Platba na internetu: Jaké máte možnosti?
03. 02. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

S rozšiřující se nabídkou produktů a možností nakupování na internetu vznikají i nové způsoby, jak za nákupy platit. A s nimi nová rizika i výhody. Přečtěte si, proč už nemusíte trvat na dobírce.

Platba online

Nejrychlejším a nejpohodlnějším typem platby je zaručeně platba kartou online. Při té vás obchodník přesměruje na tzv. platební bránu, kterou mohou zprostředkovávat různí poskytovatelé, kde zadáte číslo a datum expirace z přední strany své karty a bezpečnostní kód ze zadní strany karty. V tomto případě máte své zboží k dispozici okamžitě, nečekají na vás žádné zdlouhavé platební procesy.

Nevýhodou mohou být právě již zmiňovaná bezpečnostní rizika, mezi které patří mimo jiné krádež vašich platebních dat a jejich zneužití. Tomu se dá nicméně předejít dodržováním bezpečnostních pravidel:

  • Nikdy neukládejte data ze své karty do prohlížeče.
  • Nakupujte pouze u ověřených online prodejců.
  • Pokud neplatíte na internetu často, platby online si na kartě zablokujte a nechte si je odemknout pouze pro konkrétní platbu. Jestliže platíte často, zvažte pořízení druhé karty k tomu určené.

Platba převodem

Druhou variantou je zaplatit zboží převodem peněz ze svého účtu na účet obchodníka. Tento způsob je o něco bezpečnější, protože neposkytujete přímo údaje ze své karty, platbu ovšem autorizujete přímo v rozhraní svého online bankovnictví. Peníze ale prodejci přijdou až za delší dobu – obvykle během jednoho až dvou dnů. Po tu dobu si musíte na expedici zboží počkat.

Když nechcete platit hned

V Česku stále převažuje k placení předem nedůvěra. Proto je stále populární dobírka, při které zaplatíte zboží, až když jej držíte v ruce. Podobně funguje i platba při vyzvednutí na pobočce firmy či partnerské služby, jako je Zásilkovna nebo Uloženka, kde jste sice omezeni místy výdeje, ale také si můžete zvolit, zda zaplatíte hotově či kartou a objednávku si hned odnesete.

Rozbité brýle
Až si příště zničíte třeba brýle, nemusíte hned řešit, kde na ně vezmete…

Tyto způsoby platby lidé často volí, protože se bojí, že jim přijde výrobek poškozený, nebo nebude doručený vůbec. Dobírka je v tomto ohledu bohužel výrazně neefektivní, protože ačkoli za zboží zaplatíte, až když jej máte v ruce, v případě nespokojenosti přiděláváte starosti a administrativu sobě i obchodníkovi. Se změnou přístupu přišly služby jako Twisto nebo MALL Pay, které nabízejí možnost nákupu bez placení ihned. Zboží si po doručení v klidu prohlédnete a vyzkoušíte a zaplatíte klidně až po 14 dnech.

Spotřebitelský úvěr

Poslední variantou, kterou můžete využít v případě, že potřebujete dražší produkt, na jehož zaplacení nemáte celou částku, je využít nákupu na splátky. Ten nabízí většina velkých e-shopů a umožní vám rozložit platbu do několika méně zatěžujících plateb. Nevýhodou tohoto systému je oproti odložené platbě MALL Pay nebo Twisto to, že nakonec zaplatíte za výrobek více peněz kvůli úrokům, které se ke spotřebitelským úvěrům vážou.

VyplňteVyberteVyřešeno!