Je úrazové pojištění pro děti zbytečný nadstandard?
23. 09. 2019

Je úrazové pojištění pro děti zbytečný nadstandard?

Děti jsou k neutahání, pořád někde skáčou, lezou, ale taky padají. Špatně srostlá kost po zlomenině může být jen začátek. Ačkoliv se může zdát, že je investice do úrazového pojištění pro děti zbytečná, se správným krytím její výhody oceníte, až půjde opravdu do tuhého. Na co si dát pozor?

Návštěva dětské pohotovostní ambulance je zkušenost, kterou si rodič nechce ani představit a je jedno, jestli jde o zlomenou ruku, píchnutí včelou nebo třeba řeznou ránu.

Úrazové pojištění pro děti kryje zejména možné následky, které jsou mnohdy doživotní.

Rodičům se bude nejspíš svírat žaludek už ve chvíli, kdy si budou procházet detailní popisky úrazů v oceňovacích tabulkách pojišťoven. Přesto by jim měli věnovat svůj čas, prostudovat je a srovnat ještě před sjednáním úrazového pojištění pro děti. Každá pojišťovna má tyto podmínky odlišné, proto by měli být obezřetní.

Cena pojištění by neměla být hlavním rozhodovacím kritériem při výběru. Tím by měly být kvalita a rozsah plnění, které jsou ukotveny v pojistných podmínkách, primárně v oceňovacích tabulkách. Zastáváme názor, že úrazové pojištění pro děti má být sestaveno tak, aby krylo trvalé následky úrazu, nekomplikovanou zlomeninu ruky kompenzovat nemusí.

Soustřeďte se především na tyto parametry smlouvy:

 • trvalé následky úrazu (to je nejdůležitější) např. špatně srostlá zlomenina,
 • denní odškodné za hospitalizaci z důvodů úrazu,
 • příspěvek na kosmetické operace při léčení úrazů např. popáleniny,
 • tělesné poškození následkem úrazu (=“bolestné“) např. po šití řezných ran,
 • denní odškodné za dobu nezbytného léčení úrazu,
 • invalidita vzniklá úrazem,
 • smrt úrazem.

Pokud nechcete věnovat svůj drahocenný čas studování pojistných podmínek každé pojišťovny zvlášť, svěřte se do rukou našich finančních specialistů, kteří pomohou srovnat jednotlivé nabídky pojišťoven a vybrat právě pro vás to pravé úrazové pojištění pro děti.

Víte, že…

Každoročně se na poli finančních produktů pro drobnou klientelu vyhlašuje prestižní ocenění Banka roku. Porota je složená z nezávislých finančních analytiků, ekonomických novinářů, podnikatelů a akademiků. V roce 2018 si titul Pojišťovna roku odnesla Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group, na druhém místě se umístila Allianz pojišťovna, a.s. a třetí byla Generali Pojišťovna a.s..

Výhody a nevýhody v kostce

Nevýhody úrazového pojištění pro děti:

 • rodiče si nemohou tuto položku odečíst od daňového základu,
 • je to pouze výdajová položka rodinného rozpočtu, při vypovězení smlouvy se zpět nic nevyplácí.

Výhody:

 • lze ho kdykoliv vypovědět,
 • můžete poměrně pružně měnit jeho rozsah,
 • pojišťovny nabízejí širokou škálu volitelných připojištění.

Pojištění má krýt hlavně dlouhodobé dopady

Při sjednávání úrazového pojištění pro děti si především pohlídejte krytí trvalých následků úrazu, tedy těch doživotních, dlouhodobých a vyžadujících dlouhodobou péči. S dobře sjednaným úrazovým pojištěním pro děti byste měli být schopni pokrýt například dlouhodobý výpadek části příjmu rodiče, který se vzdá zaměstnání, aby mohl pečovat o dítě.

Nejlepší nastavení úrazového pojištění je takové, kdy vám prostředky získané z pojistky poskytnou doživotní rentu a nahradí alespoň část obvyklého měsíčního příjmu. Finanční podpory se můžete dočkat i od státu. Za určitých podmínek je možné dosáhnout např. na příspěvek na péči nebo příspěvek na zvláštní pomůcku.

Takové pojištění vám musí také zajistit snížení nákladů na nové vybavení pro péči o dítě a zajistit vám finance pro zvýšené výdaje během jeho rekonvalescence. Kromě toho má umožnit zkvalitnění jeho života, stejně tak zachovat váš životní standard, na který jste byli zvyklí.

Od úrazového pojištění pro děti nemůžete čekat, že bude fungovat jako něco výdělečného. Smyslem pojištění by primárně nemělo být ani krytí krátkodobých rizik.

Pojišťovny vyplácí “bolestné” i za drobné úrazy, důležité ale je, aby úrazové pojištění pro děti správně pokrylo trvalé následky úrazu.

Nastavení pojištění je velmi individuální. Velmi zjednodušeně se dá říci, že nejdůležitější hodnoty krytí úrazového pojištění dětí by měly být:

 • základní pojistná částka na trvalé následky úrazu minimálně 1 milion korun (ideálně 2 miliony korun), při plné invaliditě se pak bude vyplácet násobek pojistné částky, tedy 2 až 4 miliony Kč i více, dle tzv. stupně progrese,
 • při plné invaliditě se bude vyplácet pojistná částka až 4 miliony Kč,
 • smrt následkem úrazu 300 000 Kč,
 • doživotní úrazový důchod 15 000 Kč.

Víte, že…

Ročně je pro úraz v chirurgických ambulancích v České republice ošetřeno okolo 360 000 dětí ve věku 0 – 14 let a 200 000 ve věku 15 – 19 let.

Závěr pro sjednání úrazového pojištění pro děti je jednoduchý: “Hlavně ho nepodceňte!”

VyplňteVyberteVyřešeno!