Rok 2023 se může jevit jako ideální čas pro nové investice do aktiv
21. 02. 2023

Rok 2023 se může jevit jako ideální čas pro nové investice do aktiv

V minulých deseti letech se propadly výnosy dluhopisů na historická minima. Jejich dlouhodobé roční výnosy se pohybovaly v řádu několika málo procent, což přirozeně vedlo k tomu, že dluhopisy a dluhopisové fondy ztrácely na popularitě. V posledních měsících se ale tržní situace výrazně změnila, a to právě díky zvýšeným úrokovým sazbám, ke kterým centrální banky přistupují s cílem snižování inflace, informuje Forexbanka.cz.

Matěj Čermák, ředitel produktového oddělení Chytrého Honzy.
Matěj Čermák, ředitel produktového oddělení Chytrého Honzy.

Po turbulencích na trzích se tak objevuje příležitost, jak i u dluhopisů dosáhnout zajímavého výnosu. Konkrétně jedny z nejlepších výnosů ve vztahu k riziku se aktuálně nabízejí u fondů se zaměřením na české dluhopisy, které nabývají zhodnocení do splatnosti přesahující i pět procent ročně. Staronovou výhodnou investicí jsou také dluhopisy s velmi dlouhou dobou splatnosti, u nichž se očekává velký nárůst tržní ceny během budoucího snižování úrokových sazeb.

Řada investorů začala investovat v předchozích letech, a to z toho důvodu, že trhy hezky rostly. Základní investiční poučky nám říkají, že investovat bychom měli do toho, co klesá a prodávat to, co roste, přesto však lidé stále dělají přesný opak.

„Tento rok se ale může jevit právě jako ideálním rokem pro nové investice do aktiv, které nám trhy nabízí. Výnosy dluhopisů rostou a dle řady ekonomů již velké zvyšování sazeb nenastane a akciové indexy se propadly v některých případech o desítky procent. Nejčastěji se propadly právě tituly, do kterých investoři v předchozích letech naskakovaly a báli se, že jim tyto příležitosti „utečou“. Kdy tedy přijde doba nakupovat? Já myslím, že právě teď,” nabízí svůj pohled Matěj Čermák, ředitel produktového oddělení Chytrého Honzy.

Autor článku: Matěj Čermák,  ředitel produktového oddělení Chytrého Honzy

VyplňteVyberteVyřešeno!