Trampolína jako rizikový sport?
13. 08. 2018

Trampolína jako rizikový sport?

Kromě lelkování na pláži, obcházení místních restaurací a barů se na dovolené sem tam věnujeme i nějaké fyzické aktivitě. Že jsou ty vaše neškodné? Může být, ale pojišťovna tak úplně souhlasit nemusí.

Znáte rozdíly mezi běžnými, rizikovými a extrémními sporty?

Představte si sami sebe v modelové situaci. Jste kdesi na evropské pláži, parta místních vás přizve, ať si s nimi vyjedete na vodním skútru. Pokud nemáte sjednané cestovní připojištění na rizikové sporty, s díky byste měli odmítnout a projet se maximálně tak na kole.

Řada pojišťoven totiž vnímá i některé běžné plážové kratochvíle jako rizikové nebo dokonce extrémní. A ty si žádají extra připojištění. Naštěstí dnes už máte díky online srovnání a sjednání cestovního pojištění dost času si promyslet, čemu se na dovolené budete věnovat. Plánujete turistiku nebo potápění a děti určitě budou chtít na minikáry a na trampolínu? Pak si rovnou vyberte tu variantu pojistky, která kryje i zranění či škody i při těchto sportech a kratochvílích.

A které sporty tedy můžete v klidu provozovat bez připojištění?

Běžné rekreační sporty

Buďte bez obav při tanci, aerobiku, plážovém volejbalu, józe, basketbalu, tenisu nebo při řádění v aquaparku. Vzdávat se nemusíte ani běhu, golfu, samozřejmě plavání, cyklistiky a jízdy na koni. A abychom nezapomněli, obavy nemusíte mít ani při – ehm – žonglování.

Rizikové sporty

Mezi rizikové sporty obecně patří běžné sporty, které ovšem provozujete závodně nebo v rámci nejrůznějších organizací a klubů, jako účastník závodů. Mimo to sem patří i valná většina adrenalinových aktivit. Ale pozor. Baví vás americký fotbal? Nebo in-line brusle, skate, paintball nebo snad ujíždíte na pole dance tyči? Pro řadu pojišťoven je to rizikový sport. Stejně tak canyoning, jachtaření, sjezd na horském kole, zorbing nebo populární safari.

Jakému sportu se na dovolené budete věnovat si vždy rozmyslete předem – a přizpůsobte tomu své cestovní pojištění

Extrémní sporty

A tady už jde – v očích pojišťoven – do tuhého. Extrémní je paragliding, bungee jumping, potápění bez instruktora do hloubky více než 10 metrů nebo turistika s použitím horolezeckých pomůcek. Také různé expedice do míst s extrémními klimatickými a přírodními podmínkami, případně do neobydlených oblastí. A pokud se nějakému sportu věnujete profesionálně? Pak si ušetřte čas a rovnou si pořiďte pojištění na extrémní sporty. Bez něj rovnou zapomeňte i na lezení po umělé stěně nebo vysokohorskou turistiku. A také žádné plavání se žraloky!

Nepojistitelné sporty

Do těchto sportovních vod se vydáte jen na vlastní nebezpečí: sky surfing, technické potápění, ski-cross, motoristické sporty, letecké sporty, kajak, oceánská plavba – jachting, cliffdiving, base jump, atd. Fanouškům těchto sportů není pomoci – respektive si budou muset pomoci bez asistence pojišťovny.

Každá pojišťovna má svá pravidla a liší se i v řazení sportů do jednotlivých kategorií

Na co si dát ještě pozor?

  • Na děti, samozřejmě! Když už si na něčem mají natlouct, ať je to prosím pěkně v rámci krytí pojistky. Nikoho nebude zajímat, že si dítě na trampolínu či motokáry odskočilo bez vašeho vědomí.
  • Plánujete potápění? Beze všeho. Ale dopředu si zjistěte a rozmyslete, jestli budete jen šnorchlovat nebo využijete dýchací přístroj a do jaké hloubky se asi tak vydáte. Každý metr navíc vás totiž může posunout do kategorie extrémního sportu.
  • Zkrátka, každá pojišťovna má v roztřídění sportů drobné odchylky. Někde něco považují jako běžný sport, jinde už je to riziko. Takže dobře vybírejte!
  • Na selský rozum nespoléhejte a pečlivě si přečtěte podmínky! Někde totiž dochází k zábavným paradoxům. U některých pojišťoven je třeba nebezpečnější jízda na in-line bruslích než vodní lyžování.
  • A na kolo půjdete taky? Tady se nerozlišuje podle vybavení, ale podle toho, jaký terén pojedete. S úrazem na horském kole na silnici se do krytí obyčejného pojištění vejdete. Ale újmu při sjezdu v terénu už pojišťovny proplatit nemusí.
  • A nebavíme se jen o sportech. Například oblíbená jízda na nafukovacím banánu nebo účast na hasičském výcviku je pro řadu pojišťoven riskantní a žádá si vyšší krytí.
  • V případě, že jste svůj koníček či sport nikde v seznamu pojišťovny nenašli, vzdávat se ho nemusíte. Pojišťovna bude aktivitu nejspíš posuzovat podle sportu, který se jí nejvíce podobá.

VyplňteVyberteVyřešeno!