Na jak dlouho si zafixovat úrok u hypotéky? Přístupy se různí
12. 07. 2018

Na jak dlouho si zafixovat úrok u hypotéky? Přístupy se různí

Už několik měsíců hypoteční úroky stoupají. Mnoho lidí navíc letos čeká refinancování nebo refixace hypotéky. Otázka tedy zní: Jakou délku fixace zvolit jako ideální?

Delší fixaci ocení hlavně lidé s dlouhodobě stabilními příjmy bez zásadních výkyvů.

Fixovat můžete na rok, nebo na dvacet let. Záleží na tom, co od splátek očekáváte

Je to jednoduché – čím delší doba fixace, tím vyšší úroková sazba. Je proto potřeba si odpovědět na otázku, jestli budete radši platit stále stejnou výši splátky co nejdelší dobu, nebo ji teď chcete co nejnižší. Protože například víte, že za několik let budete mít možnost úvěr splatit celý. Dnešní sazby se v průměru pohybují už přes 2,5 procenta, krátké fixace ale můžou úrok srazit i o několik desetin. A naopak ty delší se pohybují hodně nad uvedeným průměrem.

Co čekat od delších fixací?

Nejoblíbenější délka fixace v Česku je pět let. Na tuto dobu získáte i relativně výhodný úrok. Stále častěji ale lidé už volí i delší dobu. Je to především z obavy dalšího růstu úrokových sazeb. Delší fixaci ocení hlavně lidé s dlouhodobě stabilními příjmy bez zásadních výkyvů.

Čím kratší fixace, tím nižší úrok

Kdo chce ale co nejvíce ušetřit a nevadí mu rychlé změny, může zvolit jednoletou, nebo tříletou fixaci. V těchto případech totiž dosáhnete na velmi nízké úrokové sazby. Dobrá je tato varianta hlavně pro žadatele, kterým tolik nezáleží na riziku, že se výše splátek po uplynutí nastaveného období může velmi razantně změnit. Protože počítáte s tím, že v brzké budoucnosti celý úvěr (nebo jeho podstatnou část) umoříte. Nebo budete chtít nemovitost prodat. Nač tedy platit více, než je nutné. Pokud se nemůžete pro jednu z variant délky fixace rozhodnout, nechte si na ně udělat nabídku a zvažte rozdíly ve splátkách – a samozřejmě i klady a zápory.

VyplňteVyberteVyřešeno!