Letní dovolená v exotických zemích? Bez pojištění je to velký risk
19. 07. 2018

Letní dovolená v exotických zemích? Bez pojištění je to velký risk

Alespoň jednou za život se podívat do skutečně exotické destinace – Kdo by o tom někdy nesnil. Vaše cesta by ale měla začít už doma: v očkovacím centru a pojišťovně.

Na exotické dovolené nezapomínejte na opalovací kosmetiku, repelent, očkování a cestovní pojištění.

Odpovídající výbava je přímo nutností

Mezi exotické destinace lze bezesporu zařadit Bali, Dominikánskou republiku, Keňu, Kubu nebo Mauricius. Z uvedené pětice by si každý z nás jistě vybral. Dovolená ve vzdálených krajích ale vyžaduje mnohem víc než kvalitní repelent. Nezapomeňte tak na malou lékárničku, v Africe jsou obecně důležitá antimalarika, bez léků proti bolesti raději nesedejte ani do letadla. A v neposlední řadě: úroveň našeho zdravotnictví se nám možná někdy nezamlouvá, ale oproti některým částem světa máme přímo luxusní péči. Nezapomeňte, že vlhké tropické klima vyžaduje zvýšenou pozornost – opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, dostatečný pitný režim, lehké a prodyšné oblečení a tak podobně.

A cestovní pojištění? Samozřejmě, to je stejně důležité jako při cestách kamkoliv po Evropě. Pojďme si tedy krátce popsat jednotlivé destinace.

  • Bali. Povinné očkování tu není, kupujte však jen balenou vodu a držte se základních bezpečnostních pokynů. Střevní potíže nebo mnohem horší onemocnění typu břišní tyfus, by asi nikdo dobrovolně nechtěl zažít. Repelenty je lepší pořídit si až na místě, na místní hmyz bývají účinnější než ty evropské. Pozor na zvířata, je zde značně rozšířená vzteklina. Zdravotnictví má obecně velmi dobrou úroveň.
  • Dominikánská republika. Dopravit se sem můžete bez povinného očkování. Doporučuje se však vakcína na žloutenku A, B, břišní tyfus, tetanus a vzteklinu. Státní zdravotní péče je na výrazně nižší úrovni než u nás, vyplatí se soukromý lékař (kde se platí v hotovosti, je tedy dobré s tím počítat při řešení finanční stránky cesty). Nápoje pijte bez ledu, využívejte repelent!
  • Keňa. Nižší úroveň bezpečnosti, nenoste u sebe cennosti, využívejte ověřené taxi. Pokud chcete na safari nebo venkov, očkování proti žluté zimnici nebo vzteklině je velmi důležité. Hrozí střevní infekce, dodržujte hygienu, pijte jen balenou vodu. Hodí se tu i moskytiéra.
  • Kuba. Doporučuje se očkování proti žloutence A, B a břišnímu tyfu, hrozí i nákaza cholerou. Cestovní pojištění je z nařízení místní vlády povinné, turistická střediska mají speciální nemocnice pro cizince, kde se platí v USD. V létě hrozí v Karibiku i nebezpečí hurikánů.
  • Mauricius. Zdravotní péče je obecně na slušné úrovni, nehrozí zde obvyklé tropické choroby. Dobrou prevencí je ale očkování proti žloutence A, B a břišnímu tyfu. Kvalitní repelent je nutností. Jde o bezpečnou destinaci, kriminalita je obecně na velmi nízké úrovni.

Prakticky vzato stačí při návštěvě výše uvedených zemí dodržovat základní bezpečnostní doporučení a nepodceňovat povinná očkování. Pak je velká šance, že si exotickou dovolenou užijete opravdu podle původních představ.

Cestovní pojištění

Kvalitní cestovní pojistka je důležitá, zvláště pokud budete provozovat některé sporty nebo pojedete na safari. Balená voda také nikdy není tak drahá, abyste si ji nemohli dovolit. Pozor na špatně tepelně upravené maso, nápoje s ledem a ovoce nebo zeleninu bez slupky. Zdravotní obtíže si nevybírají, ale s dobře nastavenou pojistkou se nemusí stát noční můrou ani po finanční stránce…

VyplňteVyberteVyřešeno!