Rekordní rok nemovitostních fondů
27. 04. 2023

Rekordní rok nemovitostních fondů

V České republice pokračuje během dubna silné investiční klima, které se pozvolna zotavuje z výkyvů na trzích. Zatímco většina akciových fondů, dluhopisových fondů a dalších investic jako jsou kryptoměny skončily v loňském roce ve ztrátě, nemovitostní fondy naopak přinesly investorům rekordní výnosy, uvádí Jakub Lukšík, investiční specialista v Chytrém Honzovi.

Jakub Lukšík, investiční specialista v Chytrém Honzovi
Jakub Lukšík, investiční specialista v Chytrém Honzovi

Podle dat ze specializovaného portálu Nemovitostní-fondy.cz bylo v loňském roce dosaženo čistého zhodnocení nemovitostních fondů v průměru 8,5 % za rok. Jedná se tak o historicky nejvyšší číslo.

Důležité je v tomto čísle zohlednit, že obsahuje souhrn veškerých nemovitostních fondů, tzn. jak retailových, přinášejícím investorům výnosy dlouhodobě kolem 4-6 % ročně, tak také fondů kvalifikovaných investorů s výnosy kolem 7-9 % ročně. Kromě rozdílu ve výnosech těchto dvou typů fondů je také důležité vzít na vědomí významné rozdíly v regulacích a rizicích.

Určitě stojí za připomenutí, že kromě výnosu je potřeba pracovat s dalšími prvky investičního rozhodování jako je poměr výnos / investiční horizont / rizikovost. U nemovitostních fondů musíme také zohlednit výběr podkladového aktiva fondu. V tomto případě se jedná o obzvláště důležitý prvek, který nejen že  dodává výnos, ale zároveň by si měl každý sám určit jak dostatečné je jeho zajištění. Tato skutečnost od sebe zásadně odlišuje jednotlivé nemovitostní fondy.

Dosažené výsledky lze paradoxně přisoudit vyšší inflaci, jelikož právě ta nemovitostním fondům svědčí a dokonce ji dlouhodobě většina nemovitostních fondů poráží. Nemovitostní fondy totiž pracují zpravidla s dlouhodobými nájemci s inflačními doložkami. Následkem toho poté rostou fondům s vyšší inflací příjmy z pronájmu. S tímto pak následně roste i ocenění nemovitostí. Opět je ale důležité mít na vědomí i odvrácenou stranou mince, což v tomto případě představuje zvýšené finanční náklady fondů, jelikož když roste inflace, rostou i úrokové sazby.

V rámci současného vývoje tak je vidět motivace investorů dobře diverzifikovat své portfolio v praxi. Investiční trh funguje v souvislých vztazích. Tedy když se v jedné oblasti “nedaří”, tak v jiné oblasti dochází k prosperitě.

Díky dobře nastavenému portfoliu rozdělenému podle oblastí a investičních cílů se investor vyvaruje riziku. Riziku, že v momentě, kdy bude chtít své finanční prostředky aktuálně využít, bude mít všechny své peníze na “jedné kartě”, která však může být v daný moment v poklesu. Proto je důležité ve svých finančních plánech pracovat nejen s konkrétní cílovou částkou a způsobem, jak se k ní dostat, ale také se správnou diverzifikací, která nás na tyto situace dobře připraví.

Autor článku: Ing. Jakub Lukšík, investiční specialista z broker poolu Chytrý Honza

VyplňteVyberteVyřešeno!