Lákají vás podílové fondy? Investuje do nich už každý 7. Čech
01. 02. 2018

Lákají vás podílové fondy? Investuje do nich už každý 7. Čech

Lidé stále častěji hledají alternativu ke spořícím účtům, jejichž úrokové míry se dlouhodobě pohybují až pod úrovní inflace.

Podílové fondy
S investováním začněte ideálně u své banky. Téměř všechny tuto službu nabízí.

Z výsledků zprávy Asociace kapitálových trhů (AKAT) vyplývá, že každý sedmý Čech již investuje do podílových fondů. A toto číslo neustále roste. U investorů jsou dlouhodobě nejoblíbenější smíšené fondy.

V investování doháníme Západ

K poslednímu září bylo v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice investováno téměř 470 miliard korun. Celkový objem majetku vložený přes členy AKAT do investičních nástrojů dosahoval výše 1,4 bilionu korun. Od začátku roku 2017 potom majetek ve fondech kolektivního investování zaznamenal nárůst o 39,8 miliardy Kč, tedy o 4,26 % (viz zprávy AKAT). České domácnosti se tak se svými investicemi přibližují ke standardu zemí západní Evropy.

Chci investovat:

S investováním začněte ideálně u své banky. Téměř všechny nabízí možnost investování prostřednictvím vybraných podílových fondů. Nicméně u některých bank můžete využít i možnost zprostředkování nákupu konkrétních akcií.

Vyvarujte se vystupování z fondu ve chvíli, kdy je nízko, ve snaze “zachránit, co se dá”. Zkušený investor v takové chvíli postupuje právě naopak: Pokud vyhodnotí, že jde o dočasný výkyv, spíše ještě investici navýší, protože právě teď můžete nakoupit levně. Investování je dlouhodobá záležitost a o to, co se děje na finančních trzích byste se měli zajímat průběžně a při poklesu hned nepanikařit a vyčkat dalšího vývoje trhu.

Je také třeba pamatovat na to, že podílové fondy jsou nástrojem kolektivního investování a s investováním prostřednictvím podílových fondů jsou spojené určité náklady v podobě poplatků. Přehled všech poplatků najdete v ceníku (sazebníku) vámi vybraného podílového fondu. Zpravidla se jedná o poplatky za správu fondu, nákup, prodej nebo převod podílových listů. Některé z fondů si účtují i výstupní poplatek.

VyplňteVyberteVyřešeno!