Nejdřív hypotéka a pak až vybírat byt? Sjednejte si úvěr předem
29. 06. 2018

Nejdřív hypotéka a pak až vybírat byt? Sjednejte si úvěr předem

Říká se jí také hypotéka naopak nebo hypotéka dopředu a lze ji využít třeba ve chvíli, kdy se vám líbí úrokové sazby, ale zatím jste nenašli vhodnou nemovitost ke koupi.

Předhypoteční úvěr se sjednává na dobu určitou před samotnou koupí nemovitosti

Bydlení si můžete vybrat třeba až za půl roku

Lidé, kteří by rádi koupili byt nebo dům, aktuálně řeší dilema: Chtěli by si zajistit co nejvýhodnější hypoteční podmínky, jenže úrokové sazby postupně stoupají, zároveň ten ideální byt ke koupi je vzhledem k aktuálnímu stavu trhu s nemovitostmi stále v nedohlednu. Banky ale naštěstí myslí i na tuto variantu. Některé začaly poskytovat hypoteční úvěru “dopředu”.

Hypotéka předem

Jak to funguje? Tento úvěr není zajištěn zástavním právem, stačí tedy doložit dostatečnou výši příjmů (a samozřejmě splnit i ostatní podmínky nastavené i pro řádný hypoteční úvěr). Úvěr se sjednává na dobu určitou před samotnou koupí nemovitosti (např. na jeden rok) a opět do určité lhůty je pak nutné zakoupený byt či dům převést do vlastnictví klienta. Tuto předsmluvenou hypotéku klient poté splácí řádným hypotečním úvěrem. Ten se sjednává zároveň s předhypotékou. Nevýhodou je vyšší úroková sazba hypotéky “dopředu”, ta je ale pro mnoho žadatelů vyvážena skutečností, že mohou mít úvěr vyřízený a teprve pak začít v klidu hledat vhodnou nemovitost ke koupi.

V případě, že si vyberete tento typ financování nákupu vytouženého domu nebo bytu, budete ještě před samotným nákupem dopředu přesně znát výši hypotéky, kterou je banka ochotna vám dát. Odpadnout tak mohou mnohé problémy. Třeba s tím, že po týdnech jednání s bankou musíte vybraný byt “pustit”, protože jej mezitím koupil jiný zájemce.

Vyberte si nemovitost, pak teprve banka připíše peníze na účet

Neznamená to ale, že vám banka peníze z hypotéky “dopředu” zároveň dříve připíše na účet. Předdomluvený úvěr znamená pouze smluvní příslib banky, že na vyjednané peníze ve chvíli, kdy si později vyberete nemovitost, máte nárok. Říká se tomu také “úvěrový příslib”. Zároveň je třeba vědět, že povinnosti, které musíte pro získání takové hypotéky splnit, nijak nemizí. Je to stejné jako v případě klasického hypotečního úvěru. I v tomto případě bance dokládáte patřičné dokumenty a banka prověřuje vaše příjmy a schopnost splácet.

VyplňteVyberteVyřešeno!