Kupujete družstevní byt a potřebujete půjčit? Tady jsou možnosti
30. 04. 2018

Kupujete družstevní byt a potřebujete půjčit? Tady jsou možnosti

Při koupi družstevního bydlení vyvstává jeden zásadní problém – byt není váš, ale družstva, tudíž jím nemůžete bance ručit. Většinou. Existují ale varianty, jak byt v družstvu financovat, i když oficiálně není váš.

Pokud vlastníte ještě další nemovitost, o hypotéku můžete žádat i v případě koupě bytu vlastněného družstvem.

Hypotéka jedině se zástavou jiné nemovitosti

Pro získání hypoték jsou čím dál přísnější kritéria. A že by některá banka poskytla hypotéku bez ručení, je nemyslitelné. Kdo ale vlastní ještě další nemovitost, má vyhráno. Pokud jste tedy hrdým majitelem třeba chaty, jiného domu nebo pozemku, o hypotéku můžete žádat i v případě koupě bytu vlastněného družstvem. Banka v tomto případě totiž zastaví jinou nemovitost a úvěr na bydlení vám poskytne.

Do roka z družstva do osobního vlastnictví – i to je variantou

Některé banky pak poskytují takzvaný předhypoteční úvěr. Ten získá klient i bez zástavy nemovitosti. Ale pouze v případě, že bude mít přislíbeno (a řádně doloženo), že do roka (v některých případech do dvou let) bude byt převeden z družstva do osobního vlastnictví. Nevýhodou pak samozřejmě je, že takový úvěr banka poskytuje za vyšší úrok než standardní hypotéku.

Využijte stavební spořitelny

Další možností je pořídit si u stavební spořitelny překlenovací úvěr. Nevýhodou ale je, že klienti většinou nedosáhnou na vysoké částky. Musí tak mít pro “ufinancování” hypotéky část peněz našetřeno. A i tady se musí lidé připravit na vyšší úrokové sazby.

VyplňteVyberteVyřešeno!