Posledních 15 měsíců na výhodnou koupi nemovitosti
12. 03. 2018

Posledních 15 měsíců na výhodnou koupi nemovitosti

I přes rekordní výši průměrných mezd a pokračující růst cen nemovitostí zůstávají sazby hypoték v Česku na přijatelné úrovni. To se ale brzy změní, jelikož Evropská centrální banka hodlá navýšit svou rekordně nízkou základní úrokovou sazbu. Českým domácnostem tak zůstává posledních 15 měsíců na výhodnou koupi nemovitosti.

Český statistický úřad vydal minulý týden zprávu o statistikách cen bytů za poslední kvartál roku 2017. Index cen bytů vzrostl za poslední čtvrtletí loňského roku o 3,4 procentních bodů. Hlavním tahounem byla Praha, kde ceny vzrostly v průměru o 6 procentních bodů.

Zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/indexy-realizovanych-cen-bytu-3-ctvrtleti-2017

V nominálních hodnotách to znamená růst ceny bytů oproti loňskému roku o 370 000 Kč. V průměru se byty v Česku nyní nabízejí za 2,66 mil. Kč.
Navíc se k růstu cen bytů přidává růst sazeb u hypoték. Meziročně stouply sazby hypoték v průměru o půl procenta.

Zdroj: GPF

Pozitivní novinkou z minulého týdne je zpráva Českého statistického úřadu o růstu průměrné hrubé mzdy ve čtvrtém kvartále na 31 646 CZK. Je to tak poprvé, co překročila průměrná hrubá mzda 30 000 CZK. Mzdy se tudíž zvýšily o 8,0 %, reálně (po odečtení inflačních dopadů) se však zvýšily jen o 5,3 %. Oproti tomu vzrostly ceny bytů za stejné období o 15,2 procentních bodů. Růst cen bytů tak není přímo korelován s růstem průměrných mezd.

To společně s výše zmíněným růstem sazeb hypoték způsobuje fakt, že Česká domácnost navzdory růstu mezd vydá v průměru na hypotéku 42 procent svých čistých příjmů. Jinými slovy musí domácnosti vynaložit 6,57násobek svých čistých ročních příjmů na koupi bytu průměrné ceny. To je ale stále ještě pozitivní suma v porovnání s Velkou Británií, kde budete potřebovat v průměru 7,6násobek svého ročního příjmu. Ve Francii je situace ještě horší jelikož je potřeba v průměru 10,36násobek ročních příjmů.

Zdroj: https://www.kurzy.cz/, https://www.czso.cz/

I přes tuto zdánlivě nevýhodnou situaci na trhu zůstávají sazby hypotečních úvěrů pro klienty výhodné. Očekáváme, že takovéto podmínky setrvají na trhu minimálně ještě 15 měsíců a to díky rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) z minulého týdne o ponechání základních sazeb na současných historických minimech (0% pro základní sazbu a –0,4% pro depozitní sazbu, což znamená, že komerční banky musí platit za uložení peněz u ECB). ECB rovněž potvrdila, že až do konce třetího kvartálu 2018 bude nakupovat dluhopisy v objemu 30 miliard eur za měsíc. ECB může své rozhodnutí změnit, to v případě, že se naplno rozpoutá obchodní válka s USA kvůli americkým tarifům na dovoz hliníku a oceli.

Zdroj: https://www.ecb.europa.eu/

S ohledem na očekávaný růst ekonomiky a rekordně nízkou nezaměstnanost očekáváme pokračující růst mezd v tomto roce. Zároveň také čekáme pokračující růst cen bytů v nepatrně slabším tempu, než v roce 2017. Za předpokladu konstantních sazeb hypoték vidíme tedy letošní rok jako poslední pro výhodnou koupi nemovitosti.

VyplňteVyberteVyřešeno!