• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Risk je zisk: Platí to i v případě kryptoměny?

15. 2. 2018

Investice do digitálních měn láká mnoho lidí toužících po zisku. Znáte všechna reálná rizika? Neznalost zákona totiž neomlouvá ani při tomto typu obchodů.

kryptoměny

Z hlediska zákona a daní se v případě kryptoměny v ČR nejedná o měnu, ale o věc.

Kryptoměna jako věc

Kryptoměna sice obsahuje ve svém názvu slovo měna, ale o měnu v pravém slova smyslu nejde. To znamená, že není považována za všeobecně přijímaný platební prostředek na určitém území, například státu.

Z hlediska zákona a daní se tedy v České republice nejedná o měnu, ale o věc. Než se pustíte do obchodování s virtuální měnou, uvědomte si své finanční možnosti a výši rizika, které jste ochotni akceptovat a také vlastní finanční gramotnost.

Vidina zisku je sice lákavá, ale bezhlavě se pustit do obchodování s digitální měnou v případě, že o ní mnoho nevíte, může ve výsledku hodně bolet. Řada finančních odborníků se shoduje, že celý obchod s bitcoiny je nafouknutá bublina a lidé neznalí dané problematiky na to mohou tvrdě doplatit.

Rizika “hry” s bitcoiny

  • Výkyvy trhu – Při obchodování s virtuální měnou jsou zatím zřetelné větší výkyvy cen než například u obchodování s akciemi.
  • Cenový rozdíl – Rovněž je větší rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou a obchoduje se na mnoha místech.
  • Obchody bez licence – Oproti burze mohou trh s kryptoměnou organizovat osoby bez licence.
  • Vysoká cena za transakci – Nevýhodou jsou také vysoké transakční náklady, které mohou později vyústit v problém s jejich globálním využitím. Každá transakce je totiž energeticky náročná.
  • Regulace – Ze strany centrálních bank a států dochází při těchto obchodech ke zvýšení regulací. Některé komerční banky dokonce blokují uživatelům platební karty, aby jejich prostřednictvím nedocházelo ke koupi bitcoinů.
  • Volnější podmínky – Pro vydání kryptoměny není potřeba splňovat určité parametry, například vydání prospektu a emisních podmínek schválených příslušnými orgány nutných při uvádění emise cenných papírů k obchodování na burze.

Lehkomyslnost se nevyplácí

S financemi je třeba umět hospodařit a starat se o ně, to víme všichni. Pokud zrovna nepatříte mezi ostřílené finančníky, může vám při držení kryptoměny klidně hrozit i krádež. O své bitcoiny můžete snadno přijít, zapomenete-li kód do své peněženky či ztratíte heslo. Na kryptoměny se také nevztahuje pojištění vkladu – jako je tomu ze zákona u bank – a obchodování s virtuální měnou probíhá bez zákonného dohledu.

Související články

1. 4. 2019

Tenisky místo akcií aneb alternativní investice

Není žádný apríl, že se někdy může vyplatit investovat peníze do stavebnice Lego, než do zlata a akcií. Proč? →