Letošní rok byl a stále je ve znamení omezování dostupnosti hypoték. Kdo nemá dostatečně našetřeno, na půjčku na bydlení tak většinou už nedosáhne.
Centrální banka už v dubnu doporučila ostatním bankám neposkytovat žádné hypotéky vyšší než 90 procent LTV – tedy hodnoty nemovitosti. To ale není všechno. Stejně tak by komerční banky neměly zájemcům poskytovat příliš mnoho hypoték nad 80 procent z ceny nemovitosti.
Pro klienty to znamená naspořit alespoň 20 procent z ceny nemovitosti. To ale třeba v případě bytu za dva miliony znamená ušetřit nejméně 400 tisíc korun. A právě tato podmínka nyní snižuje dostupnost půjček na bydlení. Česká národní banka navíc dodržování pravidel ze strany ostatních bank kontroluje. Výjimky z regulí tak nelze příliš očekávat.
Právě omezování dostupnosti hypoték má i další následky na trhu s půjčkami na bydlení. Kvůli těmto krokům České národní banky začaly stoupat úrokové sazby. Nikoli však všechny – banky se stále přetahují o klienty, díky tomu tak lze i nyní využít velmi výhodných akčních nabídek úroků.
Obecně ale platí, že kdo nemá dostatečně naspořeno, na úrocích si výrazně připlatí. Pokud tak banka klientovi poskytne hypotéku například ve výši 90 procent LTV, úroková sazba většinou bývá až o procento vyšší, než kdyby si bral půjčku jen třeba na 70 procent z celkové ceny nemovitosti.