• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Napjatý rozpočet? Vytvořte si detailní přehled příjmů a nákladů

18. 4. 2018

Až polovina českých domácností nevychází s penězi. Otázka dobré finanční gramotnosti je přitom velmi důležitá. Vzdělávat by se proto měl v tomto směru každý.

rozpočet

Nebojte se vše zapisovat do peněžního deníku v podobě sešitu nebo třeba do tabulky.

Víte, za co utrácíte?

Pravidlem číslo jedna je vytvořit si opravdu podrobný a funkční přehled o všech vašich finančních tocích. Cílem by měla být alokace alespoň deseti procent vašeho pravidelného příjmu a ukládání této částky coby dlouhodobé rezervy. Postupně byste si měli vytvořit finanční polštář v podobě dvou až tříměsíčních nákladů za domácnost, nečekané výdaje vás pak nepřekvapí.

Veďte si záznamy

Nebojte se vše zapisovat do peněžního deníku v podobě sešitu a tužky nebo třeba excelové tabulky. Na prvním místě budou pravidelné platby: nájem, pojistné, výdaje za pohonné hmoty nebo paušály za služby mobilních operátorů. Jistě pomůže i rozdělení peněz do obálek, což můžete udělat i elektronickou formou – tuto možnost nabízí i internetová bankovnictví u některých bank. Mít připravený rozpočet je základem úspěchu, nebojte se proto zohlednit i ty nejnižší položky a jít doslova do detailu.

Optimalizujte výdaje, navyšte příjmy

Uspořádat si výdajové položky, ty zbytné proškrtat a ušetřit více peněz – teoreticky je vše jasné. Jak to ale udělat prakticky? Zkuste se například poohlédnout po vhodné brigádě, díky které své příjmy ještě navýšíte. A kde ušetřit? Třeba na nákupu potravin – udělat to lze, aniž by utrpěla kvalita toho, co jíte. Využívejte akce, kupujte potraviny s blízkou expirací data spotřeby, neplýtvejte jídlem. Velkou úsporou je i méně častá návštěva restaurací a naopak častější vaření doma – noste si z domova i obědy do práce.

Pořiďte si úsporné LED žárovky a nesviťte v místnosti, kde zrovna nikdo není, nenechávejte téct vodu během čistění zubů, využití sprchy místo napouštění vany je také velmi ekonomické. Nádobí nemyjte v ruce, ale v myčce, která šetří vodu více, než si většina z nás myslí. Do budoucna můžete ušetřit i nákupem energeticky úspornějších spotřebičů nebo kvalitnějším zateplením domu.

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →