Je český finanční poradce ohroženým druhem?
25. 06. 2018

Je český finanční poradce ohroženým druhem?

Být finančním poradcem v systému založeném na principech multilevel marketingu, nebo tam, kde jsou stejné podmínky pro všechny? Statistiky ukazují, že MLM systém už není tak zajímavý jako kdysi.

MLM společnosti se již delší dobu potýkají s odlivem zájemců.

V Česku existují v podstatě dva druhy poradenských společností, které poskytují svým poradcům rozdílné podmínky. Jeden typ funguje na principu multilevel marketingu a má jasnou hierarchii. Ten druhý naopak nabízí všem stejné podmínky a nepotřebuje “své” lidi příliš řídit. A trend v jejich počtech se výrazně liší.

Za poslední pětiletku ubývá lidí v klasických poradenských společnostech

Statistiky hovoří jasně: tam, kde firmy nabízející finanční služby fungují vůči zaměstnancům na principu tzv. multilevel marketingu (MLM), dochází k masovému odlivu poradců. Od roku 2014 jich je o téměř polovinu méně. Zatímco tehdy jich bylo přes 27 tisíc, dnes jejich počty poklesly na něco málo přes 14 tisíc. MLM společnosti už se s odlivem svých lidí potýkají delší dobu. Jedním z důvodů je i nový zákon o pojišťovnictví, který výrazně upravil a omezil udělování provizí.

MLM už příliš neláká

Na jakém principu fungují? Jedná se o klasický vícestupňový model. Poradci tak získávají provize za své vlastní obchody, někteří ale i za smlouvy sjednané jejich “podřízenými” – hlavně těmi, které sami do firmy přivedli. Do této skupiny patří třeba OVB, Broker consulting nebo Fincentrum.

Řady “broker pool” poradců mírně posílily

Sice jde jen o jednotky kusů, ale tento narůstající trend ve společnostech nabízejících systém tzv. broker pool je dlouhodobý. Od roku 2014 je jich o polovinu více: z necelých 4200 téměř 6 500. Tito lidé fungují v ploché struktuře. Firma sjedná s finančními institucemi provize, každý už pak dál pracuje na sebe a podle toho také vydělává. Pracovníci zde bývají více samostatní, odborně způsobilí a vzdělaní. Sem spadají například společnosti jako Chytrý Honza s druhým nejvyšším počtem spolupracovníků z řad finančních poradců.

VyplňteVyberteVyřešeno!