Petr Čajan: Rok 2023 bude přát připraveným
03. 02. 2023

Petr Čajan: Rok 2023 bude přát připraveným

Zkušenosti v oblasti bankovnictví, správy aktiv, plánování důchodového zabezpečení, finančního poradenství a pojišťovnictví. To vše má za sebou Petr Čajan, náš dnešní host rozhovoru pro Chytrého Honzu, CEO Premium Financial Services a člen naší komise pro strategii a rozvoj. Jak podle něj probíhal rok minulý a jak bude vypadat ten letošní?

Petra Čajan, člen Komise pro rozvoj a strategii Chytrého Honzy
Petra Čajan, člen Komise pro rozvoj a strategii Chytrého Honzy

Máme za sebou poměrně divoký rok. Jak ho hodnotíte?

Rok 2022 se nesl v duchu doznívání levných úrokových sazeb, kdy jsme měli až do května stejné objemy úvěrů, jako tomu bylo v roce předcházejícím. Od června se již začaly naplno projevovat propady objemů hypoték i počty kusů. Nejcitelnější útlum jsme loni zaznamenali v září a listopadu, v měsících, které se v minulosti nesly naopak ve znamení největších objemů.

Takže hypotéky šly stranou?

Určitě se pozornost klientů upřela jinam. Začali se sami více zajímat o různé pojistné, spořicí i investiční produkty. Ale nárůst jsme zaznamenali i v oblasti zajištění nenadálých rizik. Hypotéky a úvěry tedy částečně kompenzuje zvýšená poptávka po těchto produktech. Zaznamenáváme také neustálé navyšování cen stavebních prací. Tím se zároveň zvedá potřeba přepojištění nemovitostí, protože je potřeba do tzv. reprodukční ceny nemovitosti tyto zvýšené náklady promítnout. Klienti se obávají, aby jejich nemovitosti nebyly podpojištěné. Chtějí zkrátka pokrýt všechna rizika.

Jak to ustál Chytrý Honza?

Přizpůsobili jsme se. Vzhledem k tomu, že naši poradci disponují rozsáhlými klientskými kmeny, tak se u nás úplně naplno neprojevil redukovaný pokles produkce za úvěry. Konečně se nám také dostává času na revize pojistných a investičních smluv. V dobách, kdy jsme nestíhali ani vyřizovat všechny poptávky po financování, tato část portfolia trpěla. Z pohledu péče o klienty se tak paradoxně tyto dluhy narovnávají a situace se dostává v tomto ohledu do normálu.

Jak bude vypadat letošek?

Začátkem roku 2023 jsme opět pocítili velmi výrazný zájem o financování nemovitostí, i když jsem osobně původně předpokládal oživení až ve třetím kvartálu tohoto roku. To bylo trochu překvapivé. Za deset lednových dní jsme byli na stejných číslech, jako tomu bylo v předchozích exponovaných letech. Uvidíme, zda je to jen dočasná situace, nebo déle trvající trend.

Jak se tedy připravit na budoucnost?

Současná situace nahrává termínovaným vkladům, spořicím účtům a dlouhodobým investicím. Díky neustálému zdražování, které nás provázelo poslední rok, se mnohonásobně zvětšila skupina lidí, kteří už vědí, co je to inflace a že je potřeba s penězi něco dělat, aby se neznehodnocovaly – nenechat je jen ležet na běžných účtech bez úročení. Pokud bude inflace během následujících měsíců odeznívat, beru to jako pozitivní vedlejší efekt zdražování. Lidé se díky tomu o své finance více zajímají a také více poptávají naše služby, služby profesionálů v oboru.

Do roku 2023 jsme tedy z pohledu finančního zprostředkování vstoupili „pravou nohou“ a je zde mnoho signálů, že by se poradenský trh mohl stabilizovat. K tomu by také mohlo přispět očekávané mírné snižování úrokových sazeb a celkové snížení prodejních cen nemovitostí. Trh by se mohl postupně rozhýbat, alespoň takové náznaky za těch několik prvních dnů letošního roku máme.

VyplňteVyberteVyřešeno!