

 1. Odbavené – taška nebo kufr do letadla, který poletí v nákladovém prostoru
 2. Příruční neboli kabinové – musí se vejít do přepravního prostoru u stropu
 3. Malá osobní taška – musí být umístěna pod sedačkou

Teď přichází ten těžší úkol, a to sbalit si věci do zavazadel s maximální velikostí a hmotností. Co společnost, to trochu jiná pravidla. V zásadě se ale rozptyl velikostí ani váhy příliš neliší.

Rozměry a váha zavazadel do letadla

Kolik může vážit odbavené zavazadlo, kolik příruční taška do letadla a jak může být velká, rozhoduje konkrétní aerolinka, ale i zvolená třída (business, economy). Nejčastěji mají aerolinky požadavky, na které odpovídá tabulka níže. Konkrétní požadavky vašeho přepravce naleznete přehledně na jednom místě tady.

Typ zavazadlaRozměryMaximální hmotnost
ČSA malá osobní taškasoučet délky, šířky a výšky nepřesahuje rozměr 250 cm15–32 kg
Kabinové zavazadlo55x40x20 cm8–10 kg
ČSA malá osobní taška40x30x15 cm3 kg

To není moc prostoru, kam si sbalit věci. Buďte proto obezřetní už při koupi zavazadla. Prodávají se zbytečně těžké i velmi lehké kufry. V případě, že váš batoh do letadla sám o sobě váží 2 kilogramy, na zbytek vám v případě ČSA zbývá už jen 6 kg. Při výběru je nutné mít také na mysli, že rozměr se počítá včetně koleček, madel i bočních kapes.

Víte, že…

Do rozměrů odbaveného zavazadla se většinou vejde i rozložené kolo. Aerolinkám nevadí krabice na kolo, ačkoliv neodpovídá požadovaným rozměrům. Tolerují mnohdy i jeden až tři kilogramy navíc.

Za takový kufr na kolečkách, který nesplní pravidla byť o 1 centimetr, si připlatíte stejně jako za každý kilogram navíc. Speciálně ČSA nabízí si vzít vedle kabinového zavazadla do 8 kg ještě i malou osobní tašku – kabelku nebo tašku s nákupem, která ale musí být umístěna pod sedačkou.

Kolik mohu mít zavazadel?

Zavazadla lze přikoupit. Ceny se opět liší, ale například u Ryanair si za druhé příruční zavazadlo do letadla připlatíte 6 €. Další odbavené zavazadlo do 10 kg vyjde na 8 €. U těžšího zavazadla do 20 kg bude cena od 25 € do 35 € podle délky trasy. Kompletně můžete přikoupit max. 3 zavazadla. Uvedené ceny zaplatíte při koupi letenky. Pokud budete chtít zavazadla online dokoupit až po objednání letenky, zaplatíte 40 až 50 €, jako byste platili přímo na letišti.

Co mohu převážet v zavazadle?

V letadle se vše řídí striktními pravidly, které mají zajistit funkčnost systémů letadla, ale hlavně bezpečnost pasažérů. V zavazadle do letadla proto nesmí být zakázané předměty. Obecně jde o cokoliv, co může být nebezpečné – ostré nástroje, zbraně, výbušniny. Drtivá většina věcí odporuje zdravému rozumu a na palubu by si je s sebou vzal jen šílenec. Přesto na ně aerolinky pamatují a sepisují podrobné seznamy věcí, které v letadle nemají co dělat. Například Travel Service vydal tento seznam – zakázané předměty a látky.

Víte, že…

Nůžky o délce ostří delší než 6 cm už na palubu neberte.

Aerolinky nabízejí během letu občerstvení. Dokonce si můžete objednat menu. Pokud se i tak obáváte kručení v břiše, mají pro vás aerolinky dobrou zprávu. Můžete si vzít svačinu. Řízek s chlebem? Jak je libo. Samozřejmě si můžete vzít do letadla své léky. Tekutin můžete vézt jen litr v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml. Pití v letadle dostanete dostatek, ale například sunar pro děti nebo přesnídávka musí být uschovaná podle zmíněných pravidel.

Při dlouhém letu je obvyklé, že cestující dostane polštář i deku. S nízkonákladovou společností je lepší si vzít nafukovací polštář do letadla vlastní. Ve zdravotnických potřebách lze koupit i za 190 Kč. 10hodinový let pak pasažér snese o poznání lépe.

V letadle bývají zásuvky jen ve vyšších třídách. Mobil ani notebook si tedy pasažér nedobije. Nabízí se mít powerbanku do letadla. S tou však nepochodíte. Její přeprava je sice v povolená i v příručním zavazadle, ale používat se nesmí. Hrozí, že by došlo k náhodnému vznícení. Povolené baterie jsou ty s kapacitou do 100 až 160 Wh. Podmínky si určuje letecká společnost sama. Běžný powebank o kapacitě 10 400 mAh nemá ani 40 Wh, takže podmínky splňuje pro každý let. Problém může nastat třeba u baterie do elektrokola.

Parametry 19 nejpoužívanějších leteckých společností naleznete přehledně na jednom místě tady. Informace jsou ověřené celní správou. Konkrétně jde o letecké společnosti: ČSA, Travel Service, SmartWingsEasyJet, British Airways, AIR France, DELTA, Emirates, Austrian Airlines, Finnair, Brussels Airlines, KLM, LOT, Lufthansa, SAS, Swissair, Hainan, Airlines, Wizzair a Sichuan Airlines

Kdo zodpovídá za škodu na zavazadlech?

Dle Montrealské úmluvy za škodu na vašem kufru zodpovídá během letu nebo na letišti dopravce. Pokud dojde během této doby ke zničení, ztrátě, poškození nebo zpoždění zavazadel, musí vám nahradit škodu. Strop je ale 1 000 SDR (Special Drawing Rights – jednotek zvláštních práv čerpání) pro každého cestujícího. 1 SDR = cca 1 €. Máte nárok na odškodnění cca 1 250 euro. Maximální částka, kterou aerolinky zodpovídají za vaši bagáž, je tady zhruba 33 000 Kč.

Při zpoždění – pokud si musíte koupit některé osobní věci, vyplatí vám společnost na základě účtenek peníze. Jde však pouze o základní ošacení a hygienické potřeby. Žádné velké nákupy, ale i tato možnost tu je.

Když už za přepravu zodpovídají, vymezují si letecké společnosti, co v odbaveném zavazadle do letadla nesmí být. Například s ČSA nesmíte mít peníze, kreditky, foťáky, kamery a další. Tyto předměty musíte vézt v příručním zavazadle a dopravce za ně pak neručí.

Pojištění zavazadel do letadla

Ono ale dokáže naštvat i ztracené oblečení, když po příjezdu zjistíte, že nemáte, co na sebe, teprve uvidíte, jaká škoda vznikla. Tisíce korun, lavina stresu plus hodiny strávených v obchoďáku. U jakéhokoliv pojištění automaticky vyvstane otázka: „A je to potřeba?“ Data SITA WorldTracer® uvádí zajímavou statistiku:

 • v roce 2017 se poškodilo nebo zpozdilo 22,7 milionů zavazadel
 • tj. 5,57 zavazadla na tisíc pasažérů.

Oproti minulým rokům jde o znatelné zlepšení hlavně díky rozvoji technologií. Přesto se zavazadla ztrácejí. Pro inspiraci se podívejte, kudy putuje zavazadlo, aniž byste o tom měli přehled.

Při ztracení zavazadla do letadla musíte prokázat, jaké věci v něm byly a jejich cenu doložit účtenkou. Před odletem si proto obsah kufru vyfoťte. Pokud vezete něco drahého a kufr se ztratí, máte smůlu. Dopravce ručí jen do 33 000 Kč.

V tomto případě je na místě zavazadlo připojistit v rámci cestovního pojištění. Nabídky si dnes můžete srovnat pohodlně online. Pojišťovna bude při pojistné události škodu kompenzovat. Celá záležitost přitom vyjde za každý den na cestě doslova jen na pár korun. Příklad ceny vidíte na obrázku níže. Kolik zaplatí 30letý Honza Chytrý za cestovní pojištění s připojištěním zavazadel? Letí na otočku do Belgie na obchodní jednání. V kalkulačce si zaklikl pojištění zavazadel, protože nechce utratit 10 000 Kč ze svého, kdyby se kufr ztratil.

Zavazadla do letadla pojistíte v rámci cestovního pojištění.

Zavazadlo je zničené, nebo se ztratilo. Co dělat?

Poškozené zavazadlo do letadla je potřeba reklamovat u dopravce do 7 dní. Nejlépe však ihned, abyste nemuseli prokazovat, že vám kufr zničil právě dopravce. I když je praxe taková, že by škodu pravděpodobně uznali, je lepší nic neriskovat.

Hned jděte na přepážku vašeho leteckého agenta, nahlaste, co se stalo, a vyplňte Property Irregularity Report (PIR). Dostanete unikátní kód, kombinaci písmen a číslic, pod kterým budete sledovat stav hledání vašeho kufru online.

Důležité dokumenty, které schraňovat:

 • property Irregularity Report (PIR)
 • palubní vstupenka
 • zavazadlový lístek

Zavazadlo je oficiálně ztracené až po uplynutí 21 dní. Do té doby se hledá a musíte počkat. Teprve po třech týdnech můžete vyplnit online reklamační formulář.

Víte, že…

Příklad reklamačního formuláře dopravce Travel Service – zde.

Letecké společnosti pošlete schovaný property Irregularity Report (PIR), palubní vstupenku, zavazadlový lístek, přiložte seznam věcí uložených v zavazadle s fotkou, účtenky s cenou, adresu a bankovní účet.

Kompletní leták Práva v letecké dopravě od Ministerstva průmyslu a obchodu je ke stažení zde.

VyplňteVyberteVyřešeno!