• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Lákají vás podílové fondy? Investuje do nich už každý 7. Čech

1. 2. 2018

Lidé stále častěji hledají alternativu ke spořícím účtům, jejichž úrokové míry se dlouhodobě pohybují až pod úrovní inflace.

podílové fondy

S investováním začněte ideálně u své banky. Téměř všechny tuto službu nabízí.

Z výsledků zprávy Asociace kapitálových trhů (AKAT) vyplývá, že každý sedmý Čech již investuje do podílových fondů. A toto číslo neustále roste. U investorů jsou dlouhodobě nejoblíbenější smíšené fondy.

V investování doháníme Západ

K poslednímu září bylo v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice investováno téměř 470 miliard korun. Celkový objem majetku vložený přes členy Asociace do investičních nástrojů dosahoval výše 1,4 bilionu korun. Od začátku roku 2017 potom majetek ve fondech kolektivního investování zaznamenal nárůst o 39,8 miliardy Kč, tedy o 4,26 %. České domácnosti se tak se svými investicemi přibližují ke standardu zemí západní Evropy.

Chci investovat:

S investováním začněte ideálně u své banky. Téměř všechny tuto službu nabízí.

Vyvarujte se vystupování z fondu ve chvíli, kdy je nízko, ve snaze “zachránit, co se dá”. Správně je to právě naopak: V takovou chvíli byste měli svou investici ještě navýšit, protože právě teď můžete nakoupit levně. Investování je dlouhodobá záležitost a o to, co se děje na finančních trzích byste se měli zajímat až ve chvíli, kdy dosáhnete svého stanoveného investičního horizontu.

Je také třeba pamatovat na to, že podílové fondy jsou nástrojem kolektivního investování. Tedy se nevyhnete platbám za správu fondu. Poplatky jsou zpravidla v procentech objemu investovaných peněz, platí se vstupní poplatek a také roční poplatek za správu investovaných peněz. Některé z fondů si účtují i výstupní poplatek.

Související články

1. 4. 2019

Tenisky místo akcií aneb alternativní investice

Není žádný apríl, že se někdy může vyplatit investovat peníze do stavebnice Lego, než do zlata a akcií. Proč? →