Nemáte povinné ručení? Může vás to vyjít draho
14. 05. 2018

Nemáte povinné ručení? Může vás to vyjít draho

Jedna věc je povinné ručení neplatit, druhá vůbec je nesjednávat. V obou případech si ale můžeme ve výsledku hodně připlatit.

Pokud budete jezdit s nepojištěným vozidlem a například s ním způsobíte nehodu, musíte se připravit na placení pokuty za nepojištěné vozidlo a nutnost uhradit vzniklou škodu z nehody.

Auto v registru vozidel vyžaduje pojistku

Pokud jste majitelem motorového vozidla, které je zapsáno v příslušném registru, pojistka je povinností. Přirozeně bez ohledu na to, zda auto reálně provozujete či nikoliv. O tom ostatně hovoří i Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla č. 168/1999 Sb. Pokutu za nepojištěný automobil může vystavit nejen policie, ale také Česká kancelář pojistitelů (ČKP). A výše pokuty může překvapit.

Pokuta při nepředložení zelené karty

Pokud nepředložíte policistům při kontrole tzv. zelenou kartu, smí vám udělit pokutu až do výše 1500 Kč. A zároveň se v tuto chvíli stáváte podezřelým ve smyslu, že kartu vůbec nevlastníte. Policie to oznámí příslušným úřadům k ověření. A podle verdiktu může být finální výše sankcí ještě několikanásobně vyšší. Provozování vozidla, k němuž není sjednáno adekvátní povinné ručení, tak může znamenat pokutu od policie až do výše čtyřiceti tisíc korun.

Nepoužívaný vůz nepotřebuje značku

Klíčová je zde registrační značka a osvědčení o technickém průkazu vozidla. Pokud auto používat dlouhodobě nebudete, stačí oba předměty do 14 dnů od data vypršení sjednaného povinného ručení vrátit na příslušný úřad. Automobil nebo motocykl bude tímto vyřazen z registru vozidel a nemusíte se již o úřední záležitosti dále starat. Pokud však s nepojištěným vozidlem budete jezdit a například s ním způsobíte dopravní nehodu, je to vůbec nejhorší možná varianta. Kromě toho, že se musíte připravit na placení pokuty za nepojištěné vozidlo, je nutné také uhradit vzniklou škodu z nehody. Ta je sice vyplacena majitelům poškozeného vozidla z fondu České kanceláře pojistitelů, který ji ale bude po viníkovi samozřejmě zpětně vymáhat.

VyplňteVyberteVyřešeno!