Jak vyřídit hypotéku na firmu: 3 tipy z praxe
07. 10. 2019

Jak vyřídit hypotéku na firmu: 3 tipy z praxe

Celý proces žádosti se může snadno zhatit. I tak se k hypotéce jako OSVČ nebo společník ve firmě dostat můžete. V našem článku najdete pár užitečných tipů, které vám tento nesnadný boj mohou pomoct vyhrát.

Definujte účel a řiďte očekávání v bance

Na proces žádosti o hypotéku se jako podnikatel dobře připravte a udělej si čas.

Jasně definujte co chcete! Tedy – účel musí být naprosto jasný. Potřebujete nemovitost k vlastnímu bydlení ať kupovanou, opravovanou nebo nově postavenou? Nebo chcete nemovitost ve které budete bydlet a částečně i podnikat? Nebo jen nemovitost na podnikání? Nebo chcete pořídit nemovitost svým dětem?

Toto je nejdůležitější informace pro to, aby vám mohl s postupem při žádosti o hypotéku někdo dobře poradit a vše proběhlo hladce. Podle účelu se volí správná cesta k cíli, ale nejdříve bankovní dům, který vám dokáže pro danou potřebu vyhovět.

Nestačí jen předložit daňová přiznání, je třeba seznámit toho, kdo vás bude celým procesem provázet se specifikacemi, zvláštnostmi a odlišnostmi vašeho podnikání. Vyvarujete se tak dodatečného dožadování různých podkladů, což by vás nejen rozladilo, ale okrádalo o čas a kýžený výsledek by nemusel být takový, jaký jste očekávali.

Co když o hypotéku žádá společník v s.r.o.

Při žádosti o hypotéku po vás banka bude jako jeden z podkladů požadovat výpisy z účtu (za 3 až 12 měsíců). Standardně žádají banky potvrzení o příjmu a průměrné mzdě za posledních 12 měsíců. Připravte se na doložení daňového přiznání i za firmu včetně výkazu zisků a ztrát a rozvahy. Banky si dle daňového přiznání firmy prověří reálnost vašich příjmů.

Daňové přiznání je klíč k úspěchu

Proces žádosti o hypoteční úvěr pro podnikatele nebo s. r. o. může být zdlouhavý. Je třeba se dopředu dobře informovat, co jaká banka vyžaduje a z jakých podkladů žadatele vychází.

Banku samozřejmě zajímá vaše průměrná mzda. A každá banka se dívá na daňové přiznání jinak, pro jednu je klíčový dílčí základ daně, pro jinou zda podnikatel využívá daňového paušálu a tím pádem jaké jsou příjmy podle § 7 zákona.

Na prokázání dostatečné bonity se dá nahlížet z mnoha úhlů. Stejně jako na mnohotvárnost a variabilitu podnikání. Musíte ale najít banku, která je schopná a ochotná tento individuální přístup uplatnit. Vybírejte proto banku, která umí vyhodnotit bonitu podle vašeho obratu, případně, která umí pracovat s tzv. obráceným paušálem.

Obráceným paušálem banky u některých profesí umějí zvýšit příjmy. Že nevíte, která to tak dělá a která ne? To nevadí! Celý proces za vás může vyřešit finanční poradce. Případně se ve vybrané bance dopředu s bankéřem dohodnete co je třeba dodat, aby mohla banka posoudit, zda u ní čerpat můžete či nikoliv.

Varianta 2: Hypotéka bez dokládání příjmu

Ano, je možné získat hypotéku bez nutnosti dokazovat příjem. Ale pozor, na daňové přiznání se ptají v bance vždy. To proto, aby se banka ujistila, že nejste ve ztrátě. Hypotéku tak možné získat je, ale podmínky výhodné nejsou. Vždy je třeba mít větší poměr vlastní hotovosti než kolik si chcete vcelku půjčit. A úroková míra určitě nebude z těch nejvýhodnějších na trhu.

Pokud má nemovitost sloužit k podnikání, „bez příjmu“ nepožádáte. V takovém případě je nutné, ze zákona, příjem doložit. Podmínky při žádosti o úvěr z pohledu finanční zajímavosti pro banku (tzv. bonity) jsou mnohem náročnější.

Víte, že…

Jestliže platíte výživné, vaše příjmy jsou o tuto částku v žádosti o hypotéku v bance sníženy.

Pro společníka v s.r.o. je nerozdělený zisk jako žolík

Chcete-li se v bance ukázat v dobrém světle a jako zajímavý klient, pracujte s nerozděleným ziskem společnosti jako s nástrojem k prokázání vlastní bonity. Tato varianta je vhodná pro spolumajitele firem, kteří vlastní alespoň 20 % podílu společnosti. I toto je ovšem možnost velmi nestandardní. Lepší je nerozdělený zisk brát jako doplňkový příjem. Ale i zde nejdřív poptávejte v bance nebo diskutujte se svým finančním poradcem, zda můžete zisk v žádosti využít.

Jak to celé zafunguje v bance?

“Firma šlape jako hodinky, zisk si vlastníci nerozdělují, ale drží ve společnosti. Dokonce si nevyplácí dividendu. Bance se pak předloží výkaz společnosti za poslední dva roky, ve kterém jsou vidět hospodářské výsledky společnosti. Banka pak, dle vlastní metodiky, vypočte, kolik dokáže započíst do příjmu žadatele,”

popisuje Marián Drgo, hypoteční specialista ChytryHonza.cz

Důležité je vědět, že chod společnosti se žádným způsobem nepropojuje s žádostí o hypotéku. Hypotéka je stále věcí žadatele, nikoliv firmy, doplňuje Drgo.

Výplata dividendy nebo nerozdělený zisk mohou při žádosti o hypoteční úvěr podnikatelům výrazně pomoci.

Dividenda zvedá šance na úspěch

Další možností, jak zvýšit své šance na úspěch při žádosti o hypotéku jako majitel nebo společník v s. r. o., je výplata dividendy neboli podílu na zisku. Vaše firma generuje zisk, který si vyplácíte formou mzdy. Mzdu si vyplácíte menší, žádnou nebo minimální a jednou za určité období, zpravidla za rok si vyplatíte podíl na zisku, který ponížíte o srážkovou daň ve výši 15 %.

Takto vyplacená dividenda, očištěná o srážkovou daň, se dá použít při prokazování výše příjmu v bance a banka ji zpravidla akceptuje z 80 až 100 %. Vyplacenou dividendu vydělí dvanácti měsíci a vznikne tak měsíční příjem, který může zajímavě zahýbat s vaší bonitou.

Víte, že…

Než si dividendu vyplatíte, dobře a dopředu konzultujte s bankou se kterou jednáte vy nebo váš finanční poradce. Tak, aby nenastala situace, kdy banka prohlásí, že dividendu do příjmu neakceptuje v dostatečné výši pro získání hypotečního úvěru.

Udělejte si na celý proces žádosti o hypotéku čas

Celý proces žádosti je pro podnikatele administrativně náročnější. Tím, že začnete celý proces žádosti řešit s dostatečným předstihem, vyhnete se tak možným komplikacím. Předstihem máme na mysli například až rok dopředu. Překvapí vás, jak ten rok uteče, a že možná ještě pořád nebudete na konci cesty k novému bydlení.

Přerušení živnosti znamená komplikace

Je vaše podnikání vyloženě sezónní záležitost? Přerušit živnost znamená začít počítat měsíce pěkně od začátku. Od přerušení živnosti je možné o hypotéku zažádat až za 12 měsíců.

Na závěr chceme dodat, že jde získat hypotéku na nemovitost jako podnikatel nebo jako společník v s. r. o., cesta je to zdlouhavá a složitá a proto doporučujeme se obrátit na finančního poradce, protože hypoteční trh dobře zná. Jeho práce je s bankami vyjednávat pro klienty ty nejvýhodnější podmínky. A dokáže vám ušetřit mnoho času a starostí.

let
Stisknutím tlačítka “Odeslat” souhlasíte s obchodními podmínkami společnosti Chytrý Honza a.s., které najdete zde. O tom, jak nakládáme s vašimi osobními údaji, naleznete informace zde.
let
Pro vámi zadaná kritéria jsme nanašli žádnou vhodnou hypotéku
ČS a.s.
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Celková výše úvěru 3 000 000 Kč, výše jednotlivých měsíčních splátek 18 547 Kč (splátky zahrnují jistinu a úrok), počet splátek: 300, úroková sazba fixovaná na 5 let ve výši 5,49 % ročně, poplatky spojené s úvěrem, které jsou součástí celkových nákladů úvěru: správní poplatky za vklad a výmaz zástavního práva do katastru nemovitostí 4 000 Kč, náhrada nákladů spojených s vypracováním odhadu nemovitosti 5 000 Kč, doba trvání úvěru: 25 let, roční procentní sazba nákladů činí 5,75 % a celková částka splatná spotřebitelem 5 577 472 Kč (za předpokladu, že se úroková sazba po celou dobu trvání úvěrového vztahu nezmění). Reprezentativní příklad nezahrnuje náklady na pojištění zástavy (nemovitosti), jejich výše nám není známa. Tyto náklady budete platit příslušné pojišťovně, u které si pojištění sjednáte.
KB a.s.
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Výše úvěru 3 200 000 Kč, splatnost 30 let, pevná úroková sazba 5,49 % p.a, fixace 3 roky, RPSN 6,08 %, celková splatná částka 6 825 946,26 Kč. 1. splátka úroků 6832 Kč, 2.-359. anuitní splátka 18170 Kč, 360. anuitní splátka 17354,26 Kč. Jednorázové poplatky za: poskytnutí úvěru 4 900 Kč, návrh na vklad do katastru 2 000 Kč, návrh na výmaz z katastru 2 000 Kč. Měsíční poplatky za: spravování úvěru 0 Kč, běžný účet MůjÚčet 0 Kč, el. výpisy 0 Kč, rizikové životní pojištění 800 Kč. Příklad je spočítán k datu čerpání od 1.následujícího měsíce a termínu splácení úvěru vždy k 15. dni v měsíci. Zajištění – zástavní právo k nemovitosti, včetně pojištění nemovitosti.
ČSOB – Hypoteční banka
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Celková výše úvěru: 3 350 000 Kč Termín jednorázového čerpání úvěru v plné výši: 12 měsíců po podpisu smlouvy Doba trvání úvěru ode dne dočerpání úvěru: 30 let Pevná výpůjční úroková sazba: 5,59 % p.a. s fixací na 3 roky Roční procentní sazba nákladů (RPSN): 6,44 % Celková částka zaplacená klientem: 7 390 592 Kč Měsíční splátka: 19 211 Kč Počet splátek: 360 O úvěr žádají dvě osoby Sjednáno inkaso z běžného účtu vedeného u ČSOB/Poštovní spořitelny alespoň 3 měsíce Platí při realizaci 3 plateb platební kartou měsíčně a za podmínky používání aplikace ČSOB Smart minimálně jednou za 3 měsíce. V případě nesplnění podmínek dle tohoto bodu se úroková sazba zvyšuje o 0,3procentního bodu. Sjednáno úvěrové životní pojištění či pojištění Náš život na 100 % výše úvěru od ČSOB Pojišťovny. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,2procentního bodu. Úvěr za splácení z účtu v ČSOB, na který chodí každý měsíc alespoň 50 000 Kč. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,1procentního bodu. Uvedená měsíční splátka zahrnuje měsíční splátku jistiny, úroků a níže uvedených opakovaných poplatků hrazených s měsíční frekvencí.
RB a.s.
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Výpočet RPSN vycházejí z předpokladu, že je úvěr čerpán jednorázově okamžitě po uzavření úvěrové smlouvy. Bance zaplatíte: poplatek za ocenění nemovitosti 5 900 Kč, poplatek za čerpání úvěru na návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí 1 900 Kč, jednu splátku úroků v období čerpání v maximální výši, odpovídající počet měsíčních anuitních splátek, měsíční poplatky za vedení běžného účtu ve výši 49 Kč (orientační údaj, banka nabízí i běžný účet bez poplatku). Dále jsou s úvěrem spojeny tyto jednorázové náklady nehrazené bance (uvedeny v orientační výši): náklady na pořízení výpisů z katastru nemovitostí 350 Kč, náklady na ověření podpisů smluv 240 Kč, náklady za zápis a výmaz do katastru nemovitostí ve výši 4500 Kč. Podmínkou poskytnutí úvěru je zřízení zástavního práva a zákazu zcizení k nemovitosti a sjednání pojištění nemovitosti včetně vinkulace pojistného plnění ve prospěch banky.
UCB a.s.
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Reprezentativní příklad: Celková výše úvěru 2 000 000 Kč. Doba trvání úvěru 300 měsíců. Úroková sazba 5,39 % p.a., pevná úroková sazba na 3 roky. Výše měsíční splátky 12 151 Kč. Roční procentní sazba nákladů (RPSN) 5,55 % p.a. Do RPSN jsou započítány jednorázové náklady na poskytnutí úvěru 2 900 Kč, vklad a výmaz zástavního práva do katastru nemovitostí 4 000 Kč a ověření podpisu 50 Kč. Celková splatná částka 3 652 369,42 Kč. Toto sdělení slouží pouze pro informační účely a není návrhem na uzavření smlouvy. Informace k úrokové sazbě: Úroková sazba 5,39 % je platná pro fixaci na 3 roky a při poskytnutí úvěru ve výši maximálně 80 % hodnoty poskytnutého zajištění.
VyplňteVyberteVyřešeno!