Nadhodnocené ceny bytů k vyšší hypotéce nepomohou
27. 06. 2018

Nadhodnocené ceny bytů k vyšší hypotéce nepomohou

Prodejní cena nemovitosti je jedna věc, její reálná cena věc druhá. Při financování bydlení hypotékou počítejte s tím, že si banka udělá vlastní odhad ceny nemovitosti.

Pokud vám odhadce banky stanoví cenu nižší, můžete zkusit s bankou vyjednat návštěvu jiného odhadce.

Banka si odhadem ceny nemovitostí kryje záda

Česká národní banka to vidí jasně: ceny bytů a domů jsou na aktuálním trhu s nemovitostmi až o patnáct procent nadhodnocené. To znamená, že jejich reálná cena vůbec neodpovídá té skutečné. I tak je ale lidé kupují a berou si na ně hypotéky. A právě proto je tu další stupeň kontroly – banky většinou vyžadují svůj vlastní odhad ceny nemovitosti. Někdy se pracuje také s takzvanými cenami obvyklými v dané lokalitě dle cenové mapy. Občas se ale zkrátka může stát, že se tyto dvě částky budou trochu (a někdy i trochu víc) lišit.

Čím dřív banka odhad udělá, tím lépe pro vás

Nepříjemné samozřejmě je, když zjistíte rozdíl mezi kupní cenou a odhadem příliš pozdě. Je proto dobré tyto věci komunikovat s bankou co nejdříve. Pokud vám totiž stanoví nižší cenu, dá vám méně peněz. A vy budete muset zbytek doplatit ze svého. Nebo sehnat finance někde jinde.

Řešení existuje vždy

I tato situace má několik řešení. Pokud vám odhadce banky stanoví cenu nižší, můžete zkusit s bankou vyjednat návštěvu jiného odhadce. Ne vždy k tomu ale bude svolná. Druhou variantou pak je oslovit jinou finanční instituci. Každá totiž spolupracuje s jinými odhadci a má jiná pravidla. Další možností pro vás pak je rozdíl v cenách zaplatit. V neposlední řadě můžete bance ručit jinou nemovitostí, kterou vlastníte.

VyplňteVyberteVyřešeno!