Máte je ve svém daňovém přiznání?
19. 03. 2019

Máte je ve svém daňovém přiznání?

Češi jsou v první desítce zemí s nejvyšším daňovým zatížením. Není tedy divu, že každým rokem hledáme možnosti, jak si snížit daňový základ a ušetřit alespoň pár korun. Kromě dětí nebo studia se vám vyplatí i několik finančních produktů. Které to jsou a jak z nich získat co nejvíc?

Daňové přiznání může být dřina

Daňové přiznání je letos nutné dodat do konce března, nejpozději 1. dubna. A není žádný aprílový žert, když vám říkáme, že dobré pojištění i úvěr se může vyplatit hned dvakrát. Na svůj účel a pak při daňovém přiznání. Čím nižší daňový základ, tím více pak na daních ušetříte.

Takže pokud se ve vašem bankovním vyúčtování objevují platby za úvěry na bydlení, spoření nebo pojištění, máte z půlky vyhráno.

Hypotéka

K vlastnímu bydlení jste si dopomohli hypotékou? Finanční zátěž to je, ale dobrou zprávou je, že si z daňového základu můžete odečíst 15 % ze zaplacených úroků, a to až do výše 300 tisíc korun. Maximálně tak můžete ušetřit 45 000 korun na dani ročně. A pokud jste si brali úvěr v průběhu roku? Pak jen nesmí odečítaná částka překročit 25 tisíc korun za měsíc.

Že je hypotéka a nemovitost psaná na vás i partnera? Pak si o tuhle výhodu hodíte mincí nebo si ji lze rozdělit rovným dílem.

Z daňového základu si můžete odečíst až: 300 000 Kč za rok/domácnost.

Ušetřit tak můžete až: 45 000 Kč.

Výjimky: daňová úleva se týká jen vašeho domova, nelze ji uplatnit na nemovitostech, které například pronajímáte.

Co budete potřebovat: potvrzení z banky o zaplacených úrocích.

Úvěr ze stavebního spoření

Nemáte hypotéku ale úvěr ze stavebního spoření? Nevěšte hlavu. I pro vás platí stejné podmínky jako u hypoték. Z úvěru ze stavebního spoření na vlastní bydlení (koupi i rekonstrukci) si můžete odečíst zaplacené úroky (do výše 300 tisíc korun), ovšem opět jen u nemovitosti, kde bydlíte.

Z daňového základu si můžete odečíst až: 300 000 Kč za rok/domácnost.

Ušetřit tak můžete až: 45 000 Kč.

Výjimky: i zde platí, že lze započítat úroky jen u vlastního bydlení. A co když podnikáte z domova? Slouží-li váš dům převážně k bydlení, mělo by být vše v pořádku.   

Co budete potřebovat: potvrzení z banky o zaplacených úrocích.

Životní pojištění

Platíte si životní pojištění? Odměnou vám budiž klidnější spánek i daňové úlevy. Od základu pro výpočet daně z příjmu si můžete odečíst 15 % a na dani tak ušetřit až 24 tisíc korun. To platí i v případě, že máte více životních pojištění, u kterých vám vzniká nárok na daňovou úlevu. Která to jsou? Kapitálové životní pojištění, tzv. univerzální (flexibilní) životní pojištění, investiční životní pojištění a důchodové pojištění.

Aby zaplacené pojistné bylo tzv. „daňově uznatelné“, musí splňovat tyto podmínky:

  • Pojištěnec musí být shodný s tím, co smlouvu uzavřel (pojistník shodný s pojištěným),
  • pojistka (pojistná smlouva) je uzavřena alespoň na dobu pěti let,
  • výplata pojistného plnění musí být sjednána nejdříve v roce, ve kterém pojištěný dosáhne věku 60 let,
  • pojistná částka (pro případ dožití) musí činit alespoň 40 000 Kč u smluv s pojistnou dobou od 5 do 15 let a alespoň 70 000 Kč u smluv s pojistnou dobou nad 15 let,
  • pojistná smlouva neumožňuje předčasné (mimořádné) výběry prostředků.

Z daňového základu si můžete odečíst až: 24 000 korun.

Ušetřit můžete až: až 1 800 korun na dani ročně.

Výjimky: pokud vám na životní pojištění a doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) pouze zaměstnavatel a vy si neplatíte nic, na daňovou výhodu nárok nemáte. Ani když si v rámci pojistky platíte třeba jen úraz či invaliditu. A odečíst si nelze ani částky, které vám přispívá zaměstnavatel, ty totiž dostáváte nezdaněné.

Co budete potřebovat: potvrzení z pojišťovny nebo si počkejte na daňové potvrzení, které od své pojišťovny dostanete ve druhé polovině ledna. Tam byste měli mít vyčísleno pojistné, resp. jeho část, kterou lze u daní uplatnit.  

Penzijní spoření

Daňová úleva se vztahuje i na příspěvky zaplacené na doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) se státním příspěvkem. Daňový základ si můžete snížit o 15 % tedy až o 12 tisíc korun. Naspořit však musíte celých 24 tisíc korun za rok. Naspořená částka se totiž automaticky snižuje o 12 tisíc. Na prvních uspořených tisíc korun měsíčně dostáváte státní příspěvek, proto se do daňové úlevy nepočítají.

Z daňového základu si můžete odečíst až: 12 000 Kč

Ušetřit můžete až: Až 1 800 Kč na dani ročně

Výjimky: Jestliže vám do fondu přispívá zaměstnavatel, jeho příspěvky daňově uplatnit opět nemůžete. Podmínkou je, že si v penzijní společnosti spoříte do 60 let a současně minimálně 60 měsíců. Kdybyste peníze vybrali dřív, budete muset úsporu zpětně zdanit.

Co budete potřebovat: potvrzení z penzijní společnosti. Ovšem i ta ve druhé polovině ledna zpravidla zasílá vyúčtování s celkovou částkou, kterou jste za daný rok zaplatili. Ale nezapomeňte, že z této sumy musíte odečíst 12 000 Kč, ke kterým dostáváte státní podporu.

 Úspora na daň. základu v %Úspora na daň. základu ažFinální úspora
Hypotéka15 %300 000 Kč45 000 Kč
Úvěr ze stavebního spoření15 %300 000 Kč45 000 Kč
Životní pojištění15 %24 000 Kč1 800 Kč
Penzijní spoření15 %12 000 Kč1 800 Kč
CELKEM  93 600 Kč
VyplňteVyberteVyřešeno!