Naspořte dětem na diplom
28. 03. 2018

Naspořte dětem na diplom

Jen co se dítě narodí, hned rodiče napadá: Co můžu udělat už teď, aby se v dospělosti nemuselo o nic tolik starat? Naspořte mu na školu!

Již od narození můžete dětem spořit například na vysokou školu.
Již od narození můžete dětem spořit například na vysokou školu.

Variant je hned několik, počítejte!

Jednou z možností je například spoření na vysokou školu. Každý rodič by si měl uvědomit, že pětiletá cesta za diplomem stojí dost peněz. Pokud se na tyto výdaje připravíte s dostatečným předstihem, nemusí vás to pak tolik bolet.

I spoření pro ratolesti by ale mělo provázet dobré promyšlení investice.

Na začátku si určitě položte následující otázky:

  • Kolik chcete vlastně pravidelně spořit?
  • A jak dlouho to zvládnete?
  • Jak rychle dostupné mají uložené peníze být?
  • Jak konzervativním/riskantním investorem chcete být?

Existuje totiž hned několik variant, každá z nich nabízí jiné zhodnocení, ale i odlišný přístup k penězům. Ten klasický, který volí většina rodičů, je stavební spoření. Je pak na vašich dětech, jestli peníze použijí na studia, nebo ke koupi nemovitosti. Výhodou tohoto produktu je například státní příspěvek. Nevýhodou jsou úroky, které u stavebního spoření spíše kopírují trh, než že by se zde dalo mluvit o závratném výnosu. V současné situaci je proto výhodnější peníze získané z tohoto produktu opravdu investovat do bydlení a půjčit si prostřednictvím stavební spoření na koupi nemovitosti.

Investovat?

Je důležité si uvědomit jedno: Na spoření máte poměrně dost času – pokud se tedy rozhodnete s dostatečným předstihem. Ideálně osmnáct, případně patnáct let. A za tu dobu můžou vaše peníze získat velmi dobré zhodnocení třeba v různých investičních fondech. Zde ale na peníze těžko okamžitě sáhnete. Pokud vám tato podmínka nevadí, peníze zde mohou vydělávat až šest procent. Podobně funguje také třeba spoření u klasických pojistek – i na takové peníze je totiž dobré sahat až po delší době.

Možností je i klasický spořicí účet

Tradiční produkt – spořicí účet – není na dlouhodobé ukládání peněz nejvhodnější. Jeho úroky totiž většinou kopírují maximálně inflaci, a tedy se příliš nezhodnocují. Tento produkt je ale dobrý třeba pro rodiny, které potřebují pro jistotu k těmto penězům okamžitý přístup, například pro případ nečekaně velkých výdajů. V tomto případě jde ale spíše o ihned dostupnou finanční rezervu, nikoli opravdové spoření s dobrým úročením.

VyplňteVyberteVyřešeno!