Pojištění auta proti krádeži není zbytečný luxus
26. 09. 2018

Pojištění auta proti krádeži není zbytečný luxus

Neuplyne ani hodina, aby nebylo ukradeno alespoň jedno auto. Pojištění auta proti krádeži se tak v poslední době stává čím dál žádanějším. Můžete si je sjednat v rámci svého havarijního pojištění nebo jako doplňkové připojištění vozidla k povinnému ručení.

Pojištění auta proti krádeži v rámci povinného ručení

Pokud zvolíte variantu pojištění auta proti krádeži jako doplňkového připojištění k povinnému ručení, bude se vztahovat na pojistné nebezpečí, tedy odcizení vašeho auta krádeží. Důležitou součástí pojištění auta proti krádeži je spoluúčast, kterou vám stanovuje pojistná smlouva. Vždy záleží na konkrétní pojišťovně, u které máte svoji pojistku na auto sjednanou.

Podle výše spoluúčasti si pak máte právo nárokovat pojistné plnění. O to si můžete zažádat v případě, že došlo k pojistné události, která je specifikována ve vaší pojistné smlouvě. Nárokovat si pojistné plnění můžete tehdy, došlo-li k odcizení v místě, které je v územním rozsahu pojištění vašeho auta. To samé platí v případě, že bylo vaše auto ukradeno za podmínek, které nejsou zaneseny ve výlukách pojištění.

Havarijní pojištění kryje:

  • odcizení vozidla,
  • krádež součástek motorového vozidla,
  • odcizení vybavení auta,
  • škodu zaviněnou živelnými událostmi,
  • střet se zvěří,
  • škodu způsobenou vandalizmem.
Pojištění auta proti krádeži je součástí havarijního pojištění.
Pojištění auta proti krádeži je součástí havarijního pojištění.

Dalším důležitým aspektem v rámci pojištění vašeho automobilu proti krádeži je pojistná částka, kterou jste si v pojistné smlouvě nastavili. Znamená horní hranici pojistného plnění a její výše odpovídá pořizovací ceně pojištěného auta v době, kdy jste pojistnou smlouvu uzavřeli. Dojde-li k odcizení vašeho vozidla, máte nárok na vyplacení částky, která odpovídá obvyklé ceně pojištěného automobilu v době, kdy došlo k jeho odcizení. Nejvýše vám však může být poskytnuto plnění ve výši pojistné částky.

Pojištění auta proti krádeži v rámci havarijního pojištění

Počítejte s tím, že pojištění auta proti krádeži v rámci vašeho havarijního pojištění vás oproti připojištění k povinnému ručení vyjde podstatně dráž. Záleží na dané pojišťovně, ale ze zkušenosti víme, že šetřit se nevyplácí. Díky kvalitnímu “havarijku” totiž budete krytí před mnoha nepříjemnostmi, které by dokázaly pěkně potrápit vaši peněženku.

Pojištění auta proti krádeži k vašemu havarijnímu pojištění se vztahuje také na vaši výbavu, kterou ve svém voze máte. Stejně tak platí zahrnutá spoluúčast a také to, že způsobenou škodu do výše spoluúčasti pojistitel, tedy vaše pojišťovna, nehradí.

Důležitou roli hraje také stáří a typ vašeho automobilu. Dále se bere v potaz také značka vašeho motorového miláčka a zda máte auto nějakým (a jakým) způsobem zabezpečeno, či nikoli.

TIP: Kromě havarijního pojištění je dobré postarat se o maximální snížení rizika krádeže vozidla:

  • Pořiďte si kvalitní zabezpečovací systém (uzamykatelná páka na volant, autoalarm, imobilizér, satelitní vyhledávač).
  • Vždy se přesvědčte, že jste vůz zamkli a aktivovali zabezpečovací systém.
  • Auto není trezor! Nikdy, ale opravdu nikdy v něm nenechávejte jakékoli cennosti, tím méně na viditelném místě.
  • Parkujte na bezpečném místě, ideálně v zamčené garáži nebo na hlídaném parkovišti.
Vaše auto není trezor, proto není radno v něm nechávat cenné předměty.
Vaše auto není trezor, proto není radno v něm nechávat cenné předměty.

Přes všechna vaše bezpečnostní opatření a obezřetnost jste se stali obětí krádeže? Pouze povinné ručení vám zajistí náhradu škody. Před sjednáním samotné pojistky proti krádeži se pak vždy hodí srovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. Při použití nabídek online budete mít požadované informace rychle dostupné.

VyplňteVyberteVyřešeno!