Pravidelné investování vám zajistí klidnou budoucnost
24. 09. 2019

Pravidelné investování vám zajistí klidnou budoucnost

Snad každý z nás se někdy pozastavil nad tím, co za pár let bude dělat a zda bude mít dostatek peněz nebo bude přežívat od výplaty k výplatě. Aby byly vyhlídky na budoucnost příjemnější, věnujte se jí už dnes a zkuste pravidelně investovat.

Investovat může každý

Je to tak i bez hlubokých znalostí z financí, můžete pohodlně investovat vaše úspory. Stačí jen zvolit ty investiční produkty, o kterých máte povědomí. Specialista na investice vám již na první schůzce předloží investiční dotazník, který posoudí vhodnost a přiměřenost investice. Nemůže se tak stát, že byste investovali do produktů, o kterých vůbec nic nevíte. Zpočátku můžete začít s menšími, ale pravidelnými částkami a zvýšit je časem.

Víte, že…

Pravidelně můžete investovat, i když nemáte žádné zkušenosti.

Důvody k investicím

Třeba zrovna máte vše, co potřebujete a na budoucnost zatím nemyslíte, ale vyplatí se to zkusit. Pravidelné investování je nejefektivnější a nejdostupnější způsob, jak zhodnotit nebo shromáždit peníze pro budoucnost. To, za jakým účelem investujete, je jen na vás – toužíte po koupi malého domku na důchod, po zaplacení studia dětem v zahraničí nebo třeba po finanční nezávislosti v důchodovém věku. S odhadem toho, kolik bude vaše investice a výdělek v budoucnosti vám mohou pomoci i chytré online kalkulačky.

Nemusí pršet, stačí když kape

Známé české přísloví platí i pro pravidelné investování, protože se jedná o běh na dlouhou trať a ne okamžitý výnos. Cílem investování je vybudovat nějakou hodnotu, která v budoucnosti bude mít větší cenu, než dnes. Pravidelné investování právě tak funguje, když si ze svých měsíčních příjmů pravidelně odkládáte určitou částku na budoucnost. Částka nemusí být v řádu desetitisíců, to je jen další z mýtů, které kolem investic panují.

I pár stokorun má svou cenu

Svých závazků a výdajů máme všichni mnoho a tak často není ani v našich silách odložit stranou víc, než pár stokorun měsíčně. I ty ale můžeme buď dát jen tak do kasičky a nechat je na horší časy, nebo investovat do své budoucnosti. V kasičce nám ale nebudou jakkoli vydělávat ani zvyšovat hodnotu a většinou je stihneme utratit dřív, než za pár let.

„Vhodným sníženým rizika je pravidelné investování, kdy každý měsíc v podstatě nakupuji za jinou částku a je tak minimalizována ztráta při případném propadu. Pravidelně mohu investovat dnes např. u realitních nebo podílových fondů. Vždy je třeba vybrat investici tak aby odpovídala riziku, které je člověk schopen podstoupit. Je třeba brát v potaz také to, že výnosy historické nejsou zárukou výnosů budoucích. Dále nesmíme zapomenout na dostupnost peněz v případě nečekané potřeby,“

tvrdí Petr Kutáč, investiční specialista ChytryHonza.cz
Skrz realitní fondy můžete investovat pravidelně do reálných nemovitostí, kolem kterých chodíte.

Příklad pravidelné investice do realitních fondů

Pokud budete každý měsíc investovat 500 Kč do realitních fondů po dobu 5 let, nastřádáte během té doby 30 000 Kč. Očekávaný zisk bude při 5,41 % p.a. 4 361 Kč. Po sečtení budete mít v tomto případě po 5 letech 34 361 Kč, které si následně můžete převést na běžný bankovní účet.*

Jaký má pravidelné investování smysl

Jednorázové investice mohou generovat zisk v případě, že nakoupíte v době poklesu a prodáte, když je cena na vrcholu. K tomu je však potřebný dobrý rozhled o všech možnostech a také znalost k odhadnutí nejlepší doby pro prodej. Je tak velmi málo pravděpodobné, že by se vám povedlo podobným způsobem vydělávat opakovaně a spíše byste počítali ztráty. Proto je pravidelné investování mnohem vhodnější a především bezpečnější formou.

Rychle nebo pomalu

To, jaký máte vztah k riziku, se projeví i ve vašich investicích. Pokud jste spíše konzervativní, dáte přednost dlouhodobému investování a budete chtít své peníze především ochránit před inflací, zatímco s trochou rizika se můžete pokusit vydělat i něco navíc. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a rozhodnutí je na vás. V obou případech se ale pravidelné investování vyplatí.

Kdo může investovat

Pravidelně může investovat takřka kdokoliv. Investování je vhodné opravdu pro kohokoli. Mladý člověk na začátku pracovní kariéry i pár v nejlepších letech. Základem je mít účet v bance a určitou částku, kterou můžete každý měsíc ze svých příjmů postrádat a věnovat právě na pravidelné investování.

let
Stisknutím tlačítka “Zobrazit výsledky” souhlasíte s obchodními podmínkami společnosti Chytrý Honza a.s., které najdete zde. O tom, jak nakládáme s vašimi osobními údaji, naleznete informace zde.
let
Výsledná částka
Zainvestováno
Možné zhodnocení pravidelné investice
Možné zhodnocení jednorázové investice
Celkové možné zhodnocení za 10 let
Zainvestováno
Zhodnocení

Investování není nutné se obávat, spíše naopak. Naučíte se, jak hospodařit s penězi, což se hodí mladé rodině i staršímu člověku v důchodu a zhodnotíte své peníze lépe, než kdyby jen ležely na účtu v bance nebo doma v kasičce.

*Všechny příklady jsou ilustrativní a nezohledňují zdanění a případné individuálně sjednané poplatky u osob poskytujících investiční služby.

VyplňteVyberteVyřešeno!