Stavební spoření 2020: stabilní výnos okolo 3 %
14. 01. 2020

Stavební spoření 2020: stabilní výnos okolo 3 %

I v roce 2020 můžete mít ze stavebního spoření státní příspěvek až 2 000 Kč. Stavební spoření 2020 ve srovnání s předchozími lety v tomto směru nepřináší žádné změny. Je potřeba splnit několik podmínek. 

Maximálně 2 000 Kč

Státní příspěvek na stavební spoření je ve výši 10 % z vkladu, přičemž maximální strop tohoto příspěvku je 2 000 Kč za rok. Pro získání této maximální částky je tedy nutné uložit na účet stavebního spoření alespoň 20 000 Kč za rok. Jakékoliv další vklady nad tuto hranici jsou úročeny dohodnutou úrokovou sazbou jako běžná úložka, tedy jako běžný spořící produkt.  

Měsíční vklad na stavební spoření Státní podpora ze stavebního spoření za rok 
500 Kč600 Kč
700 Kč840 Kč
1 000 Kč1 200 Kč
1 200 Kč1 400 Kč
1 400 Kč1 680 Kč
1 700 Kč2 000 Kč
Výše státního příspěvku na stavební spoření v roce 2020 podle hodnoty měsíčního vkladu.

Nejvyššího státního příspěvku se dosahuje při vkladu na stavební spoření ve výši 1 700 Kč měsíčně, nebo jednorázovém vkladu 20 000 Kč ročně. Pokud na účet vložíte více než 20 000 Kč a smlouvu máte od začátku vedenou se státní podporou, bude tato částka započtena pro státní podporu v následujícím roce.  

Smluv o stavebním spoření můžete mít libovolný počet, ale nárok na státní podporu máte jen do celkové výše 2 000 Kč za daný kalendářní rok. Státní příspěvek se z jednotlivých smluv přičítá postupně, a to od nejstarší smlouvy po nejnovější, a to až do doby, než se limit 2 000 Kč zcela vyčerpá.

Minimálně 6 let

Tím ale podmínky pro udělení státní podpory stavebního spoření nekončí. Nárok má každá fyzická osoba, která splňuje další zákonné požadavky  po celou dobu spoření (zejména /trvalý/ pobyt a přidělené RČ) a má uzavřenu smlouvu na dobu alespoň šesti let. Vyberete-li si peněžní prostředky dříve než po uplynutí šesti let, připsaná státní podpora vám bude odebrána. K tomu vás čeká sankce za předčasné vypovězení smlouvy.

Pokud chcete požádat o úvěr ze stavebního spoření, je potřeba dokládat, na jaký účel peníze plánujete využít.

Po uplynutí lhůty šesti let si peněžní prostředky můžete vybrat k jakémukoliv účelu a o státní podpory z předcházejících let nepřijdete. Výpovědní lhůta bývá zpravidla tři měsíce. Jakmile spoříte alespoň 24 měsíců a dosáhnete ve smlouvě sjednané úspory 35 % – 50 % z cílové částky, máte také možnost čerpat úvěr ze stavebního spoření na bytové potřeby.

Pokud budete chtít čerpat úvěr ze stavebního spoření, peníze z něj budete moci ale použít jen pouze pro účely související s bydlením

Víte, že…

Stavební spoření je ukotveno v zákoně č. 96/1993 Sb. – Zákon o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření. Stavební spoření podléhá kontrole České národní banky a Ministerstva financí. 

let
Stisknutím tlačítka “Zobrazit výsledky” souhlasíte s obchodními podmínkami společnosti Chytrý Honza a.s., které najdete zde. O tom, jak nakládáme s vašimi osobními údaji, naleznete informace zde.
let
Výsledná částka
Zainvestováno
Možné zhodnocení pravidelné investice
Možné zhodnocení jednorázové investice
Celkové možné zhodnocení za 10 let
Zainvestováno
Zhodnocení

Úroky jako na spořícím účtu

Úrokové sazby samy o sobě jsou u stavebního spoření nastavené většinou kolem jednoho až dvou procent, tedy velmi podobně jako u dalších spořících produktů.  Jenže u stavebního spoření máte nárok také na státní podporu, se kterou už tento produkt začíná být lákavý. Reálný úrok po započtení státního příspěvku je zhruba do 3,5 %.   

Na druhou stranu ale nezapomínejte u stavebního spoření na 15% zdanění výnosů z vkladů a poplatky. I přesto, že stát tedy ročně přidá na účet stavebního spoření 10 % z ročního vkladu, fixací peněz, poplatky a zdaněním je zhodnocení právě okolo 3  %.  

Uvedený výpočet je pouze fiktivním příkladem sloužícím k ilustraci možného zhodnocení finančních prostředků. Je prezentován v obecné rovině a nevztahuje se tudíž k žádnému konkrétnímu investičnímu produktu nebo nástroji. Konkrétní investiční produkty a nástroje, jejichž nákup je Chytrý Honza a.s. oprávněn zprostředkovat, a více informací k nim, vám v případě vašeho zájmu sdělí náš finanční specialista na osobní schůzce. Pro domluvení termínu schůzky vyplňte své kontaktní údaje a klikněte na tlačítko výše.

Investiční produkty ovšem umí zhodnocovat peníze i víc než 3,5% roční úrokovou mírou. Vklad z nich můžete mnohdy vybrat kdykoliv bez sankcí. Jednou z možností je investovat například do realitních fondů.  

Nejlepší spoření je možné vybírat podle výše úročení stavební spořitelnou. Je však dobré zajímat se nejen o úroky z vkladů, ale i o úroky z úvěru. Podívejte se na naše srovnání stavebního spoření. Více informací vám poskytne samozřejmě kalkulačka stavebního spoření jednotlivých stavebních spořitelen.

Naspořená částka za 6 letZákladní úroková sazba z vkladů Úroková sazba z úvěru Podmínky
Raiffeisen stavební spořitelna140 024 Kč nezahrnují úhrady dle sazebníku úhrad ani srážku daně.1,2 %od 2,99 % 
Českomoravská stavební spoření (Liška)136 357 Kč odečteny jsou úhrady dle sazebníku i daň.0,6 % (při pravidelném vkládání lze získat úrokový bonus 0,6 % navíc)od 4,9 %Při zřízení běžného účtu ČSOB a stavebního spoření ČMSS prémie 2 000 Kč na spoření a 1 000 Kč na běžný účet. Možnost slevy až o 1 % na úrokové sazbě při sjednání pojištění.
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) 135 243 Kč po odečtu daní a poplatku za uzavření a vedení.1 %od 2,99 % 
Modrá pyramida stavební spořitelna135 923 KčZákladní úroková sazba je 0,5 %, dalších 0,5 % je při pravidelném spoření do 300 000 Kč, a to jen prvních 6 let spoření.  Pro klienty nad 55 let v%eku je uzavření smlouvy stavebního spoření do výše 200 000 Kč zdarma. 
Wüstenrot stavební spořitelna139 880 Kč nezahrnuje poplatky a daně. 1,2 % ročněod 1,99 %Poloviční poplatek za sjednání návrhu na stavební spoření online. 
Stavební spoření srovnání při pravidelném měsíčním vkladu 1 700 Kč a smlouvě na 6 let. Informace platné k 30.12.2019.

Spoření pro děti

Možná váháte nad zřízením spoření pro děti nebo vnoučata. Můžete uzavřít stavební spoření pro děti? Stavební spořitelny nabízejí za speciálních podmínek produkty stavebního spoření pro děti a mladistvé. I zde je limit šesti let jako nejkratší stanovená doba, po jejímž uplynutí je možné naspořenou částku vybrat a využít libovolným způsobem bez ztráty státních příspěvků. 

Stavební spoření představuje zajímavou možnost spoření pro děti. Stavební spoření i v roce 2020 umožňuje dostat státní příspěvek až 2 000 Kč. 

Další nabízené výhody se u jednotlivých stavebních spořitelen liší. Podle údajů k 30.12.2019 např. Raiffeisen stavební spořitelna nabízí úročení vkladů 1,5 % ročně. Modrá pyramida má pro děti a mladé speciální tarif, který spočívá v nulovém poplatku za uzavření smlouvy. Limit je však v cílové částce, která je nastavena na 150 000 Kč. Wüstenrot stavební spořitelna nabízí produkt Kamarád, u kterého je cílová částka 200 000 Kč, a Kamarád+, který má cílovou částku dokonce 500 000 Kč. V obou případech je sjednání smlouvy zdarma. 

Naspořených 150 000 Kč může být vhodných pro osamostatnění v bydlení, na studium už je potřeba spořit spíše okolo půl milionu korun. Místo stavebního spoření můžete ale využít spořící účty, které v některých případech nabízejí vyšší úrokové sazby, nebo investiční produkty.   

Stavební spoření pro děti v sobě skrývá některá úskalí. S vypovězením stavebního spoření musí souhlasit oba rodiče, což může být problém při odloučení nebo rozvodu. Pokud se rodiče neshodnou, musí s vyřešením pomoci soud a rodiče musejí čekat na nabytí právní moci jeho rozhodnutí.  

Jakmile dítě dosáhne plnoletosti, může si spoření samo ukončit a vybrat a rodič již nic neovlivní. I přesto, že rodiče v dobré víře uzavřeli podle nich to nejvýhodnější stavební spoření a šetřili na školné, o jejich využití si od osmnácti let rozhoduje jen jejich potomek.

Konec roku

Stavební spoření je přístupné i pro cizince, stejně tak jako možnost čerpat úvěr. Ale pro vyplacení státní podpory je potřeba mít přidělené rodné číslo orgánem České republiky. Hlavní výhodou stavebního spoření je jeho stabilita, díky níž se jedná o jeden z nejbezpečnějších produktů na trhu spoření.  

Pro uzavření stavebního spoření 2020 je ideální čas v průběhu celého roku. S blížícím se koncem roku si potom nezapomeňte překontrolovat vaše příspěvky na stavební spoření za celý rok 2020. Státní podpora stavebního spoření 2020 je vyplácena v průběhu května 2021 podle výše provedeného vkladu, přitom nemusíte spořit pravidelně, aby vám byla připsána.

VyplňteVyberteVyřešeno!