Kreditní karta – dobrý sluha nebo špatný pán?
31. 07. 2018

Kreditní karta – dobrý sluha nebo špatný pán?

Někteří lidé na kreditní kartu nedají dopustit, aniž by si ji vlastně mohli dovolit. A jiní se jí naopak brání jako čert kříži i když je pro ně vlastně jako stvořená. Jak to ale poznat?

Debetní karta, kreditní, kobrandovaná, embosovaná, elektronická. Prostě plastová kartička na placení, říkáte si. Ale pozor, zrovna kreditní karta je spíš půjčka než platební karta. Kreditní karta je skvělý nástroj jen pro lidi, kteří vědí jak funguje. Ti jsou pak schopni z kreditky udělat užitečného pomocníka.

Kreditní karta není pro každého. Zvlášť ne pro ty, kteří nedokážou udržet své nákupní vášně na uzdě.

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Kreditka při placení nebere peníze z vašeho bankovního účtu, ale při každé transakci čerpáte z úvěrového účtu v bance, který pak musíte v určitém termínu splatit. Je to taková malá předschválená půjčka ve vaší kapse a vy nakupujete na dluh. Výhodou je samozřejmě pohodlí, možnost utratit až trojnásobek měsíčního příjmu a ještě tzv. bezúročné období.

To může trvat 40 až 76 dnů. Když bance v této smluvené době peníze vrátíte, neplatíte vůbec žádný úrok. Peníze na cokoliv jste tak měli půjčené zcela zdarma. Od banky to ale není žádný milodar. Stačí se s platbou opozdit o jediný den a máte na krku pořádný úrok až kolem 20 %. Pokud tedy již dnes víte, že se zaplacením včas budete mít obtíže, volte kartu, která má nízké úroky.

A byť je s kreditní kartou možné vybírat z bankomatu, spíš to nedělejte. Banky si takové výběry cení vysokými poplatky (určitým procentem z vybrané částky nebo jednorázovým poplatkem kolem 100 korun). Některé banky ovšem nabízí i první tři výběry zdarma.

Na co nezapomenout!

  • vždy zaplaťte celý dluh v bezúročném období – nenechte se přesvědčit, že stačí jen část
  • kreditkou raději nevybírejte z bankomatu
  • využívejte naplno bonusy, které karta nabízí – od pojištění na cesty až po slevy v obchodech
  • vyberte si kartu, která vrací procenta z každé platby a logicky s ní plaťte vše, co jen jde
  • nakupujte u partnerů vaší karty – můžete tak ušetřit opravdu pěkné sumy
  • nepořizujte si kreditní kartu, když víte, že nedokážete udržet váš nákupní apetit na uzdě
  • nejvíce se kreditka vyplatí při bezhotovostních transakcích

Jak z kreditní karty získat maximum?

Takže pokud kartu používáte správně a platíte dluh včas, o nic nepřicházíte. Můžete ale dokonce i získat. Kromě finanční nezávislosti je velkou předností kreditních karet široký systém bonusů a slev. Za platby získáváte speciální benefity, sbíráte prémiové body, letecké míle nebo máte nezanedbatelné slevy v obchodech, restauracích i službách. Dokonce u některých bank vám vrátí až pět procent z nákupu zpět.

Nakupujte u partnerů vaší karty – můžete tak ušetřit opravdu pěkné sumy.

V neposlední řadě kreditní karty přijdou vhod na zahraničních cestách. Platba kartou v zahraničí vyjde levněji než výměna valut. S některými kreditními kartami máte dokonce i cestovní pojištění zdarma, byť je to jen základní zabezpečení a většinou byste na něj spoléhat neměli.

A nevýhody?

To už je pěkná řádka vychytávek, že? Neradujte se ovšem předčasně, ne všichni kreditní kartu od banky dostanou. Musíte mít dobrou platební morálku, včas splácet závazky a mít optimální příjem. To bývá alespoň 12 000 korun měsíčně.

Kreditní karta, jak nadpis napovídá, je dobrý sluha ale špatný pán. Od svého majitele vyžaduje maximální finanční sebekázeň. Musíte mít na paměti, že se jedná o úvěr, a pokud nedodržíte bezúročné období, pak o velmi drahý úvěr. Slevy a bonusy navíc svádějí k většímu utrácení. A pozor – vzhledem k tomu, že se jedná o úvěr, může karta ovlivnit vaši bonitu.

Kreditní karta by navíc rozhodně neměla sloužit jako náhrada za finanční rezervu. Naopak! Vhod přijde těm, kteří mají našetřeno a hravě zvládnou úvěr splatit.

Při výběru karty si pohlídejte zejména délku tzv. bezúročného období.

Kam pro ni?

Kreditní kartu sjednáte skoro v každé v bance a i u nebankovních úvěrových společností. Dokládat budete jen občanský průkaz a váš příjem a za pár hodin máte hotovo. V některých bankách si navíc kreditní kartu můžete sjednat i online. Platební morálku si v bance zjistí sami.

Banky svým klientům často nabízí i zvýhodněné kreditní karty, a tak se na ni jako první zeptejte právě ve vaší bance. Najdete-li pro vás tu nejvýhodnější u konkurence, pak stačí vyplnit online žádost nebo kontaktovat zástupce dané společnosti.

Při výběru si pohlídejte zejména:

  • bezúročné období (ideálně co nejdelší, maximum je zhruba 55 dní)
  • úrok (nejnižší úrok na trhu má karta Diners Club, a to 4,9 %. Ovšem jen pro první rok užívání.)
  • poplatky (vedení karty ideálně zdarma)
  • úroková sazba při nedodržení bezúročného období (bývá kolem 20 %)
  • výše procenta zpět z provedených plateb
  • počet slev u obchodních partnerů
VyplňteVyberteVyřešeno!