Udělejte si uzel, ať nezapomenete na…
02. 01. 2019

Udělejte si uzel, ať nezapomenete na…

Díky online srovnávači si sjednáváte cestovní pojištění, pojištění majetku a povinné ručení jako profík? Skvěle! Je ale pár drobností, na které nesmíte nikdy zapomenout.

Na lednici, do diáře, uzlem na kapesník. Zapamatujte si následující zlatá pravidla vašich finančních produktů.

Nesahat!

Zapomenutá svíčka, netěsnící pračku souseda nebo prasklé potrubí v koupelně? To chce pojištění majetku a chladnou hlavu. Udělejte vše potřebné, aby pohroma nepokračovala a neničily se další věci. A hned volejte asistenční linku pojišťovny.

Ale nepouštějte se do oprav! Některé pojišťovny jako důkaz škod přijmou snímky, jiné na místo vyšlou svého zaměstnance – likvidátora, aby škody zaznamenal osobně. Mějte strpení, ať o peníze nepřijdete.

Alkohol

Pojistka v kapse, na dovolené tedy rovnou zamíříte k baru na pláži nebo na svařák na sjezdovce? Beze všeho. Ale pozor. Pokud se ukáže, že jste si na sjezdovce rozbili hlavu ovíněnou alkoholem, nejspíš budete mít smůlu. O pojistné plnění můžete přijít.

Předpisy

Když v autě způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu či drog nebo po hrubém porušení předpisů, pojišťovna sice zaplatí škodu druhé straně, ale částku může dále vymáhat na vás. Povinné ručení samozřejmě neznamená, že můžeme rezignovat na základy bezpečné jízdy.

Majetek

Máte pojištění domácnosti a tekoucí pračka vám zničí parkety nebo kuchyň? Bohužel linka a podlahy nejsou v očích pojišťoven vybavením bytu, ale jeho nedílnou součástí. Je tedy třeba si připojistit zvlášť tzv. stavební součásti.

Doklady

Při čerpání plnění z pojistky myslete na důkazy a všechny doklady. U pojištění majetku si nafoťte celý byt, ať pak snáze dokážete škodu na vybavení. U cestovního pojištění si vždy schovejte všechny účtenky, potvrzení, lékařské zprávy. Ty později předkládáte k proplacení a jako nesporný důkaz vaší nešikovnosti. A v případě autonehody se odborníci shodují, že se vám mohou hodit i snímky přímo z místa nehody. Tak pokud to půjde, nabourané vozy i blízké okolí nafoťte.

Výluky

Ty si hlídejte u všech produktů, obzvlášť ale u životního pojištění. Kvůli výčtu nemocí, které vaše pojistka kryje. Často tam chybí například chronické bolesti zad (nejde-li například o vyhřezlou ploténku) nebo tzv. pracovní vyhoření. Proč? V očích pojišťovny je lze poměrně snadno předstírat.

A pozor, někde pro čerpání pojistky stačí doložit od doktora jediný příznak, jinde si žádají komplexní vyšetření a splnění hned několika podmínek, abyste vůbec na peníze měli nárok. A i tady pozor na alkohol. Když si ublížíte pod jeho vlivem, má pojišťovna nárok vám pojistné plnění snížit.

Sport

Máte duši i kondičku rebela a lyžujete mimo vyznačené stezky nebo plavete v moři přes výslovný zákaz? Budete možná za frajera, ale pojistným plněním se pak nejspíš nepochlubíte. Pokud pojišťovna přijde na to, že jste při nehodě nedodržel/la stanovené zásady, může vám odmítnout proplatit léčebné výlohy. Pokud na dovolené plánujete odvážnější kousky jako adrenalinové sporty nebo lyžování v nadmořské výšce nad 3500 metrů, zvažte raději připojištění sportovních aktivit – rizikové nebo extrémní.

VyplňteVyberteVyřešeno!