Jak vyzrát na povinné ručení? Nebourat a vybírat pečlivě pojišťovnu
17. 02. 2014

Jak vyzrát na povinné ručení? Nebourat a vybírat pečlivě pojišťovnu

Povinné ručení plošně zdražuje. Jedním z důvodů je zavedení nového občanského zákoníku. Téměř všech řidičů se už od prvního ledna dotkla zákonná povinnost odvádět 3 % z pojistného do Fondu zábrany škod.

Zdražení méně pocítí řidiči, kteří jezdí bez nehod, nebo kteří uzavřou zajímavější smlouvu s novou pojišťovnou.

Loni byl nárůst cen povinného ručení v průměru 7%. V letošním roce se dá očekávat nárůst cen u rizikovějších řidičů o přibližně 10 až 15 %. Zdražení by méně měli pocítit řidiči, kteří jezdí bez nehod – u nich se bude pohybovat od 5 do 10 %.

Co ovlivňuje celkovou cenu povinného ručení?

Co jsou hlavní důvody zdražování? Nový občanský zákoník stanoví pojišťovnám odvádět 3 % vybraného pojistného do Fondu zábrany škod. Od loňského září navíc pojišťovny platí hasičům 5600 Kč za každou započatou hodinu zásahu. Dalším důvodem zvyšování sazeb je také pokles cen v minulých letech způsobený cenovou válkou pojišťoven. Větší výdaje ale budou kompenzovány řadou významných a užitečných novinek, především v oblasti odškodňování.

Cena samotná se pak určuje na základě několika parametrů jako je místo bydliště držitele vozidla, výkon, objem a stáří vozidla, věk pojistníka a počet bonusových měsíců. Na základě těchto parametrů je určena základní pojistná částka.

Ušetřete maximum díky bonusu z povinného ručení

Pojišťovny mají ze zákona povinnost zohlednit v ceně povinného ručení předchozí bezeškodní průběh formou slevy, které se říká bonus. Konkrétní úroveň bonusů se vypočítá jako součet celých měsíců, za které byl pojistník pojištěn u některé z pojišťoven. Opakem je potom malus, kdy se odečítají měsíce za případné pojistné události, které klient způsobil. Bonus za beznehodovost u povinného ručení snižuje hrazenou částku nejčastěji o 5 % ročně.

Pro maximální slevu na pojistném je třeba dosáhnout alespoň 120 měsíců bezeškodného průběhu. V takovém případě má klient u většiny pojišťoven nárok na 50% slevu.

Změna k lepšímu

Každý může využít velké konkurence v nabídce a uzavřít zajímavější smlouvu s novou pojišťovnou. Bonusy se samozřejmě mezi jednotlivými pojišťovnami převádějí.

Při výběru se vyplatí využít internetové srovnávače. Snadno a rychle tak zjistíte, u které pojišťovny získáte nejlepší cenu.

Našli jste výhodnější nabídku povinného ručení? Před uzavřením nového povinného ručení je potřeba vypovědět vaši stávající smlouvu. Většina zákazníků má uzavřené povinné ručení na dobu neurčitou a je jim jejich pojišťovnou pravidelně obnovováno, nejčastěji vždy po uplynutí 1 roku. Právě k datu tohoto tzv. výročí lze své stávající povinné ručení vypovědět. Můžete tak učinit kdykoli v průběhu roku, nejpozději však 6 týdnů před koncem pojistného období.

Jezdíte-li bezpečně a bez nehod, nezapomeňte pojišťovnu současně požádat o potvrzení o délce doby bezškodního průběhu. Pro řidiče, kteří jezdí několik měsíců či let bez způsobení nehody, mají pojišťovny připraveny zajímavé bonusy, o které v případě přechodu rozhodně nepřijdete.

Například u pojišťovny Generali můžete dosáhnout bonusu ve výši 27 % již za první rok provozování vozidla bez nehody.

VyplňteVyberteVyřešeno!