• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Pojištění nemovitosti: Proč je výhodné nejen během letních prázdnin

16. 8. 2018

Pojištění nemovitosti je důležité, a to nejen v období letních měsíců, kdy se chystáme na nějakou dobu opustit naše domovy. Jak si je správně nastavit?

pojištění nemovitosti

Stejně, jako na vše potřebné na dovolenou, nezapomínejte ani na pojištění nemovitosti; nejen po dobu vaší nepřítomnosti.

Trh nabízí řadu různých alternativ

Za pojištění domácnosti vydají Češi v průměru tisícikorunu, za pojištění nemovitosti ještě o další tři stokoruny více. Nejde však o stejný typ pojištění, jak by se mohlo z laického pohledu zdát. Pojištění domácnosti se totiž nevztahuje na nemovitost coby stavbu, tedy neřeší například škody na dveřích, oknech a plotu. Zabývá se jen vybavením bytu a osobním majetkem členů této domácnosti. Naproti tomu pojištění nemovitosti pokryje škody způsobené na bytu, domě, ale i garáži nebo rekreačním objektu.

Levná pojistka nemusí být komplexní

Ušetřit na pojištění nemusí nutně znamenat nějakou výhodu – často je to spíše naopak. Levnější forma pojištění nemusí zahrnovat například hrozbu povodní. Pokud žijete u řeky, je namístě zvážit dražší variantu, tedy rizikový příplatek za povodňovou zónu. Hrozí-li ve vaší oblasti takzvaná dvacetiletá voda, dostáváte se do pásma, kde pojišťovna dokonce obvykle odmítne jednat o smlouvě. Místo, kde se vaše nemovitost nachází, při sjednávání pojistky hraje velkou roli.

Rizik je celá řada…

Smlouva o pojištění domácnosti obvykle pokrývá rizika živelných pohrom, vandalizmu a vloupání. Škody na fasádě způsobené zvířaty jsou také běžně předmětem pojistky. Jednat jde například i o eventualitě nárazu dopravního prostředku do nemovitosti. Než pojištění podepíšete, rozhodně se podrobněji informujte o tom, na co všechno se vlastně vztahuje a porovnejte ji s tím, co právě vy skutečně potřebujete. Dražší varianta pojistky obvykle zahrnuje i zajištění náhradního bydlení, pokud by se váš byt či dům stal neobyvatelným. Třeba vytopený objekt vyžaduje značné úpravy, které se jistě nevyřeší v řádu několika hodin nebo dnů. Pojistku proto nepodceňujte v žádné roční době a určitě ji neodkládejte až na termín, kdy pojedete na týden do Itálie. Jasně platí, že čím dříve, tím také lépe!

Související články

29. 3. 2019

Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení

Bez předávacího protokolu se prodej auta obejde, představuje ale důležitou ochranu pro obě strany. Využijte náš vzor a budete mít o starost méně.