Jedna pojistka „na blbost“ pojistí vás, děti i psa
03. 02. 2014

Jedna pojistka „na blbost“ pojistí vás, děti i psa

Způsobíte-li někomu neúmyslně škodu, může vás to přijít na statisíce. Naštěstí existuje pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené v běžném občanském životě. Pojištění patří navíc mezi ta nejlevnější, zaplatíte maximálně několik stovek korun ročně.

V jedné smlouvě bývají pojištěni členové jedné rodiny, někdy členové celé domácnosti i psi. O pojištění vlastní nešikovnosti se vyplatí alespoň uvažovat. Nový zákoník ji bude trestat více než doposud. Od 1. ledna 2014 se totiž zohledňuje mnohem více nehmotná újma, která byla dříve finančně odškodňována jen v krajních případech. Nový občanský zákoník naopak upřednostňuje satisfakci v penězích.

Jedna pojistka „na blbost“ pojistí vás, děti i psa
O pojištění odpovědnosti je mezi lidmi zájem a s novým občanským zákoníkem očekávají pojišťovny v dohledné době další nárůst počtu smluv. Podle jejich údajů mají toto pojištění nyní uzavřeno stovky tisíc klientů.

Kdy vás zachrání pojištění odpovědnosti

Lidé každoročně svou nešikovností způsobí tisíce škod za desítky miliónů korun, přičemž průměrná výše škody se pohybuje kolem desíti tisíc korun. Pár stovek ročně pokryje ale i miliónové škody.

Podle statistik pojišťoven je nejčastější pojistná událost vytopení sousedova bytu. V ČSOB Pojišťovně zase likvidovali škodu, která se vyšplhala na dvoumiliónovou částku. Důvodem byl požár klientova domu, při kterém došlo i k poškození domu souseda. Častá je také dopravní nehoda zaviněná při jízdě na kole nebo zranění jiného lyžaře na českých horách. A v mnoha netradičních pojistných událostech figurují psi.

Pojistka odpovědnosti má však daleko širší dosah. V každém případě ještě před uzavřením smlouvy je dobré pročíst si v pojistných podmínkách dvě kapitoly: co se rozumí pojistnou událostí a jaké jsou naopak výluky.

Kdy vás nezachrání pojištění odpovědnosti

Nejkomplikovanější a málo pochopitelná je výluka, kdy způsobíte škodu na věci, kterou máte půjčenou a využíváte ji takzvaně po právu. Taková situace nastává, když máte něco půjčené z půjčovny či od kamaráda. V případě poškození budete škodu hradit ze svého.

Pojištění se nevztahuje na škody, které způsobíte jako zaměstnanec zaměstnavateli nebo jeho klientům. Pro tyto případy však můžete uzavřít pojištění odpovědnosti škod způsobené zaměstnavateli.

Je třeba podotknout, že jako u všech pojištění platí, že škodu nikomu nesmíte způsobit úmyslně (a to ani v afektu), v opilosti a podobně.

Výhody pojištění v jedné smlouvě

Výše pojistného se odvíjí od nastavených pojistných limitů. Roční pojistné se v případě pojištění jak občanské odpovědnosti, tak odpovědnosti zaměstnance pohybuje u nejnižších limitů od zhruba 400 korun.

Mnozí klienti si pojištění odpovědnosti sjednávají také jako připojištění k pojištění domácnosti. U Wüstenrot můžete mít svá pojištění majetku a odpovědnosti v jedné smlouvě, pod jedním číslem a ještě ušetříte. Celkové pojistné pak může být sníženo o 10 %.

Pojištění občanské odpovědnosti patří k levným a rozumným pojistkám, ale musíte si o něj říct. Nikdo ho obvykle příliš aktivně nenabízí, není za něj totiž vysoká provize.

VyplňteVyberteVyřešeno!