Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení
29. 03. 2019

Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení

Předávací protokol je dokument, ve kterém se dotčené osoby snaží co nejpřesněji popsat stávající stav věci. Zpracovává se při předání této věci, tedy převodu práv na nového majitele.

Editováno: Květen 2023

Předávací protokol doplňuje kupní smlouvu k autu. Není sice povinnou součástí těchto smluv, ale jeho sepsáním se můžete vyvarovat některých budoucích sporů, a je tak bezpochyby ochranou pro obě strany. Pro ještě větší jistotu je dobré pořídit si i fotografie nebo, pokud je to možné a vhodné, video předávané věci.

Při koupi auta by se měl sepsat i předávací protokol.
Při podepisování kupní smlouvy k autu věnujte ještě čas důkladnému vyplnění předávacího protokolu.

Náležitosti

Přesná forma ani obsah předávacího protokolu není dána. Důležité je označit obě strany transakce – předávající a přebírající, a samozřejmě předmět předání (koupě, prodeje, nájmu). Dále už záleží na vašich potřebách a na domluvě předávajícího a přebírajícího a detailu, jaký chcete smluvně zachytit.

U automobilu se zapisuje značka a typ automobilu, rok výroby, státní poznávací značka, typ motoru a VIN kód. Dále pak předávaná technická dokumentace, počet klíčů a samozřejmě stav vozidla, počet najetých kilometrů.

Víte, že…

V roce 2018 se prodalo přes 750 tisíc ojetých automobilů, z toho okolo 150 tisíc vozů bylo dovezených ze zahraničí.

Povinné ručení k automobilu však není při změně vlastníka převoditelné na nového majitele. Pohlídejte si proto, že ve chvíli, kdy auto převezmete, máte povinné ručení k novému vozu zakoupené. Sjednejte si jej proto rychle spolu s námi online.

VyplňteVyberteVyřešeno!