Refinancování hypotéky, jak si vyjednat lepší podmínky?
25. 02. 2014

Refinancování hypotéky, jak si vyjednat lepší podmínky?

Končí-li vám v dohledné době fixace úrokové sazby u hypotéky, měli byste se poohlížet po možnostech úspory – tzv. refinancování.

Nižší úroková sazba, možnost snížení měsíčních splátek hypotéky či zkrácení celkové doby splácení je skvělým důvodem k refinancování hypotéky. A velmi pravděpodobně se vám vyplatí refinancovat úvěr u konkurenční banky. Ušetřit se dá i několik tisíc korun ročně.

Refinancování hypotéky, jak si vyjednat lepší podmínky?
Refinancováním se dá ušetřit i několik tisíc korun

Vlastní bydlení zůstává v Česku nejdostupnější v novodobé historii. Úrokové sazby u hypoték totiž klesly a drží se na rekordních minimech a ceny nemovitostí nadále většinou stagnují. Díky levným hypotékám a slevám developerů se během loňského roku prodalo o desetinu více bytů než v roce 2012.

Letos budou banky lákat klienty, kterých bude kolem sta tisíc, hlavně na refinancování hypoték. Například před pěti lety se úroková sazba u hypoték pohybovala kolem 5,6 procenta. V současnosti banky poskytují hypotéky se zhruba tříprocentním úročením. Banky navíc spouštějí jarní akce na hypotéky už v únoru. Úrokové sazby tak míří k novému historickému minimu. Na dosavadní úrokové dno – 2,95 procenta – hypotéky spadly loni v červnu. V březnu se očekává pokoření této hranice. A zajistit si nízký úrok lze až 12 měsíců před koncem fixace úrokové sazby.

Kdy se refinancování hypotéky vyplatí?

Hypotéku lze obvykle refinancovat ve chvíli, kdy končí tzv. fixace, tedy období, po které má klient sazbu pevně stanovenou. Pokud se klient rozhodne refinancovat hypotéku před koncem fixace, musí počítat se sankcemi. Uvažujete-li o refinancování hypotéky, není dobré čekat až na chvíli, kdy vás vaše stávající banka vyrozumí o nové výši úrokové sazby. Klient by se měl začít zajímat o aktuální situaci na trhu alespoň tři měsíce před koncem fixace.

Zkuste s vlastní i konkurenční bankou usmlouvat výhodnější úrokovou sazbu. Noví klienti jsou pro banky přitažlivější, a tak konkurence nebude líná použít i nějakou tu „páku“ na to, jak vás přitáhnout. Úroková sazba není jediným důležitým kritériem. Kromě ní totiž mohou hrát významnou roli další podmínky a poplatky. Zaměřte se například na poplatek za zpracování a poskytnutí úvěru. Některé banky tyto poplatky neúčtují vůbec.

Dalším častým důvodem pro migraci k jiné bance je přání prodloužit si dobu splatnosti. Pro klienta může být prodloužení splatnosti i východiskem s dočasné nepříznivé finanční situace – rozloží si úvěr na delší období a tím si sníží měsíční splátku.

Porovnejte si nabídky konkurence

Kdo není v dění na hypotečním trhu příliš zběhlý, tomu se v první fázi vyplatí služby nezávislého finančního srovnávače, jakým je chytryhonza.cz. Je to první a nejsnadnější krok k získání lepší úrokové sazby.

Zajímavou nabídku má nyní Equa bank. Klientům, kteří u ní budou refinancovat hypoteční úvěr do 26. května 2014, nabízí banka jednorázový bonus ve výši 5400 korun.

Podle expertů je nyní nejoptimálnější zafixovat úroky hypotéky na pět let. Úrokové sazby hypoték jsou u mnoha bank pod hranicí 3 procent, takže delší fixací nic nezkazíte.

VyplňteVyberteVyřešeno!