Kreditní karty mají své výhody i úskalí. Vyplatí se?
21. 03. 2016

Kreditní karty mají své výhody i úskalí. Vyplatí se?

Kreditní karta je produkt, jemuž řada Čechů nadále nerozumí. Ten, kdo umí kreditku používat, může v ní najít dobrého pomocníka. Před jejím používáním je ale dobré se seznámit se všemi výhodami i nevýhodami.

Kreditní karta vypadá na první pohled stejně jako ta klasická debetní. Zatímco debetní kartou klient vybírá vlastní peníze, pomocí té kreditní si půjčuje od banky.

V Česku jsme si na kreditní karty ještě příliš nezvykli. Jejích uživatelů tu ale není tak málo, jak by se mohlo zdát. Ke konci loňského roku bylo vydáno 2,1 milionu kreditních karet. To je necelá pětina ze všech vydaných platebních karet.

Jaké jsou výhody a nevýhody kreditních karet?

Vysoké úroky i poplatky

Ano, s kreditní kartou si lze bezúročně půjčit – ale maximálně na 55 dní. Prvních 30 dní je délkou měsíce, na jehož konci klientovi dojde výpis s částkou na uhrazení, dalších až 25 dní má na rozmyšlení, zdali uhradí celou částku, nebo jen její část.

Při zaplacení celé částky získává klient krátkodobý úvěr od banky zcela bez úroků. Ne každý si ale dokáže bezúročné období ohlídat. Po něm přicházejí úroky okolo 20 procent. A to je víc než už běžných spotřebitelských úvěrů.

Kdo chce mít pořádek ve splátkách kreditní karty, může se mu hodit aplikace Credit Card Alarm. Základní verze aplikace je bezplatná a umí pohlídat jednu kreditní kartu.

U bankomatu je lepší na kreditku rovnou zapomenout. Na výběry z bankomatu se bezúročné období ve většině bank nevztahuje a platí se za něj navíc nemalé poplatky. Někdy i kolem stokoruny.

Vedení úvěrového účtu také něco stojí, stejně tak jako vydání samotné karty. A obvykle to nejsou malé částky.

Zajímavé slevy a benefity

Pokud si klient vybere kreditku, která sedí jeho kapse i nákupním zvyklostem, může s jejím aktivním používáním poměrně hodně ušetřit: na slevách za nákupy, odměnách za aktivní používání, získáním prodloužené záruky na zboží a na dalších bonusech.

Při nákupu s kreditní kartou nabízí banky 1 až 2 procenta z každé platby na účet. Jde o vůbec nejoblíbenější bonusové programy. Mnoho klientů se je naučilo využívat tak, že se snaží všechno platit kreditkou.

Řada bank má v portfoliu celou řadu obchodů, kde může klient zaplatit kreditní kartou a získá nadstandardní slevy nebo prodlouženou záruku na zboží.

Ke kreditce se dá přistoupit i jako ke krátkodobé rezervě v případě nečekaných výdajů.

Ohrožené bonusy

Dostat se k peněžním bonusům z minulých let už pro mnoho klientů nebude možné. Snížením mezibankovních poplatků se vydavatelům karet snížil prostor pro jejich vyplácení.

Obecně banky budou spíš ochotné zachovat bonusové programy jen prémiovým klientům na úkor své marže, protože jim mohou generovat vyšší příjmy.

VyplňteVyberteVyřešeno!