Pojištění nemovitosti: Proč je výhodné nejen během letních prázdnin
16. 08. 2018

Pojištění nemovitosti: Proč je výhodné nejen během letních prázdnin

Pojištění nemovitosti je důležité, a to nejen v období letních měsíců, kdy se chystáme na nějakou dobu opustit naše domovy. Jak si je správně nastavit?

Pojištění nemovitosti: Proč je výhodné nejen během letních prázdnin
Stejně, jako na vše potřebné na dovolenou, nezapomínejte ani na pojištění nemovitosti; nejen po dobu vaší nepřítomnosti.

Trh nabízí řadu různých alternativ

Za pojištění domácnosti vydají Češi v průměru tisícikorunu, za pojištění nemovitosti ještě o další tři stokoruny více. Nejde však o stejný typ pojištění, jak by se mohlo z laického pohledu zdát. Pojištění domácnosti se totiž nevztahuje na nemovitost coby stavbu, tedy neřeší například škody na dveřích, oknech a plotu. Zabývá se jen vybavením bytu a osobním majetkem členů této domácnosti. Naproti tomu pojištění nemovitosti pokryje škody způsobené na bytu, domě, ale i garáži nebo rekreačním objektu.

Levná pojistka nemusí být komplexní

Ušetřit na pojištění nemusí nutně znamenat nějakou výhodu – často je to spíše naopak. Levnější forma pojištění nemusí zahrnovat například hrozbu povodní. Pokud žijete u řeky, je namístě zvážit dražší variantu, tedy rizikový příplatek za povodňovou zónu. Hrozí-li ve vaší oblasti takzvaná dvacetiletá voda, dostáváte se do pásma, kde pojišťovna dokonce obvykle odmítne jednat o smlouvě. Místo, kde se vaše nemovitost nachází, při sjednávání pojistky hraje velkou roli.

Rizik je celá řada…

Smlouva o pojištění domácnosti obvykle pokrývá rizika živelných pohrom, vandalizmu a vloupání. Škody na fasádě způsobené zvířaty jsou také běžně předmětem pojistky. Jednat jde například i o eventualitě nárazu dopravního prostředku do nemovitosti. Než pojištění podepíšete, rozhodně se podrobněji informujte o tom, na co všechno se vlastně vztahuje a porovnejte ji s tím, co právě vy skutečně potřebujete. Dražší varianta pojistky obvykle zahrnuje i zajištění náhradního bydlení, pokud by se váš byt či dům stal neobyvatelným. Třeba vytopený objekt vyžaduje značné úpravy, které se jistě nevyřeší v řádu několika hodin nebo dnů. Pojistku proto nepodceňujte v žádné roční době a určitě ji neodkládejte až na termín, kdy pojedete na týden do Itálie. Jasně platí, že čím dříve, tím také lépe!

VyplňteVyberteVyřešeno!