Kontejnerové domy: levnější alternativa bydlení?
05. 04. 2019

Kontejnerové domy: levnější alternativa bydlení?

S rostoucími cenami bydlení dává smysl se porozhlížet, zda na trhu neexistují jiné alternativy. A skutečně: domov už dnes nemusí znamenat vlastnictví rodinného domku nebo panelákového bytu. Bydlení si můžeme nechat zařídit třeba z vyřazených lodních kontejnerů. O kolik výhodněji vyjde kontejnerový dům v porovnání se zděnou stavbou? A jde na takové bydlení získat v ČR hypotéka?

Kontejnerový dům? Možná si říkáte, že stavba z plechových kvádrů musí vypadat v každém případě otřesně. Ale není to pravda. Přestože na první pohled může být znát, že je domek vystavěný z kontejnerů (nedáme mu žádnou fasádu), stejně tak se můžeme rozhodnout třeba i pro dřevěné obklady.

Rázem vzniká bydlení, které bychom si snadno mohli splést s moderní dřevostavbou. Navíc když doladíte interiér trendy doplňky například ve skandinávském stylu, získáte pohodlné a nadčasové bydlení, které vás jen tak neomrzí.

Víte, že…

Abyste se uvnitř cítili dobře, obklopte se světlými barvami, které prostor opticky zvětší.

Potom už záleží jen na vás, jestli zvolíte bytové doplňky v neutrálních tónech nebo váš domov rozsvítíte pomocí několika málo drobností v jasných barvách. Skvělým způsobem jak dodat klidnému interiéru dynamiku je použití různých potisků a vzorů, pokud udržíte barevnou škálu, váš interiér bude působit nadčasově a uceleně. Hlavní roli hraje především světlo! Moderní lampy a lustry se postarají o příjemné měkké osvětlení a dodají interiéru stylový severský ráz.

Pro koho je kontejnerové bydlení?

Děsí vás představa, že byste žili delší dobu na jednom místě? Podobně jako mobilheimy jdou i některé kontejnerové domky přemisťovat z místa na místo. Pokud se tedy rozhodnete svůj stávající pozemek prodat a přestěhovat se na nový, nebývá to problém (pakliže je k tomu vaše stavba uzpůsobená).

Kontejnerové domy také rádi vyhledávají příznivci ekologie: odepsaný lodní kontejner se stavbou domu recykluje, takže se nemusí nešetrně likvidovat. Často se lidé pro tento typ bydlení rozhodnou díky rychlé realizaci (většinou netrvá déle než 8 týdnů) a taky samozřejmě díky zajímavému vzhledu.

Takhle hezky může kontejnerový domek vypadat zvenčí.
Moderně jde zařídit také interiér.

Výhody a nevýhody kontejnerového bydlení

Jako kterýkoliv jiný typ bydlení nemají ani kontejnerové domy jen samé výhody. Předností je sice levný odkup kontejnerů, ale záporem zase to, že vyžadují hodně úprav. Originální vzhled zase může být vykoupený rizikem koroze, pokud si neohlídáme kvalitu izolace. V čem dalším má kontejnerové bydlení přednosti a v čem naopak nevýhody?

VýhodyNevýhody
Ekologie – znovuvyužití kontejneruMožná koroze vlivem špatného rosného bodu, způsobená nekvalitní izolací
Levný odkup: jeden použitý kontejner stojí od 40 do 60 tisíc Kč, hrubou stavbu máme v řádu stovek tisíc KčPodlahu je většinou nutné zcela vyměnit
Rychlá realizace kompletně za 6 – 8 týdnůNa rozdíl od mobilheimu se neobejdeme bez stavebního povolení
Originální vzhled 
Oproti zděnému domu nebo dřevostavbě můžeme ušetřit až desítky % z ceny 
Pokud rozumíte technickým záležitostem a problematice kontejnerů, bydlení si můžeme do jisté míry vytvořit sami 
Univerzální využití – kromě domu si můžeme nechat postavit chatu, bazén nebo výdejní stánek 

Cena kontejnerového bydlení

Kontejnerové stavby si mezi lidmi nachází příznivce kvůli vidině nižší pořizovací ceny. Opravdu jde dům z kontejneru koupit levněji než zděný domek?

Podle serveru stavimbydlim.cz vychází počáteční náklady na 700 Kč / m³. Připočíst ale musíme i náklady dodatečné, tj. výřezy pro okna a dveře, výměnu podlah (jsou totiž ošetřené chemií), zateplení, přepravu, manipulaci a napojení na inženýrské sítě. Cena za metr krychlový rázem šplhá z částky 700 Kč na 15 000 Kč.

Nejmenší dvacetistopý kontejner tak lze přestavit na baráček reálně asi za půl milionu korun. To odpovídá ceně 38 500 Kč za obytný metr čtvereční. U větších kontejnerů nebo dokonce sestav z kontejnerů počítejte ovšem s výrazně nižší cenou za metr čtvereční, protože se mnoho fixních nákladů rozloží do větší plochy.

Mít kde stavět

Nezbytným požadavkem pro stavbu kontejnerového domku je mít vhodný pozemek alespoň se studnou nebo vodovodem. Tím se rozumí ideálně rovná plocha u kvalitní silnice, kam s kontejnery může zajet kamion. Pokud ho nemáme, můžeme si ke stavbě připočíst další náklady v řádku minimálně stovek tisíc korun za pozemek.

Jde na kontejnerovém bydlení opravdu ušetřit?

Přesné údaje bohužel chybí. Server kontejnerovedomy.cz uvádí, že při rozumném využití kontejnerů jde na finální ceně ušetřit až desítky %. Zároveň ale doplňuje, že nacenění projektů je individuální. Abychom získali aspoň orientační srovnání výsledné ceny, použít můžeme třeba tzv. konfigurátor cenové nabídky kontejnerových domů a výsledek si srovnat s průměrnými cenami zděných domů.

Víte, že…

Podle serveru E15 vycházel v roce 2018 průměrný rodinný dům na 3,5 milionu korun.

Jak může kontejnerové bydlení vypadat v praxi?

U kontejnerových domů se jednotlivé bloky vrší na sebe, čímž může vzniknout i vícepatrový dům s odolnými podlahami a stropy. Ke stavbě domu jde využít kombinace různých kontejnerů, různě je zkracovat nebo naopak prodlužovat.

Z kolika kontejnerů si můžu dům vytvořit?

Jeden kontejner – využít můžeme šestimetrový anebo větší, dvanáctimetrový kontejner. V takovém případě se nedá moc mluvit o domu jako spíš o chatě nebo víkendovém bytu o podlahové ploše do 20 m². Pokud ale chytře pracujeme s prostorem, i na tak malém prostoru najdeme vše, co k rekreačnímu pobytu potřebujeme. A od pohodlného bydlení to přesto nemá daleko: často je to jenom věc zvyku.

Kontejnerovou chatku v anglickém Belfordu si můžeme pronajmout přes Airbnb.

Dva kontejnery – domek alespoň z páru vyřazených lodních kontejnerů je výborná varianta pro singles nebo pro důchodce, ale poslouží i jako skromnější ubytování pro čtyřčlennou rodinu. Při stavbě je možné kontejnery odsunout od sebe a tím zvětšit celkovou plochu domu klidně i na 90 m². Interiér je často řešený na délku, ale při troše prostorové zručnosti je i tak velmi praktický.

Světla rozhodně není málo, prostoru pro dva tak akorát.

Tři kontejnery – chceme-li vícepatrový domek, nejlepší možnosti získáme s třemi a více kontejnery. Obytnou plochu jde „natáhnout“ až na 100 m². Strop jednoho ze spodních kontejnerů se dá využít jako terasa anebo tzv. zelená střecha. Převis kontejneru můžeme zase zúročit jako parkovací místo.

V takovém domě už může bydlet vícečlenná rodina.

Čtyři kontejnery – i bez odsunutí získáte se čtyřmi kontejnery plochu až 120 m². Budeme-li na začátku projektu myslet na vnitřní uspořádání místností a práci s prostorem dobře zvládneme, snadno můžeme vytvořit plnohodnotné bydlení pro několikačlennou rodinu.

Kontejnerový „palác“, který bychom si lehko spletli s povedenou dřevostavbou.

Jde v obytném kontejneru bydlet celoročně?

Podobně jako v mobilheimech se i domy z kontejnerů dají využít k celoročnímu bydlení. Klíčové je u nich dobré zateplení. Variant, jak odizolovat kontejnerové domy, je několik – expanzní pěna, vata, termofolie, polystyren anebo kombinace všeho zmíněného. Izolovat jde kontejner zvenčí i zevnitř. Odborníci doporučují zateplení moc nepodceňovat, jelikož kvalita izolace ovlivňuje riziko koroze. Problém může být v rosném bodu.

Co dalšího kromě domů jde z kontejnerů vytvořit?

Střední cesta mezi levnými nadzemními plasťáky a drahou zápustnou variantou – takový je kontejnerový bazén. Stejně jako u domu si vyberete 20stopý nebo 40stopý kontejner, zvolíte hloubku bazénu a do 48 hodin může stát u vás na zahradě.

Zchladit se v létě můžeme v bazénu z lodního kontejneru.

Kromě bazénu se nabízí ještě jedna varianta, jak s kontejnerem naložit. Vytvořit si z něj můžete provozovnu, kancelář či výdejní stánek s občerstvením. Anebo pokud provozujete stavební firmu, jednotlivé kontejnerové buňky se dají použít jako levné a přechodné ubytování pro dělníky.

Příklady kontejnerového bydlení, které existuje v ČR

Že kontejnerové bydlení není jen záležitost zahraničí, dokazuje řada úspěšně realizovaných projektů u nás. Z těch, které jsou v hledáčku veřejnosti nejvíc, jsme vybrali dva příklady: kontejnerový domek na Slapech a hotýlek poblíž Litoměřic.

Kontejnerový dům na Slapech

Rodinný domek pro tříčlennou rodinu tvoří pět kontejnerů uspořádaných do jedné řady. Stojí na základové desce s tepelnou izolací, uvnitř drží teplo foukaná pěna a zvenčí polystyren. Interiér má rozlehlý obývací pokoj spojený s otevřenou kuchyní, dále dětský pokoj, pokoj pro hosty, technickou místnost a nechybí koupelna a WC. Dostatek světla zajistí velké množství oken a prosklená boční stěna.

Celoroční bungalov pro tříčlennou rodinu na Slapech.

Hotel z kontejnerů na břehu Labe

Návrh kontejnerového hotýlku na břehu Labe vychází z požadavku, aby se stavba dala na zimu rozebrat. To je praktické, protože odpadají náklady na údržbu a vytápění. Stavba má několik námořnických prvků (kruhová okna, lana, modrou barvu) a prosklené dveře spojené s dřevěnou terasou, která hostům nabízí úchvatný výhled do okolní krajiny.

Námořní hotýlek u Labe. Stavební materiál? Kontejnery a pár prkýnek dřeva.

Víte, že…

Výstavbou domů z kontejnerů se u nás zabývají firmy BLOKKI.cz nebo Kontejnerovedomy.cz

Jak je to u kontejneru s hypotékou?

V Čechách nám hypoteční úvěr na kontejnerové bydlení vyřídí několik bank. Nejlepší přehled o tom, které to aktuálně jsou, mají finanční specialisté. Banky často trvají na tom, aby stavba byla spojena se zemí pomocí betonového pásu, desky nebo betonových patek. Ale ano, i obytný kontejner jde financovat přes hypotéku, aniž bychom potřebovali ručit jinou nemovitostí.

let
let
Stisknutím tlačítka “Odeslat” souhlasíte s obchodními podmínkami společnosti Chytrý Honza a.s., které najdete zde. O tom, jak nakládáme s vašimi osobními údaji, naleznete informace zde.

Stavební povolení

V souvislosti se stavebním povolením se o kontejnerech dočteme spoustu protichůdných informací. Některé zdroje tvrdí, že nám stačí územní souhlas, jinde zase to, že bez povolení můžeme stavět jedině na pozemku, kde už nějaká stavba stojí. Jak to tedy je?

Řekli jsme si, že pokud chceme na kontejnerové bydlení čerpat hypotéku, musí být stavba napevno spojena se zemí. To znamená, že začne být klasifikovaný jako pevná stavba a na ty podle zákona stavební povolení potřebujeme.

Shrnutí

Přestože kontejnerové bydlení má oproti tomu konvenčnímu řadu výhod, cenově a administrativně má většinou stejné mouchy. Záleží tedy hlavně na tom, čemu dáme přednost. Jestliže o tomto způsobu bydlení opravdu uvažujeme, je na místě si o něm zjistit co možná nejvíc a rozhodně si ho i přechodně vyzkoušet. Výsledný pocit je totiž často důležitější než to, kolik na něm oproti běžnému bydlení ušetříme.

VyplňteVyberteVyřešeno!