Kreditku se vyplatí používat jako platební a ne úvěrový nástroj
26. 10. 2015

Kreditku se vyplatí používat jako platební a ne úvěrový nástroj

Ano, kreditní karta má svoje nevýhody, ale když se ji klient naučí používat jako platební a ne úvěrový nástroj, vydělá na tom.

Banky i nebanky k nim přidávají nejrůznější lákadla a bonusy. Od vrácení části útraty zaplacené kreditkou až po věrnostní programy nabízející slevy na zboží a služby.

Používejte kreditní kartu k placení, nikoliv k zadlužení

Základní fakta

kreditních kartách pravděpodobně nečtete poprvé, ale pojďme si na začátku raději shrnout základní informace. S kreditní kartou klient utrácí peníze půjčené od banky nebo nebankovního domu. Když si neohlídá včasné splacení čerpané částky, tato „půjčka v plastu“ se mu slušně prodraží.

Tím se dostáváme hned k největší nevýhodě kreditních karet: pokud klient neuhradí dlužnou částku v bezúročném období, začne ji banka úročit. A úrokové sazby jsou vysoké, pohybují se zpravidla v rozpětí od 17 do 26 procent. Kvůli tomu ale není třeba nad kreditní kartou lámat hůl.

Kreditní karta zkrátka úplně nepatří do rukou lidem, kteří ji chtějí použít jako úvěrový nástroj ve chvíli, kdy nevychází s penězi. Kdo se naopak kreditní kartu naučí využívat ve svůj prospěch, může výrazně ušetřit.

Bezúročné období až 55 dní

V bezúročném období klientovi nejsou na kreditní kartě účtovány žádné úroky. Nejčastěji se lze setkat s bezúročným obdobím v délce 45 až 55 dní.

Pozor: délka bezúročného období se počítá od prvního dne v měsíci, ne ode dne platby kartou. Prvních 30 dní je délkou měsíce, na jehož konci obdrží klient výpis s částkou k uhrazení, následně má klient dalších 15 až 25 dní, aby částku uhradil. Pokud zaplatí částku celou, získává tak krátkodobý úvěr od banky zcela zdarma a bez úroků.

Hlavní výhody kreditky pak lze využít při jejím aktivním používání jako platebního nástroje. Vydělat se dají stovky i tisíce korun měsíčně.

Využití slev a benefitů

Pokud si klient vybere kreditku, která bude sedět jeho kapse i nákupním zvyklostem, může s jejím aktivním používáním poměrně hodně ušetřit: na slevách za nákupy, odměnách za aktivní používání, získáním prodloužené záruky na zboží a na dalších bonusech.

Mnoho českých bank také klienty odměňuje za každou platbu vrácením jednoho až dvou procent z utracené částky.

Kreditka je především produkt pro lidi, kteří jsou si jistí svou finanční disciplínou. Když ji klient hodlá využívat tak, aby přinesla peníze jemu, místo bance, dává tento produkt smysl.

Na kreditku u bankomatu zapomeňte

Statistiky ukazují na dlouhodobý pokles počtu výběrů hotovosti z bankomatu na kreditní karty. A to je dobře. Na tento způsob využití kreditek se bezúročné období ve většině bank nevztahuje a platí se za něj navíc nemalé poplatky.

VyplňteVyberteVyřešeno!