Komentář hypotečního analytika: tipy pro OSVČ
11. 05. 2018

Komentář hypotečního analytika: tipy pro OSVČ

Hypotéka pro OSVČ? Trochu komplikována mise! Žádat o hypotéku jako osoba samostatně výdělečně činná je někdy trochu oříšek. Banky jsou k živnostníkům obecně přísnější. „Největším nepřítelem je většinou vlastní daňové přiznání,“ říká hypoteční specialista Chytrého Honzy Daniel Horňák.

Jak vybrat banku?

Neomezujte se jen na vaší banku a navštivte více bankovních domů. Každá banka posuzuje žádosti dle vlastních metodik a ty se mohou výrazně lišit. Není směrodatné, zda vám první oslovená banka úvěr zamítne. U další může být naopak vaše žádost bez problémů schválena. Ideální je monitorovat situaci na hypotečním trhu –k tomu poslouží například hypoteční kalkulačka.

Co si pro banku připravte?

Banky při posuzování žádostí OSVČ o hypoteční úvěr využívají vlastních metodik. „Někdy je rozhodujícím faktorem zisk, jindy zase obrat. Platí ale, že banky ke všem žádostem přistupují vždy individuálně,“ dodává Horňák. Co banky dále sledují? Například výši zaplacené daně a náklady na sociální a zdravotní pojištění. Samozřejmostí je bezdlužnost vůči Finanční správě ČR nebo třeba výpisy z bankovního účtu.

Jak si schválení pojistit?

Načasování je alfou a omegou schvalovacího procesu. Jestliže žádáte o úvěr na začátku roku, pravděpodobně ještě nebudete mít podané daňové přiznání a budete muset doložit za loňský rok. Dobře zvažte, které daňové přiznání je pro vás výhodnější doložit. Poslední slovo mají ale vždy banky – některým stačí poslední daňové přiznání, jiné vyžadují i přiznání dva roky nazpět.

Vzdát se výdajového paušálu?

Výdajový paušál je pro podnikatele obecně výhodný. Reálné náklady jsou mnohdy nižší a díky tomuto “postupu” je podnikatel schopen vykázat mnohem vyšší výdaje spojené s udržením příjmu, než ve skutečnosti jsou. „Díky tomu ale banky vycházejí právě z těchto vykázaných příjmu a může to být důvod, proč na hypotéku nakonec nedosáhnete. Ale nezoufejte. Mnoho bank umí posoudit příjmy individuálně. Vše je dobré probrat s finančním specialistou, která vám propočítá jednotlivé varianty u různých bank a případně doporučí počkat na nové daňové přiznání,” radí Horňák.

VyplňteVyberteVyřešeno!