Jak ovlivní hypotéky tzv. příjmové stropy?
14. 05. 2018

Jak ovlivní hypotéky tzv. příjmové stropy?

Česká národní banka brzy rozhodne, zda přijme přísnější regulace hypoték. Jaké nové podmínky by žadatelé museli nově splnit?

Hypotéku by například nezískal žadatel, jehož dluh by byl vyšší než osminásobek ročního příjmu. Smůlu by měli i ti, kterým by měsíční splátka všech dluhů sebrala z měsíčního příjmu více než 40 %. Část odborné veřejnosti by ale v dalších regulacích byla spíše zdrženlivá. “Osobně bych zmírnil překotné zavádění nových opatření. Teprve nyní se naplno projevují doporučení z minulého roku a z konce roku 2016. Banky podmínky zpřísnily, hypotéky se omezily a dostupnost se také snížila, takže role ČNB se naplňuje,” říká hypoteční analytik Chytrého Honzy Daniel Horňák.

Podle něj by nové zpřísnění podmínek zkomplikovalo přístup k bydlení zejména mladým lidem ve velkých městech. “Teď je třeba diskutovat nad dalšími opatřeními s odbornou veřejností a pečlivě volit případné varianty. Reálně totiž stoupají nájmy a pokud omezíme mladým lidem přístup k novému bydlení, můžeme je vyhnat doslova na ulici, neb na vysoké nájmy jednoduše nebudou mít peníze. Již dnes v Praze některé nájmy převyšují částku, kterou by člověk platil za stejný byt, pokud by si ho koupil na hypoteční úvěr.

Zájemcům o vlastní bydlení tak radí, aby – pokud mají tu možnost – s nákupem nemovitosti zbytečně neotáleli. Ostatně stávající úrokové sazby jsou podle Horáka stále zajímavé a spolu s pomocí šikovného hypotečního poradce lze i dnes získat výhodnou hypotéku. Nejtěžší tak je najít vhodnou nemovitost ke koupi.

VyplňteVyberteVyřešeno!