Strašák jménem krádež auta – připravte se na něj
12. 03. 2019

Strašák jménem krádež auta – připravte se na něj

Když ráno jako obvykle ve spěchu vyrazíme z domu a pak zůstaneme stát u prázdného parkovacího místa, kde jsme včera zanechali auto, je to trochu infarktová situace. Ve zmatku pak možná začneme obíhat sídliště a kontrolovat ostatní parkovací místa, kde obvykle stáváme, ale bez úspěchu. Udržet nervy na uzdě může být v takovou chvíli nadlidský výkon, i když už začíná být jasné, že nám auto někdo sebral.

Krádež auta je jedna ze zkušeností, kterou motoristé nechtějí zažít na vlastní kůži a která patří jen do oblasti zlých snů. Náš průvodce vám pomůže připravit se alespoň teoreticky na tuto nepříjemnou situaci.

 1. Jak auto ochránit před krádeží?
 2. Kradou se ještě celá auta, nebo se jde spíše po vybavení?
 3. Co dělat, když nám odcizí automobil?

Pojďme se podívat blíže na celou problematiku.

Pokud předpokládáte, že krádež auta pokryjete z povinného ručení, budete hodně zklamáni.

Žádný objekt, ani auto, nejde ochránit a zajistit dokonale, aby nedošlo k jeho krádeži. Dobrá zpráva ale je, že podle policejních statistik dochází dlouhodobě k poklesu počtu ukradených vozidel. V roce 2018 bylo na celém území České republiky ukradeno 3 052 aut (přesněji dvoustopých vozidel). Horší už je to s objasněností případů, která se pohybuje okolo 30 %. Šance, že se po odcizení znovu shledáte se svým vozem, nejsou příliš optimistické.

 201320142015201620172018
Počet krádeží aut1073687206292492035943052
Počet vykradených aut308992297618457145131312112250
Zdroj: Statistické přehledy kriminality Policie ČR

Pojištění aneb kdo je připraven, není překvapen

Pokud spoléháte jen na povinné ručení, budete po případné krádeži vozidla a komunikaci s pojišťovnou nemile překvapeni. Na jeho odcizení se zákonné povinné ručení totiž nevztahuje. Povinné ručení je především vaší ochranou v případě, že svým autem zaviníte dopravní nehodu. Nevztahuje se na škodu, ke které dojde na vašem vozidle.

Z povinného ručení se vyrovnávají škody způsobené na zdraví (včetně smrti), újmy na ušlém zisku, vyplácí se z něj náklady na léčbu zraněného, odtah poškozeného auta z místa nehody a právní zastoupení poškozeného při nároku na náhradu škod. Některé pojišťovny pro vyřešení tohoto nedostatku nabízejí i doplňkové pojištění proti krádeži auta k povinnému ručení, které si můžete přikoupit.

Víte, že…

Mezi nejkradenější patří v České republice automobily značky Škoda a Volkswagen.

Daleko širší pokrytí má ale havarijní pojištění, které slouží ke krytí škod na vašem automobilu. Kromě krádeže celého automobilu pokrývá i odcizení vybavení vozidla, dále pak škody na vašem autě způsobené vandalismem, přírodními živly, střetem se zvěří, nebo havárii. Nabídky jednotlivých pojišťoven si můžete s námi hravě porovnat a vybrat si tu pravou.

Zabezpečení proti krádeži

Pro klidnější spaní jsou různé možnosti prevence. Nezabezpečený automobil ukradne i běžný zloděj, ale na dobře chráněný už si troufne jen zkušenější kriminálník nebo rovnou organizovaná skupina. Zde tedy několik kroků, které vás nic nestojí, ale mohou pomoci zvýšit ochranu vašeho automobilu:

 • parkování na osvětleném místě poblíž domu,
 • využívání hlídaných parkovišť,
 • uschování důležitých a cenných věcí mimo auto,
 • řádné uzamčení všech zámků vozidla.

Další zařízení mohou zloděje od jejich záměru odradit nebo alespoň pozdržet. K takovým patří uzamykatelné páky na volant, zámky pedálů nebo třeba zařízení na zablokování řadící páky, imobilizéry nebo elektronické autoalarmy. Špatná zpráva však je, že pokud si vaše auto vyhlédne profesionální zloděj, nemá ani sebelepší zabezpečení šanci. Jediným 100% zajištěním tak v případě krádeže zůstává správné pojištění automobilu.

Když si vaše auto vyhlédnou opravdoví profíci, můžete se s ním nejspíš navždy rozloučit, i když ho máte zaparkované před vlastními okny.

Když už ke krádeži dojde, volejte policii

Co dělat, když auto není na svém místě? Ze všeho nejdříve zavolejte na policii na číslo 158 (nebo na nejbližší stanici zajděte osobně). Místo černého scénáře, že vám automobil ukradli, se můžete v lepším případě dozvědět, že váš vůz byl pouze odtažen. Ve hře jsou samozřejmě i situace, kdy se nakonec ukáže, že jste auto zaparkovali jinam, než jste si mysleli, nebo si ho od vás někdo půjčil a vám se to vykouřilo z hlavy.

Nic nezkazíte ani kontaktováním pojišťovny, u které máte sjednané havarijní pojištění. Situace, kdy je auto odcizeno, řeší denně a doporučí vám další kroky. Pokud však automobil opravdu zmizel, návštěvě policejní stanice se nevyhnete a čeká vás sepsání oznámení o krádeži motorového vozidla. Připravte si s sebou tyto doklady:

 • občanský průkaz (pas),
 • doklady od vozidla (technický průkaz, osvědčení o registraci),
 • pojistnou smlouvu.

Znát bude potřeba nemálo dalších údajů, které mohou pomoci k nalezení auta:

 • kde bylo auto zaparkováno a kdy jste ho tam nechali,
 • kde a kdy jste zjistili, že auto zmizelo,
 • stav tachometru,
 • zda bylo uzamčené,
 • jaké mělo zabezpečovací zařízení,
 • jestli byly v automobilu nějaké další věci, které byly ukradeny,
 • zvláštnosti vozidla – promáčklina, nálepka, jiné vybavení, zvláštní autosedačka.

Závěrem vám můžeme jen popřát, abyste tuto situaci nikdy nezažili a nemuseli ji řešit na vlastní kůži.

VyplňteVyberteVyřešeno!