Jak velký byt si koupíte s průměrným platem podle krajů?
20. 08. 2018

Jak velký byt si koupíte s průměrným platem podle krajů?

S průměrným pražským platem si v hlavním městě pořídíte byt o maximální velikosti 52 m². Oproti loňsku si pohoršily všechny kraje. Vyplývá to z analýzy, která kombinuje interní data společnosti ChytryHonza.cz s údaji od poradenské společnosti Deloitte, Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Hypoindexu.

“Připadalo nám zajímavé dát tyto údaje dohromady a ukázat tak lidem, jaké jsou jejich aktuální možnosti. Dostupnost bydlení totiž aktuálně nesnižuje pouze růst úrokových sazeb. Z dat je také velmi dobře vidět, že tempo růstu cen nemovitostí je mnohem rychlejší než růst mezd,”

říká Nicolas Eich, předseda představenstva ChytryHonza.cz.

S průměrnou mzdou 36 758 korun si nejmenší byt dle očekávání pořídíte v Praze. Naproti tomu v Ústeckém kraji si lze s tamním platem 27 239 korun teoreticky koupit byt o velikosti až 199 m², což je ale stále o 15 % méně, než tomu bylo loni.

Nejvyšší průměrná mzda , přesto nejmenší byty. Pořídit si v Praze bydlení není jednoduché.

Největší pokles zaznamenal Moravskoslezský kraj, kde letos získáte byt o velikosti 112 m², což je ale o 24 % méně než v minulém roce. Nejstabilnější je v tomto ohledu Karlovarský kraj, kde je pokles pouze 1 %.

S průměrným platem v žádném jiném kraji kromě Prahy nedosáhnete při 70% LTV na hypotéku přes dva miliony korun. Nejnižší průměrná mzda v Karlovarském kraji 25 358 korun dovolí žadateli získat hypotéku v maximální výši necelých 1,6 milionu korun.

Hypotéka přes 2 miliony korun, při 70% LTV a s průměrným platem? V ČR jen v hlavním městě.
VyplňteVyberteVyřešeno!