Myslete na důchod včas a spořte si průběžně
09. 05. 2018

Myslete na důchod včas a spořte si průběžně

Malou částku a příliš pozdě. Podle odborníků tímto způsobem většina Čechů spoří na stáří. Přitom průměrný důchod se u nás pohybuje pod hranicí dvanácti tisíc korun měsíčně.

Kdo se rozhodne spořit si na důchod krátkou dobu a nemůže si odkládat vysokou částku, příliš si pak v důchodu nepolepší.
Kdo se rozhodne spořit si na důchod krátkou dobu a nemůže si odkládat vysokou částku, příliš si pak v důchodu nepolepší.

Peníze stranou si dávejte co nejdřív

Spoříme pozdě a málo. Málokdo si přitom uvědomuje, že od státu žádnou převratnou částku v penzi nelze čekat. V průměru je totiž výše starobního důchodu méně než dvanáct tisíc korun. Nejsou to složité počty. Kdo se rozhodne spořit si na důchod třeba jen na pět nebo sedm let a nemůže si odkládat výrazně vyšší částku, příliš si pak v důchodu měsíčně nepolepší. A to ani v případě, že by dosáhl v danou dobu na extrémně vysoké zhodnocení fondů. Proto je důležité se pro nějaký spořící produkt rozhodnout včas. Čím déle si budete peníze odkládat, tím víc jich pak každý “důchodový” měsíc dostanete. V Česku navíc na penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření přispívá stát. Dostat od něj měsíčně můžete až 230 korun. Je ale nutné posílat si na spoření minimálně tisícovku.

Zhodnocení fondů se může vyšplhat vysoko

Penzijní připojištění jako takové pořád existuje, už do něj ale nelze vstoupit. Kdo si tedy ještě nezačal na důchod odkládat, je pro něj důležitý pojem doplňkové penzijní spoření. Tento produkt má stejnou státní podporu a vybrat si tu můžete z různých investičních fondů. Ty pak můžou mít relativně vysoké zhodnocení – třeba i deset procent. Samozřejmě nikde nedostanete žádnou záruku, že to tak v budoucnu opravdu bude. I fondy mívají své lepší a horší roky, někdy můžete i tratit. Většinou ale dochází k pěknému zhodnocení. Předpokladem je, že takový produkt nebudete hodnotit dle výsledků za jeden jediný rok. Výnosy se často ukážou až za výrazně delší dobu, je proto nutné si na výnosy počkat.

VyplňteVyberteVyřešeno!