Jak s Legem vydělat milion?
14. 02. 2019

Jak s Legem vydělat milion?

Tak to bychom také rádi věděli, ale pravdou je, že výhodně investovat nemusíte jen do akcií nebo zlata. I jedna z nejslavnějších hraček na světě vám může slušně vydělat. Jak je to možné? A zvládli bychom to – s trochou pomoci – také?

Stavebnice Lego jako investice, která vynáší víc než zlato? Ano, ale bude to chtít váš čas i štěstí.

Ikonické tenisky, whisky, první vydání knih (například Orwellův slavný román “1984” se v 1. českém vydání z roku 1984 prodává za cca 3 000 korun), vintage módní kousky, luxusní kabelky (ty od Hermés za posledních 35 let zvýšily svou hodnotu o více než 500 %), hračky.

S neotřelými investicemi se zkrátka roztrhl pytel. A jeho velkou část zabírají právě i dánské stavebnice Lego, které mají, jak sami uvidíte, opravdu zajímavé zhodnocení. Pojďme tedy tento fenomén investice do alternativních komodit rozebrat až na kost, respektive na kostičku.

Proč právě Lego?

Lego je řadu let jedna z nejoblíbenějších hraček malých i velkých dětí, dospělé v ChytryHonza.cz nevyjímaje. Stavebnice má na svědomí hodiny a hodiny zábavy napříč generacemi, včetně bolestivých zranění dolních končetin.

Až ale budete chtít bosýma nohama zapomenutou kostičku vzteky zašlapat do koberce, možná si to ještě rozmyslete. Lego totiž v posledních 15 letech vykázalo větší návratnost než zlato (před 15 lety byla cena zlata 410 korun, dnes je skoro 1 300 korun). Některé původní sady zvyšují svou hodnotu každým rokem stabilně o 12 %. Zkrátka kdysi malí milovníci Lega rostou, vydělávají, aniž by jejich láska k této hračce vyprchala. V angličtině se tomuto jevu přezdívá “nostalgia economy” (ekonomika nostalgie).

To ale neznamená, že každou kostičku nebo sadu stojí za to schovat pro příští generace investorů. Lego je velmi populární, odhaduje se, že na jednoho člověka na planetě připadá 86 kostiček. Investovat má tedy smysl především do unikátních sad, limitovaných edic nebo do stavebnic s tématikou populárních filmů či seriálů.

Pokud se pak spojí popularita slavné hračky a seriálu jako Simpsonovi, filmové série Hvězdných válek nebo dobrodružství Harryho Pottera, výsledkem může být velmi zajímavá investiční příležitost. Schválně se podívejte na příklady, jak si některé série stavebnic vedly v průběhu let.

Trend posledních let: spojení popkulturních filmových hrdinů a nejslavnější dánské hračky.

Chtěli bychom najít na půdě:

Millennium Falcon: stavebnice slavné vesmírné lodi z Hvězdných válek byla v roce 2007 v maloobchodě k dostání za necelých 500 dolarů. Dnes se její cena pohybuje až kolem 5 000 – 7 000 dolarů, tedy až 154 000 korun.

Taj Mahal: stavebnice ze série “Architecture” jste mohli před deseti lety koupit za 300 dolarů. Dnes? Až za 3 500 dolarů (necelých 80 000 korun).

Grand Carousel: kolotoč lego se v roce 2009 prodával za 250 dolarů. Dnes se na eBay prodává i za 2 600 dolarů (necelých 60 000 korun).

Cafe Corner: stavebnice z roku 2007 tehdy stála 2 500 korun, dnes stojí více než 60 000 korun.

Vesmírný koráb Millenium Falcon, který se ve slavné filmové sérii marně snažil zničit zloduch na snímku, je jednou z nejžádanějších stavebnic sběratelů i investorů do Lega.

Dobrá investice není hračka

Ještě než půjdete probrat staré Lego sady nebo koupit do zásoby nové, nezapomeňte, že i nákup hraček pro zisk je stále investice. Vyžaduje tedy určité znalosti, čas i peníze. Něco máte, ostatní to chtějí a vy jim to včas prodáte se ziskem.

V prvé řadě je nutné si říct, že Lego sice trh svými populárními sadami nepřehlcuje, ale limitované edice čas od času znovu uvede na trh. Nyní tedy váš Millenium Falcon může mít pěknou cenu, za půl roku už jej ale (s drobnými obměnami) můžete zase najít na regálu v obchodě. I tady tedy platí zlaté investiční pravidlo: včas koupit, včas prodat a mít trpělivost.

Stejně to chcete zkusit? Tady je pár tipů:

  • Podle odborníků se sety, do kterých se nejvíce investuje, prodávají v maloobchodě za částku kolem 70 dolarů (cca 1 500 korun). Ty opravdu velké sety, které jsou v prodeji i za několik desítek tisíc si dobře promyslete. Není jisté, že ty se ziskem své kupce ještě najdou.
  • Nakupujte ideálně ve slevě, obejděte menší obchody. Tam můžete narazit na zajímavé kousky za skvělé ceny.
  • Lego byste měli mít rádi, aby vás čas strávený nad výběrem pokud možno bavil. Na druhou stranu ne natolik, abyste vydrželi si s vaší investicí nehrát. Za neotevřené stavebnice dostanete více peněz.
  • A k balení ještě jedna drobnost – odborníci se shodují, že i samotná krabice by měla být v perfektním stavu, abyste z prodeje vytěžili maximum. Takže žádné skladování ve vlhku nebo skládání krabic do komínku.
  • U Lega jako investice byste se obecně měli zaměřit na popkulturní série a vyhnout se těm vyloženě dětským.
  • Před konkrétním nákupem se vždy podívejte, jak dlouho je produkt v prodeji, sledujte ceny, za kolik se daný set prodává a kolik je na něj nabídek (eBay, Google). Je jich hodně (více jak 3)? Musíte se smířit s dlouhodobější investicí nebo se poohlédněte po jiné stavebnici.
  • Nikdy nevíte, jak dlouho se na policích hračkářství konkrétní stavebnice ohřeje. Většinou to bývá kolem jednoho roku, ale pokud zjistíte, že pěkná stavebnice byla na pultech jen půl roku, zbystřete!
  • Další rady, užitečné tipy, informace o nových sadách a slevy najdete například na https://www.brickpicker.com/.
  • A závěrem: to, že Lego bylo v několika příkladech úspěšnou investicí a platily body výše, ještě neznamená, že tomu tak bude i nadále. Takové už zkrátka investice jsou.

Tak hodně štěstí!

VyplňteVyberteVyřešeno!