Sjednání cestovního pojištění aneb pozor, ať se dovolená zbytečně neprodraží 
03. 07. 2023

Sjednání cestovního pojištění aneb pozor, ať se dovolená zbytečně neprodraží 

Při cestování do zahraničí je důležité uzavřít cestovní pojištění, protože evropská kartička pojištěnce nekryje veškeré náklady na lékařskou péči a nezahrnuje asistenční služby.

Při výběru cestovního pojištění je důležité zvážit typ cesty a rizika spojená s daným místem. V případě potřeby lékařské pomoci je nutné kontaktovat asistenční službu pojišťovny. Smyslem sjednání cestovního pojištění je Vaše ochrana před finančními ztrátami a nepříjemnostmi při dovolené v tuzemsku a v zahraničí. 

Mezi nejčastější dovolenkové nesnáze patří úrazy, hospitalizace, faraonova pomsta, ztráta zavazadel, problémy s vozem, storno poplatky a krádeže. Cena cestovního pojištění se odvíjí od zvolených rizik a pojistného plnění, ale může se vyplatit při vysokých nákladech na ošetření v zahraničí. 

Pozor, ať se Vám dovolená zbytečně neprodraží 

Inflace se „podepsala“ i na cenách ošetření. Návštěva lékaře v dovolenkové destinaci se tak kvůli bolestem uší, dehydrataci, úrazu v zábavním parku, v horším případě třeba zlomenině, může vyšplhat klidně až do desítek tisíc korun.V případě hospitalizace v nemocnici už se jedná o částky statisíců a vyšších. A právě proto je důležité si před dovolenou sjednat cestovní pojištění. 

Kartička pojištěnce není všespásná 

I když někdo z běžné modré kartičky pojištěnce, která má celoevropskou platnost, může soudit, že mu zajistí i zdravotní péči v zahraničí, úplně tomu tak není. Tuto kartičku pojištěnce je možné uplatnit jen ve veřejných zdravotních zařízeních, čerpání pomoci je omezené o nutném servisu ani nemluvě. „Toto zdravotní pojištění kryje lékařsky nezbytnou péči poskytovanou na území EU, tato kartička ale neplatí mimo EU a neobsahuje takové vymoženosti jako pojištění cestovní. Třeba asistenční službu, která klientovi pomůže v případě komplikací,“ vysvětlil tak Petr Koblížek z Česká asociace pojišťoven. Z tohoto pojištění také nejsou hrazeny různé léky, ošetření, pomůcky, které v daném státě legislativa neumožňuje proplatit. Kromě toho na základě evropské kartičky pojištěné nelze čerpat převoz do zdravotnického zařízení ad. Člověk se tak v případě nutnosti pomoci musí spoléhat jen sám na sebe a své jazykové a organizační schopnosti. I proto je nanejvýš vhodné vždy před cestou za hranice na dobu pobytu uzavřít cestovní pojištění.  

Zároveň je dobré se při sjednání dívat i na limity, protože při cestách například do USA pak často lidé volí nižší limity, protože volí to nejlevnejší řešení, takže pak musi doplácet náklady na léčbu nad rámec limitu ze své kapsy.

VyplňteVyberteVyřešeno!